plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Když se tu strhla taková krásná diskuse o středních školách, vydám jednu šuplíkovou záležitost, kterou jsem napsal ve slabší chvilce, jakých mám poslední dobou výrazně víc než těch silných Jenom jako takové doplnění a pro lepší představu…
Proti naší škole vcelku nic nemám, chodím tam i relativně rád a dokážu si představit horší věci. To ale nic nemění na tom, že mě (nejen, ale pak už by to bylo moc dlouhé) tam spousta věcí štve. Spousta věcí, která tam pravděpodobně není na nic jiného než aby mě štvala, protože jejich neexistence by mohla vadit jenom těm, kteří by takto přestali existovat (nebo měli trochu volna navíc -- pokud není řečeno jinak, nemluvím o lidech, aby se někdo hned neurazil). Štvou mě poslední dvě páteční hodiny, na to abych napsal nějakou proceduru nebo funkci v Packalu nepotřebuju hodinu keců, kvůli které musím pak ještě další hodinu v příšerném jarním počasí čekat na vlak. Nemůžu vystát hnusná IDE od Borlandu, nesnáším ten odporný pomlčkový komentář přes celou řádku, kterým Builder musí neustále něco oddělovat. Naštvou mě všichni co mi začnou tvrdit, že bych si měl změnit nastavení, protože i kdybych mohl, tak bych to musel každou hodinu dělat znova. Nesnáším desktop windows bez virtuálních ploch. Vadí mi debilní výchozí nastavení Firefoxu se zapnutou záložkovou lištou nebo jak se té blbosti co musím po každém spuštění vypínat říká.
Vadí mi malí tupí učitelíčci, kterých je naštěstí jen zanedbatelné množství, ale ani tak je raději nebudu jmenovat Sakra, štve mě to koleno co tak bolí! Vadí mi vyjedený bufet po hnusných obědech a úžasné fungování infosu. Zabil bych blba co vymýšlel stoly ve VYT3 (jeho kolega z VYT2 by ho asi rychle následoval, v MITce to byl asi stejný autor, pokud ne, tak jde třetí). Vadí mi, když nám matikářka říká, že neumíme nic (kritické zhodnocení vlastní práce, nejvíc mi na něm vadí, že je pravdivé).
Stačí. Pak jsou tu věci co vůbec nechci jmenovat, pak věci které mě sice žerou ale nejsem si jistý označením vadí. A tak dál. Nejvíc mě z toho ale štve, že jsou to všechno pitomé maličkosti
Tiskni
Sdílej:
kvůli které musím pak ještě další hodinu v příšerném jarním počasí čekat na vlak.A trocha datování, jestlipak loni začalo jaro taky tak pozdě? Což mi připomnělo, že prý měli v Kanadě nejteplejší zimu za posledních 60 let.
Nesnáším desktop windows bez virtuálních ploch.Škoda, že tu Jindra plýtvá silami na věci jako WinSCP, Total Comander a spol. Takhle kdyby napsal blog o virtuálních plochách ve Windows, já pár programů zkoušel, ale zatím mi přišel i pager ve starých KDE (3.3) lepší, než všechny tyto prográmky. Přišel jsem na to, že více jak 3-4 okna na jedné ploše prostě nezvládnu.