T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Což ovšem třebas Arch neumí.Orly?
slo o verzi 0.6.2, kterou Brian Behlendorf (zamestnanec LLNL, jejich fulltime vyvojar ZFS on Linux) prohlasil za produkcni, netrvalo dlouho, abychom se presvedcili, ze az tak produkcni release to nebyl
Zajímavý rozdíl v přístupu. Btrfs mi dodnes vypisuje:
WARNING! - Btrfs v0.20-rc1 IS EXPERIMENTAL WARNING! - see http://btrfs.wiki.kernel.org before using
a přitom je už delší dobu celkem dobře použitelné.
Dukaz misto slibu. Srovnej cislo read (= pocet readu celkem) s miss (= ARC miss) a jeste s l2miss (= miss i z L2ARC - SSD, tedy to je realne ten pocet readu, co dopadne na disky). Na screenshotu jsou vybrane ty nejvytizenejsi vpsFree stroje. Tohle bez ZFS neslo, at jsem se mohl snazit, jak jsem chtel.
A diky dedicated SLOG device (pro ZIL) se na disky periodicky *asynchronne* flushuji dirty data, synchronni zapisy vytezuji SSD (kde Intel DC S3700 maji nejvetsi IO konzistenci v case z toho, co se vyrabi - a jsou schopne davat stabilne vic jak 10k IOPS). Disky u nas maji tak vcelku flakarnu - ve srovnani s predchozi situaci, kdy to absolutne nestihaly, celkem rozdil.
BTRFS by v tomhle pomohlo jedine tak, ze by pri zapisovani disky az tolik neseekovaly (jelikoz jsou zapisy taky serializovane, jako u ZFS, nicmene nema dedicated SLOG device) a ze nema bottleneck na CPU v podobe 1vlakenneho journalu (jako ext4) - ale moc rozdil by to ve finale nebyl. Staci, aby se seslo par vytizenejsich databazi na jednom stroji a je dokonano.
Narozdil od ZFS neproslo zatim BTRFS ohnem v podobe realne zateze na necem vetsim, nez jsou desktopy a laptopy.
Mohu se zeptat na zdroj této vaší informace?
není to ovšem 10 let ale 7
To samozřejmě za předpokladu, že je správné vaše tvrzení, že ZFS je v Solarisu podporovaný od roku 2006.
Linux: … 0% btrfs/XFS/JFS/etc
Tak to je hodně špatný odhad. JFS je opravdu výjimkou a BtrFS se ještě moc nerozšířil, ale XFS je na (enterprise) Linuxu mnohem rozšířenější, než si představujete. A nelze zapomínat ani na GFS nebo OCFS2.
ZFS má náskok 10 let oproti RHEL8, který vyjde imho nejdříve 2016.
RHEL je snad jediná enterprise linuxová distribuce? SLES 11 SP3, který vyšel před rokem, BtrFS podporuje.
to není odhad,to jsou moje vlastní zkušenosti z několika velkých firem
…neboli odhad na základě relativně malého vzorku. Mé odhady vycházejí z toho, co vidím u bugů, které projdou L3, takže to také není úplně reprezentativní vzorek, ale přeci jen bych řekl, že je to pokrytí rovnoměrnější.
3 velke firmy
Tři. A v tom opravdu nevidíte problém? Kolik tisíc strojů, to není až tak podstatné, protože je obvyklé, že ve stejné firmě se pro stejný účel bude používat stejná nebo podobná konfigurace, takže je celkem jedno, jestli je těch strojů deset nebo deset tisíc.
Nie nie je. Vidno ze mate obmedzeny pohlad zo SuSe
Možná, ale to, jak často XFS vidím v konfiguracích zákazníků (nemluvě o tom, že jsou hlášené bugy i přímo na něj), je IMHO dostatečné na to, abych mohl tvrdit, že "Linux … XFS … 0%" neodpovídá realitě v enterprise sféře. A co se RH týká, myslíte, že by se jen tak rozhodli dát XFS v RHEL 7 jako default, kdyby ho doteď v předchozích verzích (skoro) nikdo nepoužíval?
BTW: XFS používá i Samsung pro svoje televize.
Tiskni
Sdílej: