Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Tak jsem si dnes donesl domu novou Fedoru Core 4 a dnes večer zkoušel upgradovat. Výchozí stav odpovídá nainstalované a nastavené Fedora Core 3, další potřebné se dozvíte v průběhu, bude-li to zapotřebí. Ponořte se tedy do napínavého a poučného dobrodružství o upgradu a novinkách v nové Fedoře!
Dnes jen letem světem upgradem a něco málo o nové i stávající eye-candy.
Ponejprve jsem pročetl Release Notes a sondoval vhodný způsob upgradu. Nakonec jsem prostě jen šoupnul DVDčko do mechaniky a rebootoval Instalátor se spustil, nechal si domluvit aby na mě mluvil česky (jéje, za to dostanu, že jsem změkl a užívám si lokalizace
) a úspěšně objevil moji stávající instalaci FC3, kterou se ochotně nabídl aktualizovat. To jsem uvítal a potvrdil. Instalátor chvíli šrotil nějaké balíčky (kde chvíle rovná se přečtení nemalého kusu jedné Zeměplochy…
a nakonec vystrčil disk a požádal o restart. (minimálně se netvářil, že bych měl nějak na výběr)
Po restartu se objevila obrazovka Grubu. Před upgradem v ní byly dvě položky, Fedora a FreeBSD, přičemž FreeBSD bylo první. To se asi instalátoru nějak nelíbilo, takže jsem nyní nalezl sice obě položky, ale prohozené. Zajímavé.
Po nabootování jsem se ocitl v takovém tom poinstalačním průvodci, který se zvědavě tázal na nějaké upřesňující detaily. Nepochopil jsem, proč mi nabídl možnost vytvářet nové uživatele (tedy, OK, to bych ještě chápal) a hlavně, proč na mě křičí, když si žádné neudělám. Mám jich snad už dost!
Pokračujme střihem a záběrem na GDM. Zde samozřejmě zmizelo mé téma a objevilo se nudné Fedorácké výchozí. Hm. Nevím proč, ale nějak asi nevyšel odhad rozlišení, tak jsem se na GDM koukal ve virtuálním rozlišení (to je taková ta věc, kdy máte větší desktop než obrazovku a můžete se v něm přesouvat; nemám to rád). Pak začal křičet, že Xfce4.desktop v systému není, ale do Xfce mě nakonec úspěšně odeslal.
Jak jsem zjistil z Release Notes, docela dost věcí šlo z distra do extra balíčků což mě příliš nepotěšilo (u Xfce nemálo). Hlavně, že distro má 4 CDčka kde musí být i takové zbytečnosti jako KDE.
Na mém desktopu se nic nezměnilo, naštěstí (to bych byl už docela naštvaný ). Dokonce ani nic nezrušilo MP3 plugin pro Beep, takže jsem si hned mohl něco pustit (nevím, jak je to s pluginem do gstreameru, ještě jsem se nedíval, jestli upgrade ustál).
Něco mi rozhodilo moji instalace Xfce terminálu, ale to se dalo čekat, než to napravím, tak o tom xtermu nějak vydržím. Do věčných lovišť to poslalo i můj SUN JDK verze 1.5.0, který byl odstraněn ve prospěch nějaké GNU náhražky. Ač je mi to líto, nedá se nic dělat a musel jsem si pohrát s alternatives a toto rozhodnutí zvrátit. Mimochodem, RN varují přes balíkem Javy od Sunu. Varování mě ale netrápí, tak jsem to přeci jen nainstaloval No, až se to podělá, můžu si za to sám…
Tím se dostáváme k Eclipse. O tom mohu zatím říct jen tolik, že funguje. Dojem ovšem kazí, že jedna položka v menu má napsáno ,,%Refactoring.menu.label``. Inu, nic není dokonalé. Rychlost chodník netrhá, ale holt už taky nemám nějak extra dělo. Snad by to na běžné použití mělo postačit. Zatím bych ovšem Eclipse nechal svému osudu, podívam se na to později.
Další z novinek je Evince, což je hračka, kterou mohu hodnotit hodně příznivě. Běží to dost rychle, problémy se zobrazením jsem neměl a prostě vypadá fajn. Když už jsme u toho, musím pochválit Fedorácký LVM manažer, který mi docela padl do oka
A co dál? No, dál už dneska nic, taky bych rád šel spát. Budou-li mi nebesa nakloněna, tak příště dojde na další seznamování s novinkama a asi i trochu techničtější a detailnější párání se systémem, až to bude potřeba.
Všimněte si mimochodem, že jsem třeba vůbec nemluvil o nové verzi GNOME nebo novém tématu (to jsem ani nemohl, mám nastavenou Gorillu a FC ke svému štěstí nepocítila potřebu toto nastavení měnit ). Rovněž nepřišla na přetřes nová betaverze otevřené kanceláře, nestihl jsem ji totiž doposud nějak vyzkoušet a první asi dvouminutový pohled moc pozitivní nebyl, tak si to raději nechám na někdy jindy.
Tak zase někdy u příštího dílu!
Tiskni
Sdílej: