Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dlouho jsem tu nic nenapsal, to ale neznamená, že abíčko nesleduji. Chybí mi tu ale víc programátorských blogů, tak to zkusím sám napravit.
V JavaScriptu postrádám Python-style volání super při použití dědičnosti. Proto jsem si napsal vlastní řešení. Až potom jsem našel, že existují podobné implementace.
JavaScript nemá syntaktickou podporu pro vytváření tříd. Proto si nejprve implementujeme jednoduchý class-builder. Prefix $ jsem zvolil pro zdůraznění systémovosti.
var $class = function(fn, fn2) {1 if(fn === undefined) { return function () {}; } else if(fn2 === undefined) { fn2 = function () { fn.apply(this, arguments); }; } for(var i in fn.prototype) { fn2.prototype[i] = fn.prototype[i]; } return fn2; };
Helper funkce $class nám umožní vytvářet třídy 3 způsoby.
1) První způsob volání $class se neliší od prostého var Animal = function() {};
var Animal = $class(); Animal.prototype.sayHello = function() { alert("I'm animal"); }; var myAnimal = new Animal(); myAnimal.sayHello();
2) Druhý způsob volání $class umožňuje vytvořit třídu s konstruktorem:
var Animal = $class(function () { alert('Initializing animal...'); });
3) Konečně poslední způsob volání $class je vytváření tříd děděním.
var Dog = $class(Animal, function() { alert('Initializing dog...'); }); Dog.prototype.sayHello = function() { alert("Hi, I'm dog"); }; var myDog = new Dog();Problém nastane, pokud potřebujeme volat z jakéhokoliv místa konstruktoru Dog i konstruktor Animal. To samé pro metodu sayHello. V Pythonu prostě na správném místě voláme super a je to.
super(Dog, self).__init__() super(Dog, self).sayHello()
V JavaScriptu si super naimplementujeme takto:
var $super = function(fn, $this) { return function() { return fn.apply($this, arguments); }; };
Použitím helper funkce $super získáme přístup k metodám předka. Funkce $super samozřejmě umožňuje předávat i argumenty.
var Dog = $class(Animal, function() { alert('Initializing dog...'); $super(Animal, this)(); alert('Dog initialized'); }); Dog.prototype.sayHello = function() { alert("Hi, I'm dog"); $super(Animal.prototype.sayHello, this)(); alert("Goodbye, dog!"); };
To je vše, pokud budou následovat další blogy, budou především o Pythonu, který je můj chlebodárce
Tiskni
Sdílej:
super()
a __init__
a nepoužít raději pyjamas? Z myšlenky psát webovou aplikaci v jednom jazyce, který umím (tím odpadá server side Javascript), jsem docela nadšený.
O server side JS v mem blogu nepadlo ani slovo, jak jsi na to prisel? Popravde-nikdy by me nenapadlo na server cpat JS.Protože psát aplikaci v X jazycích je prostě opruz
super
$super(Animal.prototype.sayHello, this)();
použiješ ve funkci sayHello toto:this._super();
.
"Třída" vznikne takto:
var Animal = Class.extend({ // members });Odvozená třída vzniká takto:
var Dog = Animal.extend({ // members });Čistě osobní pocity