Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem si dnes donesl domu novou Fedoru Core 4 a dnes večer zkoušel upgradovat. Výchozí stav odpovídá nainstalované a nastavené Fedora Core 3, další potřebné se dozvíte v průběhu, bude-li to zapotřebí. Ponořte se tedy do napínavého a poučného dobrodružství o upgradu a novinkách v nové Fedoře!
Dnes jen letem světem upgradem a něco málo o nové i stávající eye-candy.
Ponejprve jsem pročetl Release Notes a sondoval vhodný způsob upgradu. Nakonec jsem prostě jen šoupnul DVDčko do mechaniky a rebootoval Instalátor se spustil, nechal si domluvit aby na mě mluvil česky (jéje, za to dostanu, že jsem změkl a užívám si lokalizace
) a úspěšně objevil moji stávající instalaci FC3, kterou se ochotně nabídl aktualizovat. To jsem uvítal a potvrdil. Instalátor chvíli šrotil nějaké balíčky (kde chvíle rovná se přečtení nemalého kusu jedné Zeměplochy…
a nakonec vystrčil disk a požádal o restart. (minimálně se netvářil, že bych měl nějak na výběr)
Po restartu se objevila obrazovka Grubu. Před upgradem v ní byly dvě položky, Fedora a FreeBSD, přičemž FreeBSD bylo první. To se asi instalátoru nějak nelíbilo, takže jsem nyní nalezl sice obě položky, ale prohozené. Zajímavé.
Po nabootování jsem se ocitl v takovém tom poinstalačním průvodci, který se zvědavě tázal na nějaké upřesňující detaily. Nepochopil jsem, proč mi nabídl možnost vytvářet nové uživatele (tedy, OK, to bych ještě chápal) a hlavně, proč na mě křičí, když si žádné neudělám. Mám jich snad už dost!
Pokračujme střihem a záběrem na GDM. Zde samozřejmě zmizelo mé téma a objevilo se nudné Fedorácké výchozí. Hm. Nevím proč, ale nějak asi nevyšel odhad rozlišení, tak jsem se na GDM koukal ve virtuálním rozlišení (to je taková ta věc, kdy máte větší desktop než obrazovku a můžete se v něm přesouvat; nemám to rád). Pak začal křičet, že Xfce4.desktop v systému není, ale do Xfce mě nakonec úspěšně odeslal.
Jak jsem zjistil z Release Notes, docela dost věcí šlo z distra do extra balíčků což mě příliš nepotěšilo (u Xfce nemálo). Hlavně, že distro má 4 CDčka kde musí být i takové zbytečnosti jako KDE.
Na mém desktopu se nic nezměnilo, naštěstí (to bych byl už docela naštvaný ). Dokonce ani nic nezrušilo MP3 plugin pro Beep, takže jsem si hned mohl něco pustit (nevím, jak je to s pluginem do gstreameru, ještě jsem se nedíval, jestli upgrade ustál).
Něco mi rozhodilo moji instalace Xfce terminálu, ale to se dalo čekat, než to napravím, tak o tom xtermu nějak vydržím. Do věčných lovišť to poslalo i můj SUN JDK verze 1.5.0, který byl odstraněn ve prospěch nějaké GNU náhražky. Ač je mi to líto, nedá se nic dělat a musel jsem si pohrát s alternatives a toto rozhodnutí zvrátit. Mimochodem, RN varují přes balíkem Javy od Sunu. Varování mě ale netrápí, tak jsem to přeci jen nainstaloval No, až se to podělá, můžu si za to sám…
Tím se dostáváme k Eclipse. O tom mohu zatím říct jen tolik, že funguje. Dojem ovšem kazí, že jedna položka v menu má napsáno ,,%Refactoring.menu.label``. Inu, nic není dokonalé. Rychlost chodník netrhá, ale holt už taky nemám nějak extra dělo. Snad by to na běžné použití mělo postačit. Zatím bych ovšem Eclipse nechal svému osudu, podívam se na to později.
Další z novinek je Evince, což je hračka, kterou mohu hodnotit hodně příznivě. Běží to dost rychle, problémy se zobrazením jsem neměl a prostě vypadá fajn. Když už jsme u toho, musím pochválit Fedorácký LVM manažer, který mi docela padl do oka
A co dál? No, dál už dneska nic, taky bych rád šel spát. Budou-li mi nebesa nakloněna, tak příště dojde na další seznamování s novinkama a asi i trochu techničtější a detailnější párání se systémem, až to bude potřeba.
Všimněte si mimochodem, že jsem třeba vůbec nemluvil o nové verzi GNOME nebo novém tématu (to jsem ani nemohl, mám nastavenou Gorillu a FC ke svému štěstí nepocítila potřebu toto nastavení měnit ). Rovněž nepřišla na přetřes nová betaverze otevřené kanceláře, nestihl jsem ji totiž doposud nějak vyzkoušet a první asi dvouminutový pohled moc pozitivní nebyl, tak si to raději nechám na někdy jindy.
Tak zase někdy u příštího dílu!
Tiskni
Sdílej: