Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Nejsem žádný internetový guru, na internetu ale podnikám čtvrtým rokem a něco bych o tom už mohl vědět. Kupříkladu to, že zajistit si veškeré alternativy k doméně, na níž hodlám podnikat, je jeden ze základů webového projeku...
Mou obživou je obchůdek s všelikým artiklem pro milovníky fantasy a larpu - www.fantasyobchod.cz Dnes jsem zjistil, že i nějaký podnikavec zaregistroval doménu www.fantasy-obchod.cz (tedy variantu s pomlčkou). Jistě tušíte, kde je zakopán pes. Samozřejmě teď tluču hlavou do stolu, protože mne mohlo napadnout, že se dříve či později najde někdo, kdo bude mít o podobnou doménu zájem. Ale to by samo o sobě zas tak nevadilo, kdyby se dotyčný nerozhodnul provozovat na zmíněné doméně eshop s prakticky totožným zaměřením jako je ten můj.
Chvíli jsem vyčkal než vychladne mé prvotní rozhořčení a slušnou formou jsem napsal provozovateli email o tom, že je to dle mého mínění amorální. Vycházel jsem z jednoho textu, jejž jsem si vyhledal na internetu:
"Zápis a užívání domény shodné nebo zaměnitelné s firmou jiného podnikatele a rovněž soutěžitele, střetávajícího se v hospodářské soutěži na shodném nebo obdobném trhu nabídky a poptávky, může a nutně musí vyvolat nepřípustné nebezpečí záměny těchto subjektů, či dokonce nežádoucí parazitování na pověsti druhého soutěžitele, jak upravuje ust. § 47 a § 48 ObchZ a z toho dovozované chování v rozporu s dobrými mravy soutěže, jak vyplývá z ust. § 44 generální klauzule nekalé soutěže upravené ObchZ."
Dále jsem uvedl různé příklady, které z toho plynou, jako že se obchodní značky budou vzájemně míchat, eventuelní špatná pověst může přecházet z jednoho provozovatele na druhého atd. Vzhledem k tomu, že zmíněné stránky funguje teprve druhý týden, navrhnul jsem provozovateli, že pokud změní doménové, resp obchodní jméno, jsem ochoten zaplatit mu výlohy s tím spojené.
Jako odpověď mi přišel email s tím, že pokud chci, doménu mi odprodá za 7500 Kč protože změna domény by pro něj znamenala časové a finanční zatížení. Nu, za blbost se platí, ale tohle mi příjde jako poměrně dost vysoká cena...
>
Tiskni
Sdílej:
A můj názor na nabídku prodeje jména je ten, že je to velice férová nabídka, také se o tom nemusel vůbec bavit. Takže tak...
Samozřejmě to považuji za svou velkou chybu a doménu jsem si měl zajistit dávno (předpokládám, že je to z článku jasné). Na druhou stranu nerozumím tomu, proč provozovatel nepoužil doménu unikátní, na níž by mohl budovat jméno svého obchodu. Tato volba - tedy přilípnout se na práci našeho obchůdku (a že této práce provozovatel využívá je patrné např. z již zmíněné skutečnosti, že využívá úvodník našeho obchodu při registraci svých stránek jako popis vlastního ochodu...) mi příjde velmi nešťastná, neboť se domnívám, že velice brzy dojde k zaměňování našich podnikatelských subjektů, čímž může začít docházet k mnoha nepříjemným situacím. Navíc se mu na sousloví "fantasy obchod" bude hodně špatně budovat pozice ve vyhledávačích a defacto nám takhle nahraje své zákazníky.
Obchod s potřebami pro fantasáky není žádný zlatý důl, člověk musí být opravdu fanoušek, aby se tím odvážil živit. Sedm a půl tisíce pro mě, ač to mnohým může připadat směšné, opravdu vysoká částka, vpodstatě půlka mé čisté výplaty.
A co když udělal úplně stejnou chybu jako Vy? Prostě si neověřil existenci domény bez pomlčky?
Já to za amorální považuji, protože pokud někdo rozjíždí eshop s vědomím, že jej od konkrence dělí pomlčka a následně pak kopíruje texty z mých stránek, snaží se umístěním klíčových slov v záhlaví blogu nabourat náš slogan apod. pak se nepouští do košér podniku, nesnaží se férově stavět vlastní podnikání, ale buduje na něčem, co už udělal druhý. Myslím, že je evidentní, že si spousta zákazníků zvykla chodit na stránky vyhledáváním sousloví "fantasy obchod", čehož lze s doménou s pomlčkou relativně dobře využít.
Považuji to za morální problém, ne za právní, na jednání majitele eshopu s pomlčkou není vpodstatě nic protiprávního.
