Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
sem to schvalně spočitala noa je to nějakejch 31 knižek, takže si v pruměru s jednou knižkou stravil max nějakejch 11.7 dní. Takže je buďto tamten navod jak čist knížky fakt něco zazračnýho, nebo si z toho čteni vubec nic neměl jak si furt zuřivě listoval :D
Tenhle rok jsem od něj četl nový Polostan (nedoporučuji), po víc jak dekádě znova Kryptonomikon v novém překladu, a poslední díl trilogie Barokní cyklus. Poslední jmenované bylo to nejlepší co jsem četl za hodně dlouhou dobu. Skoro po roce mám pořád aktivně v hlavě ten příběh a čas od času se nad tím zamýšlím, aniž bych chtěl.
Stephenson mě hrozně zklamal prakticky vším co vydal v poslední době; Reamde je přeakčněná blbost. DODO jsem nebyl schopný dočíst, jak mě to nebavilo. Seveneves považuji za urážku čtenáře a Fall byl spíš Fail, protože zakončuje právě zmiňovaný Barokní cyklus a Kryptonomikon, ale úplně debilně.
O to víc můžu doporučit starší věci, třeba ten zmiňovaný Barokní cyklus, nebo Anatém (ten mám obecně v top 10, četl jsem ho dvakrát a přetu potřetí).
Devon Eriksen se tímhle vyhoupl mezi světovou špičku co do sci-fi (doslova, bestseller, různé ceny a tak podobně). Velmi čtivě napsaná kniha zasazená do světa velmi podobného seriálu Expanse. Dal jsem to jedním dechem a hodně mě to bavilo.
Perfektní horor, který se podle všeho dá najít online i česky (tahle povídka je dobrý úvod). Téma jsou anti-memy, věci které dělají jiné věci neviditelné, nebo zapomenuté, a tak nemůžou být věděny. Něco jako kdybyste měli takové to blikátko z Man in Black, akorát by to byla zbraň a nebyla by to fyzická věc, ale myšlenka. Která vás právě zapoměla zbylému světu. Originální a místy naprosto geniální.
Popis incidentů na jaderných zbraních a celkově velmi dobře zpracovaná lekce z historie na téma jejich zabezpečení. Děj je částečně rekonstrukce probíhajícího incidentu, částečně popis politiky kolem zabezpečení. Takové to jak jsou jaderné zbraně super bezpečné co se týče různých nehod a jejich spuštění omylem, tak to je překvapivě nedávná historie. Trvalo fakt dlouho, než to lidi začali brát vážně. V jistém smyslu je tahle kniha horor.
Další kniha o Johnovi von Neumannovi. Tentokrát je to sepsané jako story či jako reportáže založené na skutečných rozhovorech. Velmi čtivé, i když v podstatě je to fikce. Sice je to založené na existujících lidech a rozhovorech a věcech co řekli, ale konkrétní text je vymyšlený.
Tiskni
Sdílej: