plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Enterprise Desktop neznamená, že to je odladěnéOno obecne "Enterprise" distro neznamena ze je to "odladene". Spis neco jako "budeme se snazit dodavat updaty tak, aby nerozbili to co mate nad tim distro napsane".
HW stránce podpory je to ale jednoduše katastrofaAno. Ma to sve duvody. 6.0 mel kernel co byl mixem 2.6.32+2.6.33; kernel v 6.1 ma backportnute DRM z 2.6.37. Obecne ale jak se casem vzdaluje upstream kernel tomu v RHEL, backporty sou tezsi, a u grafickych ovladacu k tomu neni dost velkej tlak zakazniku. Vetsina podpory noveho HW je kolem novych CPU, SCSI karet a sitovych zarizeni - pro serverovej HW.
ATI 5800. Se standardním ovladačem (asi standardní vga, nikoliv svobodný radeon) nefungují efektyOsobne mam ati 5770, na rhel 6.1 s nim funguje svobodny radeon. Nicmene jak sem psal DRM je z 2.6.37, a ovladac ati je 6.13.0 - ne uplne nejnovejsi; Todle je jednoduse prilis novej HW pro tudle kombinaci. Necekejte zazraky (tj 3D), zvlast kdyz ani upstream jeste nema uplne koser podporu...
Popravdě nevím, co je na certifikovaném HW za grafiku, když Intel ani ATI/AMD to zdá se nebudeHehe certifikovanej HW... v praci delam na jedne HP workstation; Kdyz dosla, bylo k ni 3 CD ovladacu k ruznym verzim RHELu. Na kazdom z nich byli binarni ovladace nvidie plus nake sitovky....
Co se tohoto tyce prestal bych pouzivat distribuce urcene do firem / na web servery atd ale ty co zvladaji i moderni desktop
Napr. Sabayon, Gentoo , Arch ..
PS: KDE 4.6 mi jeste nespadlo
PPS: uz delsi dobu jsou celkem problemy s intel ovladaci ( ruzne kombinace hw ,jadra , mesy)
PPS: pokud clovek trva na vecech zalozenych na redhatu .. nebal bych se zkusit Fedoru ....
Zdůrazňuji, že jde o osobní názor, ale prostě bych se bál zkusit Fedoru 15. Ale samozřejmě, Fedora 14 není tak "moderní", jako Fedora 15, ale aspoň mi nezabírá GNOME Shell po dvou dnech používání v paměti přes 1GiB. Byla to narážka jen na tohle. Jinak je nadále Fedora mou jedinou a nejoblíbenější distribucí, ale jednoduše setrvávám u čtrnáctky a kdyby se někdo ptal, doporučil bych mu totéž.nebal bych se zkusit Fedoru ....
ale aspoň mi nezabírá GNOME Shell po dvou dnech používání v paměti přes 1GiBMně ani po měsíci. Jako jo, ve Fedoře 15 mi nějaké ty problémy přibyly, ale většina z nich se týká Evolution, a až mě to hodně naštve, přejdu na Thunderbird.
To ano, ale Chromium si svoje aspoň vezme a "drží hubu". Můžu ho mít klidně puštěné dva tři týdny v kuse a jede. Shell nakonec sežere vše, co je k dispozici a to je to, co mi vadí.Myslel jsem, že už jsem na to odpověděl :).
Tak to je jednoduche: v distribucii na pracu nepouzivajte compiz. Pouzivam scientific linux 6 na desktope priblizne od momentu, ked vysiel a nezaznamenal som, teda, ziadny problem s intel grafikou (jeden ntb gma x3100, druhy gma x4500) a to sa sem-tam aj cosi zahram (bud cez wine alebo emulator psx). Kazdopadne compiz som netestoval.
Pokial nieco nie je v repozitaroch je lepsie to pouzit z niektoreho zo znamejsich neoficialnych repozitarov nez kompilovat (v ktorych to je sa da zistit cez pkgs.org). Namatkou by ovladace grafik mali byt v ELrepo a ATrpms.
Par otazok k zatuhnutiu: Mate dostatok ram? (oficialne minimalne poziadavky pre rhel6 pozaduju 2 GB) Mate nastaveny swap? Mali ste vypnute nepotrebne sietove sluzby (napr. apache, ssh server, vnc...)? Mozete popisat co sa deje so spominanym procesom v priebehu tych 20 minut?
Asi si zkusím ještě dokompilovat nový compiz, jestli sami compizáci v pozdějších verzích neobcházejí nějaký intelácký problém (nový compiz jsem v repozitářích nenašel a nevím, jak moc bezpečné je tam dávat balíček fedory).
Repozitáře se snažím používat, na SL oceňuji, že jednoduše mi je nabídne sám po doinstalování SL specifických balíčků. Ten s Ati mě ale původně nenapadlo, že by mohl být přítomen nejnovější ovladač a tak jsem to ani nezkusil. Ale co jsem pak koukal, zdá se, že to je ten stejný ovladač, co se stáhne ze stránek, jen zabalený do rpm.
Paměť mám 3GB a mám zapnutý swap. Služby nevím, zda byly vypnuté, dával jsem si instalaci "web development", takže minimálně apache by mohl být zapnutý. Pokud nepomůže jiný compiz, tak zkusím vysledovat chování toho procesu a popíšu ho sem.
P.S.: Děkuji za nabídku pomoci
Balicek fedory by mal byt celkom bezpecny, obvzlast ak sa prekompiluje (stiahnut src.rpm, rpmbuild --rebuild compiz.src.rpm, nainstalovat).
Pouzivat predpripravene rpm je vhodne hlavne vdaka moznym instalacnym skriptom, co by mohlo pomoct aj pri rovnakej verzii.
Pokial mate az 3 GB ram, sluzby vypinat uz netreba (mozno to vnc by sa pri compize este zislo vypnut), bol to len napad ako usetrit par MB ram na systemoch, kde jej je nedostatok, co tento nie je.
Jako třeba openSUSE, ke kterému byly repozitáře a teď nejsou.
Co tím konkrétně myslíte?
Users running a (soon-to-be) discontinued version of openSUSE should upgrade their systems to a supported release to receive security updates and community support. Since eventually package repositories for discontinued releases are be removed from download servers as well as the build target list of the Build Service it will be increasingly difficult to install new software on such distributions.
Tiskni
Sdílej: