Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Což ovšem třebas Arch neumí.Orly?
slo o verzi 0.6.2, kterou Brian Behlendorf (zamestnanec LLNL, jejich fulltime vyvojar ZFS on Linux) prohlasil za produkcni, netrvalo dlouho, abychom se presvedcili, ze az tak produkcni release to nebyl
Zajímavý rozdíl v přístupu. Btrfs mi dodnes vypisuje:
WARNING! - Btrfs v0.20-rc1 IS EXPERIMENTAL WARNING! - see http://btrfs.wiki.kernel.org before using
a přitom je už delší dobu celkem dobře použitelné.
Dukaz misto slibu. Srovnej cislo read (= pocet readu celkem) s miss (= ARC miss) a jeste s l2miss (= miss i z L2ARC - SSD, tedy to je realne ten pocet readu, co dopadne na disky). Na screenshotu jsou vybrane ty nejvytizenejsi vpsFree stroje. Tohle bez ZFS neslo, at jsem se mohl snazit, jak jsem chtel.
A diky dedicated SLOG device (pro ZIL) se na disky periodicky *asynchronne* flushuji dirty data, synchronni zapisy vytezuji SSD (kde Intel DC S3700 maji nejvetsi IO konzistenci v case z toho, co se vyrabi - a jsou schopne davat stabilne vic jak 10k IOPS). Disky u nas maji tak vcelku flakarnu - ve srovnani s predchozi situaci, kdy to absolutne nestihaly, celkem rozdil.
BTRFS by v tomhle pomohlo jedine tak, ze by pri zapisovani disky az tolik neseekovaly (jelikoz jsou zapisy taky serializovane, jako u ZFS, nicmene nema dedicated SLOG device) a ze nema bottleneck na CPU v podobe 1vlakenneho journalu (jako ext4) - ale moc rozdil by to ve finale nebyl. Staci, aby se seslo par vytizenejsich databazi na jednom stroji a je dokonano.
Narozdil od ZFS neproslo zatim BTRFS ohnem v podobe realne zateze na necem vetsim, nez jsou desktopy a laptopy.
Mohu se zeptat na zdroj této vaší informace?
není to ovšem 10 let ale 7
To samozřejmě za předpokladu, že je správné vaše tvrzení, že ZFS je v Solarisu podporovaný od roku 2006.
Linux: … 0% btrfs/XFS/JFS/etc
Tak to je hodně špatný odhad. JFS je opravdu výjimkou a BtrFS se ještě moc nerozšířil, ale XFS je na (enterprise) Linuxu mnohem rozšířenější, než si představujete. A nelze zapomínat ani na GFS nebo OCFS2.
ZFS má náskok 10 let oproti RHEL8, který vyjde imho nejdříve 2016.
RHEL je snad jediná enterprise linuxová distribuce? SLES 11 SP3, který vyšel před rokem, BtrFS podporuje.
to není odhad,to jsou moje vlastní zkušenosti z několika velkých firem
…neboli odhad na základě relativně malého vzorku. Mé odhady vycházejí z toho, co vidím u bugů, které projdou L3, takže to také není úplně reprezentativní vzorek, ale přeci jen bych řekl, že je to pokrytí rovnoměrnější.
3 velke firmy
Tři. A v tom opravdu nevidíte problém? Kolik tisíc strojů, to není až tak podstatné, protože je obvyklé, že ve stejné firmě se pro stejný účel bude používat stejná nebo podobná konfigurace, takže je celkem jedno, jestli je těch strojů deset nebo deset tisíc.
Nie nie je. Vidno ze mate obmedzeny pohlad zo SuSe
Možná, ale to, jak často XFS vidím v konfiguracích zákazníků (nemluvě o tom, že jsou hlášené bugy i přímo na něj), je IMHO dostatečné na to, abych mohl tvrdit, že "Linux … XFS … 0%" neodpovídá realitě v enterprise sféře. A co se RH týká, myslíte, že by se jen tak rozhodli dát XFS v RHEL 7 jako default, kdyby ho doteď v předchozích verzích (skoro) nikdo nepoužíval?
BTW: XFS používá i Samsung pro svoje televize.
Tiskni
Sdílej: