Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Přidávám další stručný přehled několika zajímavých knih, na které jsem v minulém roce narazil.
Pokud bych měl vyzdvihnout dvě, které mi přišly nejzajímavější, byly by to:
Being You (Anil Seth)
Popisuje dosavadní snahy o pochopení a měření toho, co je vědomí, přičemž předkládá teorii, která vědomí, tedy alespoň jeho základní úroveň, vysvětluje velice elegantně jako evolučně vzniklou nezbytnost pro udržení složitého organismu při životě.
How Big Things Get Done (Bent Flyvbjerg)
Tato čtivá kniha porovnává různé úspěšné a neúspěšné megaprojekty (předražené, dokončené se zpožděním, nedosahující původních cílů nebo často kombinace všeho) a zamýšlí se, co tyto projekty odlišuje, přičemž z toho vyvozuje obecné rady, jak u projektů všech velikostí a druhů docílit úspěšného završení.
-
The Pleasures of Reading in an Age of Distraction (Alan Jacobs)
Pokud usilujete o přečtení co nejvíce knih, snažíte se číst co nejrychleji nebo na čtení prostě nemáte čas, je tahle krátká kniha pro vás jak dělaná. Nebojí se napadat klasická díla jako How to Read a Book a možná vás přinutí přehodnotit způsob, jakým hltáte knihy.
O češtině s Karlem Olivou (Ivana Karásková)
V podstatě dlouhý a zajímavý rozhovor s tímto věhlasným jazykovědcem o mateřštině většiny z nás a úloze jazyků obecně, ze kterého si odnesete řadu nových zajímavostí nebo si některé detaily zopakujete.
The Man from the Future: The Visionary Ideas of John von Neumann (Ananyo Bhattacharya)
Pomalu zamíříme k více IT knihám. Od této jsem čekal, že to bude detailní suchopárný životopis Johna von Neumanna a dlouho jsem ji tak odkládal, ale Neumannovy osudy zde tvoří jen základní kostru, na kterou jsou nalepeny další informace související s jeho prací, nápady a dobou, ve které žil. Určitě doporučuji si ji přečíst.
The Worlds I See (Fei-Fei Li)
Memoáry čínské emigrantky v USA, jejíž osud doprovázený řadou štastných okolností ji zavedl na dráhu vědecké výzkumnice umělé inteligence, kde její práce významně přispěla k rozvoji neuronových sítí pro počítačové vidění.
Nexus (Yuval Noah Harari)
Knih varujících před některými dopady AI, jsem četl více (Code Dependent, Weapons of Math Destruction), ale Harariho novinka je minimálně o třídu převyšuje. Popisuje některá méně zjevná, ale o to zákeřnější nebezpečí, která sebou umělá inteligence nese, a jak je u Harariho zvykem, velmi čtivou a detailně promyšlenou formou.
Accidental Empires (Robert X. Cringely)
Již vousatá kniha o vzestupu trhu s osobními počítači a programy. Čiší z ní zahořklost o úrovní minimálně 500 milinelsonů, ale kromě řady historek nabízí i některá zamyšlení a úhly pohledu, které stojí za přečtení.
Masters of Doom (David Kushner)
Příběh dvou sociálně vyzrálých mladíků se zdravým životním stylem a netoxickými pracovními návyky, Johna Carmacka a Johna Romera, jimž vděčíme za řadu legendárních herních pecek. Vyhýbá se bohužel technickým detailům (od toho jsou zde naštěstí knihy Game Engine Black Book: Wolfenstein 3D a Game Engine Black Book: Doom), ale i tak je to kniha, kterou mohu jen doporučit.
Blood, Sweat, and Pixels (Jason Schreier)
Ve videoherním průmyslu ještě zůstaneme. Tato kniha popisuje porodní bolesti při vzniku deseti různých herních projektů, z nichž všechny až na jeden skončily nakonec úspěšně. Jejich výběr je opravdu rozmanitý, od her jednoho vývojáře po velká studia s obřím rozpočtem a ještě většími ambicemi. Ani jednu z popisovaných her jsem nehrál, ale i tak jsem jejího přečtení nelitoval.
Press Reset (Jason Schreier)
Stejný autor a videoherní průmysl do třetice. Pokud se v předchozí knize nezdravých aspektů tohoto průmyslu jen dotkl, zde se již s popisem toho, jak velkou osobní cenu spolutvůrci her nezřídka nesou, nešetří. Její stránky přetékají přesčasy, krachujícími studii, nezbytnými stěhováními, podvody a podhodnocenou prací. Přišla mi lepší než kniha předchozí.
