Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
kurz 5,92 Kčs za dolarTo je blbost. Vždyť to by byla kupní síla vyšší pro našince na tehdejších amerických trzích než je se svou silou Kč dnes, ne?
Podľa oficiálneho kurzového lístka bola koruna veľmi silná a preto sa meniť v banke neoplatilo. Oficiálny kurz koruny a amerického dolára sa od roku 1953 až do roku 1971 vôbec nehýbal. Po roku 1971, kedy došlo k prvej povojnovej devalvácii amerického dolára, si koruna ešte polepšila na 6,63 Kčs za dolár a druhou devalváciou v roku 1973 dokonca na 5,92 Kčs za dolár[3] a z tejto hladiny ešte posilnila do roku 1987 na 5,45 Kčs za dolár
No ať to počítám jak chcu, prostě mi tak nějak vychází že tehdy byl běžný občan tak nějak bohatší než dnes.Tak si to spočítejte pořádně. Zrovna u těch aut je to vidět úplně jasně, jsou sice dnes pětkrát dražší, ale mzdy jsou desetinásobné. Tak nějak.
To je asi taky důvod proč se mikropočítače staly tak populárními v byznys sféře.Jo a k tomu bych dodal že si mi podařilo najít kanál nějakých borců, kterým se podařilo dostat do muzea a zprovoznit IBM 1401. Což je podobně zajímavé jako kanál s Altairem (aspoň pro mně).
Mě především zajímalo, k čemu ho reálně využívali, jaké dodatečné periférie k tomu měli k dispozici a jak drahé bylo si je pořídit.Kdo? Nadšenci či ti firemní zákazníci? Doporučuju přečíst si něco o S-100. V podstatě fakt že libovolná periferie stála pomalu víc jak základní počítač samotný vedl k zavedení rozšiřovacích karet a sběrnic. Vždyť k tomu aby člověk mohl používat 8k BASIC musel zaplatit víc za dvě karty s pamětí než samotný základní model sestavený nebo ne. To už samo o sobě dost vypovídá o tom k čemu se mohl používat. Jinak ve firemní sféře právě v letech kdy firma MITS zanikala, se normálně prodávaly komerční aplikace (cenou zase dělající z počítače samotného marginální položku).
Jinak by nebyl problém vestavět do toho celé 64 KiB, pokud by to teda ukrmil zdroj.Moc se mi nezdá, že by to zdroj nedal. V té době byly většinou dost předimenzované.
K orientačnímu přepočtu cen, který je ale vždy poněkud zavádějící a pravděpodobně podhodnocený, byl použit WolframAlpha.Pro orientační představu tvoje přepočty stačí, jinak lepší web na přepočet hodnoty dolaru v historii je asi https://www.measuringworth.com
Tiskni
Sdílej: