Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Možná tento zápisek patří spíše jako dotaz do poradny. Zkoušel jsem další instalaci Linuxu a ač se mi ho podařilo zprovoznit, výsledek rozhodně není uspokojivý. Potýkal jsem se s problémy s kompatibilitou, chybami zásadně degradujícími výkon, zavádějící dokumentací i zmatkem ve verzích.
Po pečlivém zvážení a zkoumání možných alternativ jsem se rozhodl pro distribuci Boot/Root od H.J. Lu. Jedná se o distribuci nejstarší, takže i bezesporu nejlépe prověřenou.
Přímočaré hledání na Google mě odkázalo na stažení a informace na webu The Programmer's Corner. Obsahuje podrobný popis a nabízí archiv s příslušnými soubory. Bohužel, jak se hned ukáže, stažení je možné až po přihlášení. Tak důležitá a populární distribuce přece musí být k dispozici na řadě dalších zdrojů, takže žhavím vyhledávač, abych nakonec ke svému zklamání a nemalému překvapení zjistil, že tento předpoklad je mylný. Nakonec jsem tedy podlehl, zaregistroval se a archiv stáhl.
Na pccorner.com jsou ve skutečnosti dva archivy. Jeden je výše zmíněný HU985-5R.ZIP, druhým je HU985-3R.ZIP. Obsahují jádro 0.98.5 a první z nich má být z prosince 1992, takže se jedná o poměrně pozdní verzi. Verze 3R obsahuje obraz pro 3.5" disketu, starší 5R pak pro 5.25" disketu o kapacitě 1.2 MB a oproti 3R je o něco více ořezaný. Jdou bez problémů nabootovat.
Ale počkat! Dobová literatura jako Rebel Code přece hovoří o tom, že tato protodistribuce Boot/Root má být tvořena dvěma 5.25" disketami. První z nich má být bootovatelná a obsahovat pouze jádro, druhá pak vlastní root systém. Tady něco nehraje. To, co se mi podařilo stáhnout, je zjevně značně upravená nepůvodní verze. Cítím se oprávněně podveden a hledám dál.
Další pátrání mě zavedlo na web www.oldlinux.org, kde jistý nadšenec nashromáždil historické linuxové materiály. Boot/Root obrazy jsou pak v adresáři http://www.oldlinux.org/Linux.old/images/. Dokonce jsou ke stažení i virtuální stroje pro Bochs, kde bootroot-0.11-040928.zip je Boot/Root. Působí to také jako poněkud podezřelá verze a rád bych se pokusil o instalaci vlastní.
Pohled na složku s obrazy hned prozradí, že jsou to většinou obrazy 3.5" disket, což nevypadá vůbec originálně, sáhnul jsem tedy po dvojici bootimage-0.97 a rootimage-0.97. Tedy dvojici jistě ne úplně nejdůvěryhodnější (čti nejstarší), ale alespoň bude snad méně problémová, protože v té době byl systém Boot/Root běžně používaný standard. Jedná se o obrazy pro 5.25", takže konečně hurá do instalace.
Po ruce jsem neměl vhodný fyzický stroj odpovídající hardwarovým požadavkům, takže jsem se uchýlil k virtuálnímu prostředí mého oblíbeného PCem (verze 1.7). Ovšem s ním jsem narazil. Hrál jsem si s různými virtuálními hardwarovými konfiguracemi docela dlouho, ale nikdy se mi nepodařilo první disketu úspěšně nabootovat. Nejčastěji se zarazí na třetí tečce postupu načítání jádra. VirtualBox je samozřejmě bez šance, takže sahám po ověřeném programu Bochs doufajíc, že jakmile si projdu instalaci a získám obraz peveného disku, ten snad v PCem pojede.
Vytvořil jsem si 40 MB obraz, když tato kapacita stačila Linusovi, měla by i mně. Bootovací disk skutečně obsahuje jen zavaděč LILO a jádro. Jakmile je jádro načteno, je nutné vložit do mechaniky disketu s root systémem a pokračovat v jeho načtení. Tím se uživatel dostane do základního prostředí, které si může zkusit jako root, uživatel či provést instalaci na disk.
Tato verze je ze srpna 1992.
Jim Winstead Jr. - 4 August 1992 This root disk is in many ways a bug fix to the 0.96 version - no significant changes. Maybe I should charge $50 for it and call it a major new release - it worked for Microsoft and Windows 3.1. :)
Instalace na disk je strohá, ale docela nezáludná a instalátor, dá-li se mu tak vůbec říct, vás jí snadno provede. Nejdříve se pomocí klasického textového fdisku provede manuální rozdělení disku. Nehodlám si komplikovat život, stačí mi jeden oddíl, swap díky až absurdně velké RAM (16 MB) netřeba. Po rozdělení disku je požadován restart. Ne, že by ho instalátor sám provedl. Počkat půl minuty a resetovat počítač je běžný postup.
Dále následuje formátování diskového oddílu, jež zjednodušuje fakt, že jediný podporovaný souborový systém je MINIX. Zadá se mkfs s vybraným oddílem a počtem bloků. A ouha, zádrhel. MINIX podporuje jen maximálně 65535 bloků, tedy cca 32 MB. Zvolená kapacita disku i oddílu je tedy větší, než mohu využít.
Další ouha, formátování probíhá neskutečně pomalu. Neustále se vypisuje hlášení
HD timeout HD-controller reset
Raději si vytvářím obraz disku menší a provedu nové rozdělení, ale to nepomáhá. Systém během formátování neustále remcá, i když postupuje pomalu dál. Nakonec z lenosti zavrhuji možné alternativy, jako nabootování novějšího systému a provedení formátování tam, a prostě nechám Bochs chroupat na pozadí.