The Universe in a Box (Andrew Pontzen)
Tato publikace se zabývá historií a problematikou simulace kosmologických modelů na počítačích, kterým se autor věnuje již od svých začátků se ZX Spectrem. Jedná se opravdu spíše jen o obecné seznámení s výzvami, které tento obor přináší, bez větších technických detailů, což je určitě škoda.
Existential Physics (Sabine Hossenfelder)
Sabine Hossenfelder je oblíbená popularizátorka vědy a otevřená kritička směru, jakým se moderní teoretická fyzika ubírá. V této knize její výtky naleznete v ucelené, střízlivé a čtivé formě.
To snad nemyslíte vážně! (Richard P. Feynman, Ralph Leighton)
Loni jsem na svůj seznam četby zařadil Feynmanovy memoáry a doporučuji vám to samé, pokud ve vašem seznamu četby dosud chybí. Zajímavé, vtipné, milé a nadšením pro fyziku hýřící vyprávění.
Too Big for a Single Mind (Tobias Hürter)
Historie vývoje kvantové mechaniky. Její detailní popis zde nečekejte, soustředí se více na postavy jednotlivých fyziků a jejich vztahy. I tak se jedná o velmi přínosnou knihu.
Infinite Powers (Steven H. Strogatz)
Skvěle napsaná historie vývoje integrálního a diferenciálního počtu. Žasl jsem nad genialitou, s jakou Archimedes řešil integrály, či nejednou nevěřícně hleděl na kroky odvození s myšlenkou: Počkat, toto zanedbání přeci nemůže být legitimní matematická operace.
Vector (Robyn Arianrhod)
Přehled vývoje kvaternionů, vektorů a tenzorů ve vědě a fyzice. Jediné, co mi na knize vadilo, bylo to, že autorka, se křečovitě snažila vyzdvihnout význam jakékoliv ženy, na kterou při svém vyprávění narazila.
The Notebook (Roland Allen)
Kniha o tom, jak velký a podceňovaný význam měla pro lidskou společnost dostupnost levného papíru a možnosti dělat si poznámky a používat zápisníky všeho druhu jako nástroj kreativního myšlení. Od rozvoje renesančního umění přes podvojné účetnictví po zápisníky současnosti.
Writing to Learn (William Zinsser)
Velice nadšená motivační starší kniha o důležitosti používání psaní jako nástroje přemýšlení. Co v ní ale chybí a co bych v ní očekával, jsou nějaké konkrétní ukázky a postupy pro inspiraci.
Wasteland (Oliver Franklin-Wallis)
Vynikající kniha stopující osud všech možných druhů odpadu, který denně produkujeme a o kterém většinou přestaneme přemýšlet v okamžiku, kdy ho spláchneme či vyhodíme do popelnice nebo kontejneru.
Frostbite (Nicola Twilley)
Kniha o historii a současnosti uchovávání potravin pomocí chlazení, jehož dopad na dnešní společnost je větší a hlubší, než by se mohlo na první pohled zdát. Diskutuje také negativní důsledky chladírenského průmyslu, k nimž zdaleka nepatří jen vysoké energetické nároky.
The Light Eaters (Zoë Schlanger)
Kniha o tom, jak fascinující a mnohem vnímavější a schopnější, než si myslíme, rostliny vlastně jsou. Forma této knihy byla pro mě na začátku spíše odrazující, ale nakonec se vyplatilo u ní vydržet.
I Survived Capitalism and All I Got Was This Lousy T-Shirt
Kniha o životě mladé Američanky neustále bojující s nedostatkem peněz a o tom, jak se jí nakonec podařilo zajistit sobě a svým blízkým důstojné živobytí. Kniha je to zvláštní, ale zajímavá a čte se jedním dechem.
Impérium (Ryszard Kapuściński)
Kniha polského novináře popisující zážitky a dojmy z cest po SSSR v době jeho rozpadu propojené s historickými vsuvkami. Opravdu poučné.
Jan Žižka (Petr Čornej)
Velmi detailní monografie shrnující vše, co o tomto slavném českém husitském vojevůdci víme, což bohužel není mnoho. Jeho fanouškem se po přečtení této objektivně napsané obsáhlé knihy asi nestanete. Celkově je mistrně napsaná, ale místy v zájmu historické detailnosti značně hutná.
Bílá hora (Olivier Chaline)
Kniha francouzského historika rozbíjející řadu mýtů, které si Češi o této bitvě vytvořili. Ale zajímavá je jen její první část. Pak následují rozvleklé pasáže dokola opakující autorovy teorie o náboženském zápalu vojáků Katolické ligy.
