abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (27%)
     (4%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (4%)
     (25%)
    Celkem 71 hlasů
     Komentářů: 10, poslední dnes 12:43
    Rozcestník

    Výběr domácího WiFi AP

    24.1.2006 22:42 | Linux

    Doma mi už nějaký ten pátek funguje malinká síť a uvažuju pořízení jednoduchého WiFi AP pro notebook, protože neustálé tahání kabelu po domácnosti je otravné. Zatím nemám žádné zkušenosti se zařízením tohoto typu.

    Proto bych měl nějaké otázečky, které se do zdejšího fóra nehodí. Tyto zařízení v sobě integrují routery, firewally, maškarády, DHCP apod... Byl bych nejraději, kdyby to zařízení bylo co nejvíce transparentní. Nic z předchozí věty nepotřebuju. Jednoduše řečeno, chci, aby to co vleze do antény, aby vylezlo ven drátem a naopak. Je možné ty fičurky nějak vypnout? Také mi bohatě stačí jeden RJ-45 port. Naopak by se mi hodil konektor pro externí anténu, ale není podmínkou.

    Cenu nejraději do 1500,-. Nějaké tipy?

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.1.2006 23:18 Thunder.m | skóre: 35 | blog: e17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP

    Jako AP pokud se nepletu umí být transparentní snad všechna levnější zařízení, z vlastní zkušenosti mohu doporučit pro jeden počítač například Ovislink WL1120AP (můžeš si do něj nahrát linux), ale pozor tyhle potvory mají nižší citlivost, takže to není na kdo ví jak dalekou komunikaci, výstup na externí anténu má a ethernetové porty má dva.

    Pokud by to mělo být něco s vyšší citlivostí pak pro jeden (nebo velmi malý počet) PC bych doporučil například starého Dlinka 900AP (revize alespoň C).

    Zařízení s velmi vysokou citlivostí jsou skoro všechny s Atherosem, tam by nemělo být v okolí žádné rušení, jinak se zasekávají, patří sem například Compex WPE54AG.

    Jestli máš doma router, nebo server, pak bych doporučil asi nejlepší wifi kartu pod Linux (hlavně díky perfektním ovladačům) a to XI-626, z ní uděláš jednoduše softwarové AP, citlivost je velmi slušná, ještě můžeš použít kartu Atheros (například CM9 s redukcí na PCI), ale ovladače jsou na tom dost mizerně (něco jako kernel panic není nic neobvyklého), citlivost má o něco vyšší.

    Všechna zařízení mají výstup na externí anténu. Pokud budeš připojovat externí anténu, tak ideálně nějakou sektorovou (panelovou) okolo 6-8dB, všesměrové domácí antény se od těch co k tomu výrobci dávají moc neliší, ještě bych doporučil nepracovat blízko toho AP, tahle frekvence pro tělo není uplně zdravá, řekl bych tak 2 metry od zařízení s malou anténkou a tak 4m od zařízení s tím sektorem namířeným přímo na člověka (například v práci kde dělám síť jsem zapojil nově wifinu a u jedné slečny, která seděla nejblíž, asi 1m, se stalo že 2x za týden omdlela a to jsem tam měl jen 5dB anténu, jakmile jsem snížil výkon, tak už se to nestalo, třeba to byla schoda náhod).
    24.1.2006 23:28 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP
    Díky moc za tipy, se Z-Comem XI-626 mám velice dobré zkušenosti, jedna poctivě pracuje v mém routeru ;-)
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    25.1.2006 17:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP
    Já měl AP na plných 100mW asi 40cm přímo vedle sebe a všechno v pohodě.
    24.1.2006 23:29 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP
    Cca rok jsem pouzival Linksys BEFW11S4, ted mam doma asi dva mesice WRT54GL (v podstate stejny jako WRT54G, jediny rozdil je Linux vs VxWorks) a nemuzu na Linksys/Cisco rict jediny spatny slovo.

    Oba routery vyborne. Citlovost a vykon taky vic nez slusna (ten 54GL lepsi). Mimoto v 54GL je normalni Linux, takze se s tim daji delat ruzne kravinky :-)

    Cenove to asi nebude tak vyhodne jak "neznackove" kusy, ale kdyz budu priste kupovat SOHO router, tak je moje volba jasna.

    Ve webovem rozhrani se da nastavit prakticky vsechno od routovani, povolenych MAC adres pro pripojeni pres Wifi, NAT, port forward, firewall...dost se toho taky da vypnout :-)
    24.1.2006 23:41 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP
    Nastavit se dá leccos, ale opravdu transparentní být neumí. Sice hrdě tvrdí, že umí "DMZ", ale to (stejně jako u všech ostatních routerů této kategorie) znamená pouze výběr mezi port forwardingem a (mírně zmršeným) NAT 1:1. Jediné zařízení, u kterého se mi podařilo objevit, že by mělo umět skutečně transparentně realizovat veřejnou IP adresu v lokální WLAN síti, byl jeden US Robotics, ale to bohužel nebyl router ale ADSL modem, takže tomu chyběla podstatná maličkost: WAN ethernet port… :-(

    Takže jsem při svém hledání dospěl k závěru, že přestože by stačila relativně malá úprava prakticky kteréhokoli SOHO routeru, nakonec si to budu nejspíš muset zbastlit sám pomocí WRAP nebo Routerboardu…

    17.5.2008 09:40 PatrikChrz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr domácího WiFi AP
    Řeším následující problém, tak bys mi snad mohl pomoci, pokud ten BEFW11S4 ještě máš.

    V práci máme dost silně omezený Internet, někdy se nemůžu dostat ani na stránky, které potřebuji k práci - debilárna, ale nic s tím prostě neudělám, často to řeším tak, že si "pracovní úkol" pošlu domů, tam ho "vyřeším" a pošlu si ho zpět do práce, naštěstí to není tak často.

    No nic, chytám nějaké volné wi-fi, bohužel je to tak tak, že to spíš nejde než jde. Problém bude pravděpodobně na mé straně, používám notebook s vestavěnou wi-fi kartou i anténou, říkám si, že by to chtělo jen o kousíček silnější anténu a mělo by to fungovat.

    Kromě koupě externí wi-fi karty a připojení externí antény (na PCMCIA nebo ExpresCard), do které se mi nechce - přecejen pro soukromé účely to nepotřebuji a takhle "sponzorovat zaměstnavatele" se mi zrovna nechce - pokud byste ovšem někdo něco takového vyhazoval a byl ochoten to vyměnit třeba za láhev něčeho dobrého, mohli bychom se domluvit (jen pro info Acer Extensa 5220, Ubuntu 8.04).

    V práci jsem vyštrachal zmíněný router Linksys BEFW11S4 a napadlo mě, jestli by ho nešlo (třeba updatem firmware), "předělat" na něco jako "externí wi-fi karta", vím, že některé routery to umí. Prostě, že bych ho připojil k notebooku přes klasický síťový kabel a on bych "chytal wi-fi".

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.