Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jako AP pokud se nepletu umí být transparentní snad všechna levnější zařízení, z vlastní zkušenosti mohu doporučit pro jeden počítač například Ovislink WL1120AP (můžeš si do něj nahrát linux), ale pozor tyhle potvory mají nižší citlivost, takže to není na kdo ví jak dalekou komunikaci, výstup na externí anténu má a ethernetové porty má dva.
Pokud by to mělo být něco s vyšší citlivostí pak pro jeden (nebo velmi malý počet) PC bych doporučil například starého Dlinka 900AP (revize alespoň C).Zařízení s velmi vysokou citlivostí jsou skoro všechny s Atherosem, tam by nemělo být v okolí žádné rušení, jinak se zasekávají, patří sem například Compex WPE54AG.
Jestli máš doma router, nebo server, pak bych doporučil asi nejlepší wifi kartu pod Linux (hlavně díky perfektním ovladačům) a to XI-626, z ní uděláš jednoduše softwarové AP, citlivost je velmi slušná, ještě můžeš použít kartu Atheros (například CM9 s redukcí na PCI), ale ovladače jsou na tom dost mizerně (něco jako kernel panic není nic neobvyklého), citlivost má o něco vyšší.
Všechna zařízení mají výstup na externí anténu. Pokud budeš připojovat externí anténu, tak ideálně nějakou sektorovou (panelovou) okolo 6-8dB, všesměrové domácí antény se od těch co k tomu výrobci dávají moc neliší, ještě bych doporučil nepracovat blízko toho AP, tahle frekvence pro tělo není uplně zdravá, řekl bych tak 2 metry od zařízení s malou anténkou a tak 4m od zařízení s tím sektorem namířeným přímo na člověka (například v práci kde dělám síť jsem zapojil nově wifinu a u jedné slečny, která seděla nejblíž, asi 1m, se stalo že 2x za týden omdlela a to jsem tam měl jen 5dB anténu, jakmile jsem snížil výkon, tak už se to nestalo, třeba to byla schoda náhod).deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Takže jsem při svém hledání dospěl k závěru, že přestože by stačila relativně malá úprava prakticky kteréhokoli SOHO routeru, nakonec si to budu nejspíš muset zbastlit sám pomocí WRAP nebo Routerboardu…
Tiskni
Sdílej: