Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Přešel jsem od eBanky k mBance, ke změně prvního písmenka peněžního ústavu, jímž proženu denně horentní sumy peněz mne nakonec donutila výše transakčních poplatků. Přeci jen 1000 Kč na bankovních poplatcích měsíčně je už trochu moc. Založení konta, převzetí a aktivace karty, vše proběhlo bez problémů. Internetové bankovnictví má mBanka lehce nepřehledné a oproti eBance o některé možnosti chudší, pro mé účely to ale stačí.
Dnes jsem se pokoušel zřídit kumulovaný přípis plateb z poštovních poukázek. Účet je totiž poměrně dosti nepřehledný, když jej zahlcují desítky položek z připsaných poštovních poukázek. Ebanka to řešila elegantně - připisovala položky kumulovaně a následně poslala poštou soupis VS a plateb (resp. zasílání soupisů řešila Česká Pošta). Přišlo mi to jako dobrý nápad, tak jsem dnes zavolal do mBanky. První telefonát obstaral jakýsi slovák, když jsem mu náležitě vysvětlil o co jde, zmizel na dvě minuty a pak mi oznámil, že se "s týmto eště nestretol". Zkusil jsem zavolat ještě jednou a problém jsem vyložil dámě, dle hlasu ve středních letech. Ta mi oznámila, že to nejde, protože nemám podnikatelský účet (proč by tahle služba měla proboha fungoat jen na podnikatelském účtu?), takže mám smůlu, ale že prý si to můžu tisknout a pak se ve výpisech budu lépe orientovat. MBanka podnikatelské účty samozřejmě nenabízí (vlastně nechápu, proč by měla, pro podnikání lze přeci využívat i běžný účet...). Děkuju pěkně...
Kumulované přípisy pro mě nejsou klíčové a zatím je budu muset oželet, z reakce mBanky (resp. jejich zaměstnanců) jsem ale poněkud na rozpacích.
Tiskni
Sdílej:
- moznost nemat kartu ani internet banking pre dany ucet - ked pridem k okienku (cca raz za mesiac) nech mi neponukaju ziadne sluzby - moznost nastavit povolene precerpanie na 0 s tym ze mi to nebudu svojvolne zvysovat - nebudu mi posielat spami, ani normalnou postou - vypis z uctu raz mesacne postou - poplatok za vyber v banke do 50,- - mesacny poplatok za vedenie uctu do 100,-
- moznost nemat kartu ani internet banking pre dany ucet // určitě jde nemít e-banking, ale jak je to s kartou, to nevím k té žádná zvláštní smlouva nebyla, takže nevím - ked pridem k okienku (cca raz za mesiac) nech mi neponukaju ziadne sluzby // žádné další služby mi necpou, jen jednou... když jsem dovršil 18 se zeptali (telefonicky) jestli chci možnost přečerpání, odmítl jsem a od té doby klid - moznost nastavit povolene precerpanie na 0 s tym ze mi to nebudu svojvolne zvysovat // viz předchozí komentář, přečerpání nemám a protože s nimi o přečerpání nemám ani podepsanou smlouvu... - nebudu mi posielat spami, ani normalnou postou // neposílají žádnou poštu (ani výpisy ale AFAIK to jde objednat za 15kč) - vypis z uctu raz mesacne postou // viz předchozí komentář - poplatok za vyber v banke do 50,- // za 30kč - mesacny poplatok za vedenie uctu do 100,- // já to mám zdarma (student :D )Jo a afaik příchozí platba je za 6kč? Myslím
a je bezpečná úplně stejně jako kalkulačkaTak to je velmi silné tvrzení.
Hm, typická banka s internetovým bankovnictvím typicky hledá klienty především mezi lidmi, kteří nevědí, jak funguje https, a přesto by jim chtěla udržet konto v bezpečí.No jo, ona to byla narážka na Petra Tomeše, který se tady v jedné diskusi čertil, jak musí v internetové kavárně pro přístup do internet bankingu používat IE a já mu tam lehce naznačil, že pokud leze do internet bankingu z internetové kavárny, tak že mu nepomůže ani tisíc firefoxů a linuxů.
celý přenos probíhá šifrovaně...To je málo :). Lepší, když probíhá (dostatečně) bezpečně a s tím, s kým chceš komunikovat.
Přeci jen 1000 Kč na bankovních poplatcích měsíčně je už trochu moc.Tyjo, co na tom uctu delate??? Vetsina obycejnych poplatku je zdarma i u eKonta.