UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Když se tu strhla taková krásná diskuse o středních školách, vydám jednu šuplíkovou záležitost, kterou jsem napsal ve slabší chvilce, jakých mám poslední dobou výrazně víc než těch silných Jenom jako takové doplnění a pro lepší představu…
Proti naší škole vcelku nic nemám, chodím tam i relativně rád a dokážu si představit horší věci. To ale nic nemění na tom, že mě (nejen, ale pak už by to bylo moc dlouhé) tam spousta věcí štve. Spousta věcí, která tam pravděpodobně není na nic jiného než aby mě štvala, protože jejich neexistence by mohla vadit jenom těm, kteří by takto přestali existovat (nebo měli trochu volna navíc -- pokud není řečeno jinak, nemluvím o lidech, aby se někdo hned neurazil). Štvou mě poslední dvě páteční hodiny, na to abych napsal nějakou proceduru nebo funkci v Packalu nepotřebuju hodinu keců, kvůli které musím pak ještě další hodinu v příšerném jarním počasí čekat na vlak. Nemůžu vystát hnusná IDE od Borlandu, nesnáším ten odporný pomlčkový komentář přes celou řádku, kterým Builder musí neustále něco oddělovat. Naštvou mě všichni co mi začnou tvrdit, že bych si měl změnit nastavení, protože i kdybych mohl, tak bych to musel každou hodinu dělat znova. Nesnáším desktop windows bez virtuálních ploch. Vadí mi debilní výchozí nastavení Firefoxu se zapnutou záložkovou lištou nebo jak se té blbosti co musím po každém spuštění vypínat říká.
Vadí mi malí tupí učitelíčci, kterých je naštěstí jen zanedbatelné množství, ale ani tak je raději nebudu jmenovat Sakra, štve mě to koleno co tak bolí! Vadí mi vyjedený bufet po hnusných obědech a úžasné fungování infosu. Zabil bych blba co vymýšlel stoly ve VYT3 (jeho kolega z VYT2 by ho asi rychle následoval, v MITce to byl asi stejný autor, pokud ne, tak jde třetí). Vadí mi, když nám matikářka říká, že neumíme nic (kritické zhodnocení vlastní práce, nejvíc mi na něm vadí, že je pravdivé).
Stačí. Pak jsou tu věci co vůbec nechci jmenovat, pak věci které mě sice žerou ale nejsem si jistý označením vadí. A tak dál. Nejvíc mě z toho ale štve, že jsou to všechno pitomé maličkosti
Tiskni
Sdílej:
kvůli které musím pak ještě další hodinu v příšerném jarním počasí čekat na vlak.A trocha datování, jestlipak loni začalo jaro taky tak pozdě? Což mi připomnělo, že prý měli v Kanadě nejteplejší zimu za posledních 60 let.
Nesnáším desktop windows bez virtuálních ploch.Škoda, že tu Jindra plýtvá silami na věci jako WinSCP, Total Comander a spol. Takhle kdyby napsal blog o virtuálních plochách ve Windows, já pár programů zkoušel, ale zatím mi přišel i pager ve starých KDE (3.3) lepší, než všechny tyto prográmky. Přišel jsem na to, že více jak 3-4 okna na jedné ploše prostě nezvládnu.