V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Což ovšem třebas Arch neumí.Orly?
slo o verzi 0.6.2, kterou Brian Behlendorf (zamestnanec LLNL, jejich fulltime vyvojar ZFS on Linux) prohlasil za produkcni, netrvalo dlouho, abychom se presvedcili, ze az tak produkcni release to nebyl
Zajímavý rozdíl v přístupu. Btrfs mi dodnes vypisuje:
WARNING! - Btrfs v0.20-rc1 IS EXPERIMENTAL WARNING! - see http://btrfs.wiki.kernel.org before using
a přitom je už delší dobu celkem dobře použitelné.
Dukaz misto slibu. Srovnej cislo read (= pocet readu celkem) s miss (= ARC miss) a jeste s l2miss (= miss i z L2ARC - SSD, tedy to je realne ten pocet readu, co dopadne na disky). Na screenshotu jsou vybrane ty nejvytizenejsi vpsFree stroje. Tohle bez ZFS neslo, at jsem se mohl snazit, jak jsem chtel.
A diky dedicated SLOG device (pro ZIL) se na disky periodicky *asynchronne* flushuji dirty data, synchronni zapisy vytezuji SSD (kde Intel DC S3700 maji nejvetsi IO konzistenci v case z toho, co se vyrabi - a jsou schopne davat stabilne vic jak 10k IOPS). Disky u nas maji tak vcelku flakarnu - ve srovnani s predchozi situaci, kdy to absolutne nestihaly, celkem rozdil.
BTRFS by v tomhle pomohlo jedine tak, ze by pri zapisovani disky az tolik neseekovaly (jelikoz jsou zapisy taky serializovane, jako u ZFS, nicmene nema dedicated SLOG device) a ze nema bottleneck na CPU v podobe 1vlakenneho journalu (jako ext4) - ale moc rozdil by to ve finale nebyl. Staci, aby se seslo par vytizenejsich databazi na jednom stroji a je dokonano.
Narozdil od ZFS neproslo zatim BTRFS ohnem v podobe realne zateze na necem vetsim, nez jsou desktopy a laptopy.
Mohu se zeptat na zdroj této vaší informace?
není to ovšem 10 let ale 7
To samozřejmě za předpokladu, že je správné vaše tvrzení, že ZFS je v Solarisu podporovaný od roku 2006.
Linux: … 0% btrfs/XFS/JFS/etc
Tak to je hodně špatný odhad. JFS je opravdu výjimkou a BtrFS se ještě moc nerozšířil, ale XFS je na (enterprise) Linuxu mnohem rozšířenější, než si představujete. A nelze zapomínat ani na GFS nebo OCFS2.
ZFS má náskok 10 let oproti RHEL8, který vyjde imho nejdříve 2016.
RHEL je snad jediná enterprise linuxová distribuce? SLES 11 SP3, který vyšel před rokem, BtrFS podporuje.
to není odhad,to jsou moje vlastní zkušenosti z několika velkých firem
…neboli odhad na základě relativně malého vzorku. Mé odhady vycházejí z toho, co vidím u bugů, které projdou L3, takže to také není úplně reprezentativní vzorek, ale přeci jen bych řekl, že je to pokrytí rovnoměrnější.
3 velke firmy
Tři. A v tom opravdu nevidíte problém? Kolik tisíc strojů, to není až tak podstatné, protože je obvyklé, že ve stejné firmě se pro stejný účel bude používat stejná nebo podobná konfigurace, takže je celkem jedno, jestli je těch strojů deset nebo deset tisíc.
Nie nie je. Vidno ze mate obmedzeny pohlad zo SuSe
Možná, ale to, jak často XFS vidím v konfiguracích zákazníků (nemluvě o tom, že jsou hlášené bugy i přímo na něj), je IMHO dostatečné na to, abych mohl tvrdit, že "Linux … XFS … 0%" neodpovídá realitě v enterprise sféře. A co se RH týká, myslíte, že by se jen tak rozhodli dát XFS v RHEL 7 jako default, kdyby ho doteď v předchozích verzích (skoro) nikdo nepoužíval?
BTW: XFS používá i Samsung pro svoje televize.
Tiskni
Sdílej: