Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
1-9,0,*,# == 12Jo, takhle to byvalo na starem. Na Bade mam bohuzel 3x3 a nejake tlacitko na prepinani mezi cisly a pismenky a znaky atd. Kdybych mel byt doslovny, tak to je vlastne 4x4 klavesnice, ale pisu pouze na 3x3. Stoji to ale porad za houby. Zlata 6210, kde jsem napsal trikrat rychleji vsechno i bez koukani na mobil (a ze jsem to kupodivu casto vyuzival - to si clovek uvedomi az kdyz o to prijde
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Pamatujete si psiony? Ta skvělá zařízení s kvalitní hw qwerty klávesnicí?
Pamatuju, ale nepřeceňoval bych je. Měl jsem HP Jornada 720 a nějaký psion bych doma ještě mohl najít, používat bych to ale znovu moc nechtěl (klávesnice mj. překážela při čtení si v MHD). To samé k telefonu Nokia 9300.
Několik poznámek ke klávesnicím v telefonech:
To rozlozeni me vzdy fascinovalo - jeden z hlavnich duvodu, proc jsem nakonec ustoupil od pozadavku HW klavesnice
- Rozložení kláves na těch malých klávesnicích je naprostý děs a hrůza.
Rozložení kláves na těch malých klávesnicích je naprostý děs a hrůza.To se snad dá snadno změnit.
Je velmi málo důvodů nepoužívat modulárnější řešení, tj. externí klávesnici (ať už přes BT nebo USB host, leč ten by mohlo přeci jen podporovat víc zařízení).To bych neřekl, nebavíme se tu přece o tabletech. Pokud se mi to modulárnější řešení nevejde do kapsy u kalhot i s telefonem, tak je to naprd i kdyby bylo pozlacený. A naopak, kdybych tak moc chtěl pořádnou klávesnici abych se tahal s nějakou velkou pikslou, tak se rovnou tahám s netbookem.
To se snad dá snadno změnit.Pochopil jsem to tak, ze se resi ciste HW, nikoliv SW.
To bych neřekl, nebavíme se tu přece o tabletech. Pokud se mi to modulárnější řešení nevejde do kapsy u kalhot i s telefonem, tak je to naprd i kdyby bylo pozlacený. A naopak, kdybych tak moc chtěl pořádnou klávesnici abych se tahal s nějakou velkou pikslou, tak se rovnou tahám s netbookem.
To, že zdražuje výrobu nebo je poruchová, se nevylučuje. Nejspíš platí obojí.
Když naklepnu dotykáč, což už jsem viděl mockrát, pak s tím moc nenadělám.
Telefon s klávesnicí má taky displej.
Tahat sebou 2 krámy
Které obvykle stejně tahám.
Málo místa na displeji při používání virtuální klávesnice je pochopitelně jeden ze zásadních problémů. Zkuste takto psát nějaký delší E-mail,vyplňovat formulář nebo dělat přes SSH atd... je to neskutečný opruz.
To je na telefonu tak jako tak.
Patlání je výhodné především pro výrobce. Pro trochu náročnějšího uživatele ani náhodou.
Bez komentáře.
Když jsme u toho, což takhle GKOS nebo FITALY? Obé je lepší než miniaturizací zmrvená QWERTY.
Heretik!Ani ne, ja se do dneska soustredil pouze na velkotonazni desktopove klavesnice a tam proste chorded varianty jsou prilis pomale a tedy pro me nepouzitelne. Opravdu me nenapadlo, ze bude chorded varianta na malem dotykaci takto vysoce pouzitelna, a proto jsem ani nehledal (dokonce jsem vytvoril vlastni variantu klavesnice pro dotykac, kterou jsem az do dneska chtel naprogramovat). Ale dneska je opravdu zlomovy den, protoze pada ten muj navrh mobilni klavesnice a prichazi reorientace na GKOS
Ktoré notebooky? Viem, že to má môj už trochu postarší thinkpad, ale napr. nové T rada to nemá.
Nyní používám stále Samsung B7610 vč. výborné klávesnice a prozatím náhrada ne-existuje.Ty Windows jsou dostatecne stabilni? Mel jsem tu cest s PDA, ktere bylo absolutne (!) nepouzitelne diky nestabilite a celkove nepouzitelnosti SW vybavy.
Otázka co s WM chceš dělat a jaký model chceš použít.Potrebuji akorat pracovat (mail, hovory, SMS, kvalitni kalendar, neco na poznamky/text, prohlizeni webu, alespon 2 dny vydrz baterie s 1 hod. wifi denne, vyhodou dual-sim a mozna nejakou multimedialni vybavu). Tohle sice nabizi kazdy telefon od 50Kc, ale vsechno je extremne user-unfriendly a to jak po strance rychlosti, moznosti a ovladatelnosti. Btw netusil jsem, ze k WM se delaji "ve velkem" custom ROM.
Btw netusil jsem, ze k WM se delaji "ve velkem" custom ROMXDA vzniklo primárně pro podporu custom ROM pro zařízení s WM
vyhodou dual-simto byl u nich jen experiment, dělal to tuším jen E-TEN
mozna nejakou multimedialni vybavumoje Omnia má 5 Mpx, slušné repro a přehraje přes RealPlayer téměř cokoliv
mail, hovory, SMS, kvalitni kalendar, neco na poznamky/text, prohlizeni webuto je vše v základu, jen na web se doporučuje Opera.
alespon 2 dny vydrz baterie s 1 hod. wifi dennefunguji s WIFI cca 2hod denně + 10-15 hovorů, pár SMS, zapnutá synchronizace a bez nabíječky jsem se dostal někde k 2 dnům. Běžné standby je zhruba 3-5% za noc (oproti droidům kde je to 15-30%).
Běžné standby je zhruba 3-5% za noc (oproti droidům kde je to 15-30%).
Tomu bych možná věřil, kdyby mi telefon s Androidem nesežral za noc (+ hodinu buzení) právě uvedená tři procenta z celkové kapacity baterie.
Ale otázka je co tam máš za systém
Už to leze, už to leze. Android. Ergo tvrzení, že "droid si vezme 15-30% za noc", je nepravdivé.
* následuje obvyklá diskuze o kvantifikátorech
Běžné standby je zhruba 3-5% za noc (oproti droidům kde je to 15-30%).
Pokud je tam GB tak na telefonu je spotřeba hodně nízká (typicky se dá dostat na 3-5%), ale na ICS/JB jseš rád, že se dostaneš na 10-15%.
Ja už dlhšie rozmýšľam o nejakom prenosnom termináli. Jednoducho zariadenie trochu väčšie než mobil so slušnou výdržou na batrériu, pohodlnou hw klávesnicou, mobilným internetom a možnosťou telefonovať nech so sebou nevláčim 2 zariadenia. Chcel by som niečo vhodné do terénu (pqi display, alebo nejaký pasívny display, nie tie blbosti, ktoré sa dnes vyrábajú a nič na nich nevidno keď na ne svieti slnko priamo).