Kriegel - Voják a lékař komunismu (Martin Groman)
Životní osudy komunismem nevyléčeného komunisty, jehož životní osudy by vydaly na nejeden dobrodružný román. Těžištěm knihy je pak popis událostí Pražského jara a sovětské okupace. Velmi dobrá kniha o naší historii.
Play it Again (Alan Rusbridger)
Šéfredaktor Guardianu a amatérský klavírista v jednom se rozhodne, že během jednoho roku se naučí hrát Chopinovu Baladu č. 1, jednu z nejhezčích a nejnáročnějších skladeb klavírního repertoáru. Což mu do značné míry naruší práce kolem kauz WikiLeaks, arabského jara atd. Kniha plná zajímavých informací a úvah o amatérském muzicírování.
The Year of Living Constitutionally (A.J. Jacobs)
Další Jacobsova roční výzva. Tentokrát se rozhodl rok žít doslovně podle americké ústavy, s trojhranným kloboukem na hlavě a mušketou po boku. Bohužel není tak vtipná jako jeho předchozí knihy.
1177 B.C., After 1177 B.C. (Eric H. Cline)
První kniha popisuje pravděpodobné příčiny a průběh kolapsu na konci doby bronzové, druhá pak následnou obnovu civilizace po něm. Definitivní odpovědi na příčinu kolapsu se zde čtenář nedočká, nicméně autor ji vidí v "dokonalé bouři" více zničujících faktorů.
Trilogie Vzpomínka na Zemi (Liou Cch'-sin)
Mimo non-fiction bych vyzdvihl především tuto sci-fi trilogii, která si místy nezadá s Nadací. Nejvíce se mi líbil asi díl druhý, Temný les.
Tiskni
Sdílej:
sem to schvalně spočitala noa je to nějakejch 31 knižek, takže si v pruměru s jednou knižkou stravil max nějakejch 11.7 dní. Takže je buďto tamten navod jak čist knížky fakt něco zazračnýho, nebo si z toho čteni vubec nic neměl jak si furt zuřivě listoval :D
Tenhle rok jsem od něj četl nový Polostan (nedoporučuji), po víc jak dekádě znova Kryptonomikon v novém překladu, a poslední díl trilogie Barokní cyklus. Poslední jmenované bylo to nejlepší co jsem četl za hodně dlouhou dobu. Skoro po roce mám pořád aktivně v hlavě ten příběh a čas od času se nad tím zamýšlím, aniž bych chtěl.
Stephenson mě hrozně zklamal prakticky vším co vydal v poslední době; Reamde je přeakčněná blbost. DODO jsem nebyl schopný dočíst, jak mě to nebavilo. Seveneves považuji za urážku čtenáře a Fall byl spíš Fail, protože zakončuje právě zmiňovaný Barokní cyklus a Kryptonomikon, ale úplně debilně.
O to víc můžu doporučit starší věci, třeba ten zmiňovaný Barokní cyklus, nebo Anatém (ten mám obecně v top 10, četl jsem ho dvakrát a přetu potřetí).
Devon Eriksen se tímhle vyhoupl mezi světovou špičku co do sci-fi (doslova, bestseller, různé ceny a tak podobně). Velmi čtivě napsaná kniha zasazená do světa velmi podobného seriálu Expanse. Dal jsem to jedním dechem a hodně mě to bavilo.
Perfektní horor, který se podle všeho dá najít online i česky (tahle povídka je dobrý úvod). Téma jsou anti-memy, věci které dělají jiné věci neviditelné, nebo zapomenuté, a tak nemůžou být věděny. Něco jako kdybyste měli takové to blikátko z Man in Black, akorát by to byla zbraň a nebyla by to fyzická věc, ale myšlenka. Která vás právě zapoměla zbylému světu. Originální a místy naprosto geniální.
Popis incidentů na jaderných zbraních a celkově velmi dobře zpracovaná lekce z historie na téma jejich zabezpečení. Děj je částečně rekonstrukce probíhajícího incidentu, částečně popis politiky kolem zabezpečení. Takové to jak jsou jaderné zbraně super bezpečné co se týče různých nehod a jejich spuštění omylem, tak to je překvapivě nedávná historie. Trvalo fakt dlouho, než to lidi začali brát vážně. V jistém smyslu je tahle kniha horor.
Další kniha o Johnovi von Neumannovi. Tentokrát je to sepsané jako story či jako reportáže založené na skutečných rozhovorech. Velmi čtivé, i když v podstatě je to fikce. Sice je to založené na existujících lidech a rozhovorech a věcech co řekli, ale konkrétní text je vymyšlený.