Za pár hodin je hotovo a můj 30.6 MB disk je konečně naformátován! Instalátor pak pokračuje v kopírování souborů. V podstatě vezme soubory z diskety a zkopíruje je na vybraný oddíl (/dev/hda1 v mém případě), případně oddíly. Pak stačí už jen vybrat jméno systému.
This is probably the most important question in this install script: What would you like to name your system? [linux]: Instalace je hotová a instalátor vypíše: Okay, maybe it wasn't that vital. :) Generating /etc/rc.local... Generating /etc/fstab... That should be just about it. Now you should have a useable filesystem on your new Linux partition(s). To be able to boot with your new Linux partitions as root, you need to follow the instructions for editing your boot image to boot with the hard disk as root. This will most likely require using a DOS-based binary editor such as Norton's Disk Editor, or a similar program. In the future, however, you can use the setroot program under Linux, which allows you to set the root device of a boot image. (You cannot use this now, because the root image is in the drive the boot image goes - you can't have two disks in there at once!) [ press return to continue ]
A sakra, začínám si uvědomovat, že zkazky o ručních úpravách obsahu disku, co se zmiňovaly na internetu, nebyly úplně smyšlené. Nejdříve nechápu, co přesně mi chce daný text říct, mám přece upravovat obsah pevného disku. Ale pak mi to dojde...
Instalace na pevný disk znamená, že se na něm vytvoří MINIX oddíl s nakopírovaným root systémem. Ale ten jen nahrazuje rootimage disketu. K bootování je potřeba stále bootimage disketa! Navíc, je nutné ji ručně opravit tak, aby používala pevný disk místo druhé diskety. Dopátral jsem se k tomuto popisu:
4) You should now have a complete (but very basic) root filesystem on your harddrive. To be able to boot from floppy with this as your root filesystem, you will have to edit the boot diskette. This is done by modifying the word at offset 508 (decimal) with a program such as Norton's Disk Editor, or use pboot.exe (available where you got this file, the boot disk and the root disk, hopefully.) This word is in 386-order (that is, least-significant byte first), which means it should look like one of the following: LSB MSB - device -------------------------- 01 03 - /dev/hda1 LSB = Least-Significant Byte 02 03 - /dev/hda2 MSB = Most-Significant Byte 03 03 - /dev/hda3 04 03 - /dev/hda4 41 03 - /dev/hdb1 42 03 - /dev/hdb2 43 03 - /dev/hdb3 44 03 - /dev/hdb4 The numbers are in hex, and if you're editing the boot diskette by hand, these two bytes should initially be 00 00 (and are followed by two non-zero bytes).
Upravit image disku je samozřejmě hračka. Ve své době tento systém docela dával smysl, protože dovoloval velmi jednoduchou a spolehlivou metodu, jak provozovat Linux vedle jiného operačního systému, nejčastěji MS-DOS. Nicméně zhatil moje naděje na použití PCem pro nainstalovaný systém.
Nainstalovaný systém je drobeček. Také toho mnoho neumí. Je určen k tomu, aby si uživatelé mohli z disket nakopírovat další programy, které si někde na univerzitě stáhli z internetu. Například Emacs, GCC či zdrojové soubory jádra.
Filesystem 1024-blocks Used Available Capacity Mounted on /dev/fd0 1200 1166 34 97% / /dev/hda1 31364 1427 29937 5% /mnt
Modifikovaná disketa kupodivu funguje a systém z něj bootuje. Jenže s timeoutem a následným resetem řadiče disku prakticky při každém přístupu, jak to dělal již při formátování, takže boot trvá několik desítek sekund a jakýkoliv příkaz (načítaný z disku) dělá to samé. Takže systém je ve výsledku nepoužitelný.
Pídil jsem se po tom, čím by to mohlo být. Údajně je to problém vyskytující se od Bochse verze 2.2.6, ale zkusil jsem nižší a nepomohlo to. Má pomoci nastavit disk jako slave, ale to také nepomohlo. Další možnost je drobná úprava jádra, které ale na tom systému přeložit nemohu.
Tiskni
Sdílej:
Odměnu jako kdyz si do Amiga 500 nainstalujete akcelerator piStorm(pohaneny ARM based rPi3A) emulujici 68x00 CPU, v nem si spustite PCtask emulujici x86 nainstalujete MS DOS + Windows 3.0 a zahrajete Solitaire?
https://youtu.be/ehrqBP2rjVgDnešné drivery maju ohromne objemy dat ,len také Nvidia drivery zaberajú okolo 400 - 800 MB Taký Kickstart na Amige zaberal 256kB a obsahoval kopu základných komponentov systému : - multitaskingové jadro Amigy - funkčnosť pre GUI, obrazovky, okná a manipuláciu so vstupnými/výstupnými zariadeniami - funkcia na automatickú inicializáciu alebo zavádzanie z kompatibilného rozširujúceho hardvéru - Ovládač disketového zariadenia a súborový systém na čítanie a zavádzanie z diskety - Knižnica DOS pre prístup k súborom a manipuláciu s nimi - Funkcionalita rozhrania príkazového riadka (CLI) a množstvo základných príkazov CLI - Grafická knižnica pre základné funkcie kreslenia a rastrovej grafiky pomocou natívnej čipovej sady Amiga - Ovládač zvukového zariadenia pre natívny zvukový hardvér Amiga - Ovládače zariadení pre klávesnicu a myš / herné porty Amiga Kickstart 1.3 bola prvá verzia, ktorá podporuvala bootovanie z pevného disku .
Despite the architecture name "i386", support for actual 80386 and 80486 processors (and their clones) was dropped with the Sarge (r3.1) and Squeeze (r6.0) releases of Debian, respectively.