>
Ale ciste ten akt pouziti toho domenoveho jmena pro konkurencni obchod bych fakt neresil... Amoralnejsi by bylo, kdyby to jen zaregistroval s cilem z tebe vymlatit co nejvic prachu.
fantasy-obchod, tak fantasyobchod jsou jeste s nekolika TLD volne (com, net, eu)... Takze mazej ke svemu oblibenemu registratorovi provest hromadnou registraci
No problém je v tom, že když se obecně mluví o mém obchodě, každý řekne třeba "tohle koupíš ve fantasy obchodě" nebo "fantasy obchod je na mě moc drahý". Je to prostě zaběhnutý název, takže když někdo hledá můj obchod, napíše do vyhledávače "fantasy obchod".
Mi osobně vadí to, že kdyby (čistě hypoteticky) tento člověk třebas okrádal své zákazníky, ti si řeknou - "jo, nakoupil jsem ve fantasy obchodě a tam mě okradli, tam si nic nekupujte", tak tím utrpím i já. Samozřejmě to funguje i naopak - kdybych já začal jednat v obchodě nekorektně, může se to přenést na něj...
V současné chvíli vnímám jako chybnou mou původní volbu pro tak obecný název obchodu a z logických důvodů bych dnes bral raději něco orginálnějšího - byl bych ale sám proti sobě, kdybych se značku rozhodl změnit, přineslo by to vpodstatě jen problémy...
>A pokud už investoval do propagace této domény svůj čas a peníze, je logické že je nehodlá vyhodit z okna.To, že si skaven nezaregistroval všechny tvary a patvary své domény, se ještě dá pochopit. Ale že si někdo nezkontroluje, že stejná doména bez pomlčky, již existuje a funguje na ní konkurenční obchod... tak to sorry, to je celkem jasná spekulace.
.cz cca 220 Kč, generické cca 190 Kč.
xyz.cz), z čehož by byl jistě nadšen ten, kdo měl ten první nápad. Nebo by si někdo požádal o doménu, a pak by se třeba 14 dní čekalo, zda se náhodou do stejného názvu netrefí někdo jiný. Takže by to bylo zase k ničemu (protože by se za 14 dnů nikdo jiný netrefil). Doba, kdy existovala nějaká značka a teprve dodatečně se k ní kupovala doména, už je pomalu pryč. Takže teď už si při výběru značky každý rozumný člověk ověří, zda je doména dostupná. Pochybuju, že se to spekulantům dál vyplatí.
). Dokonce jako ochranná známka je zaregistrováno i "M" a "X". A třeba i tak obecné slovo jako je "maximum" je také ochranná známka, takže pozor!
Dokonce i "vim" je ochranná československá známka a stále platí, takže si připravte kešeně a začněte platit.Jenže je zaregistrována jen pro mýdla, oleje, svíčky a podobné věci. Tedy vim jako název programu není problém. Tak jako není problém třeba značka Tatra, používaná pro automobily, mléko, žiletky, nábytek, cigarety a možná ještě něco dalšího - každý z těchto výrobků přitom dělá někdo úplně jiný.
Byl by to asi pořádnej flastr od soudu
A ochrannou známkou je samozřejmě i Linux® (majitelem je Linus Torvalds). Kdo chce tento název používat, potřebuje mít souhlas (sublicenci) od Linux Mark Institute.
Potřebuje mít souhlas je pro sw zboží. Takže klidně můžete nalepit Linux na počítačový case třeba a na nějakého Linuse se vykašlat a je to právně v pořádku. A můžu prodávat reprobedny Linux a žádný institut mě nevadí.
je li domena drive nez znamka, tak pak znamka temer 100% prohraje s domenou v soudnim sporu, jestlize majitel domeny prokaze, ze v minimalne predchozich 2 letech od priznani znamky pres domenu komercne v oboru podnikal
Pokud se podíváte třeba na aktualne.cz, to je příklad, kdy to třeba neplatilo. Tím bylo naznačeno, jak dopadnul osud aktuálně.cz. Tuto doménu nejdříve vlastnilo webzdarma.cz a provozovalo na ní freehosting. Lidé zde budovali svoje projekty example.aktualne.cz. Jednoho dne se Centrum rozhodlo, že se jim ta doména líbí, zaregistrovali si ochrannou známku aktualne.cz a webzdarma.cz raději doménu prodalo. Tolik jsem aspoň četl po různých fórech.
Jinak takto násilně jako aktualne.cz se v českém prostoru soudilo a soudně sebralo 38 domén. Vlastníci domén mohli jenom koukat, měli soudem nařízeno doménu zdarma převést na vlastníka ochranné známky.
Za zmínku stojí i slovo "aktuálně", které je docela obecným slovem, takže námitky, že obecná slova neobstojí neberu.