Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
S tím u atherosu není problém - madwifi-ng i novější mac80211 ovladače zvládají obojí (rfmon+injection). Dokonce i wifi karta v N900 (wl1251 driver) jede na mac80211, takže teoreticky by měla zvládat také obojí.
No svobodná/nesvobodná - o N8xx se toho taky hodně namluvilo, nakonec se (podle mého rozsáhlého hledání na webu posledních několik dní i nocí) ukázalo, že Nokia až tak vztřícná v těchto věcech není. Uzavření NOLO bych pro tuto chvíli chápal jako "vynucení Maemo" na N900, kdyby umožnili snadný boot třeba Androidu, nahrávali by tím konkurenci - což je mimochodem docela reálná představa, aplikací pro N900 zatím moc není. Třeba otevřou i bootloader, až získají s Maemo místo na trhu.
I kdyby se uvolnil bootloader (např. v další N verzi - N920? N950?), pořád je zde ten problém, kdy drivery nejsou ve vanille (nebo v nějakém dlouho-udržovaném patchsetu), maximálně tak základní OMAP podpora, UBIFS a pár dalších drobností.
O Freerunneru jsem si toho taky hodně našel, trávil nad tím dlouhé hodiny, snažil jsem se také najít nějaké plány ohledně budoucnosti FR. Nakonec mi to - při procházení stránek, které jsem prohlížel na začátku - došlo. Jak jsem ostatně psal na posledním řádku v zápisku - tenhle trh teprve roste, bude zajímavé sledovat, s čím kdo přijde po N900, možná skutečně upustí od používání NAND paměti přímo a místo HDD tam prostě použijí microSD karty + caching v RAM (čímž by efektivně udělali zařízení "unbrickable" i bez záchranné NOR paměti).
Kdybych byl pořádný elektrotechnik, tak FR asi plně docením, bohužel nejsem, tak mám těžká dilemata.
odolnost - ideálně s ocelovými částmi v konstrukci, jako iPhone...se zapuštěnym displejem
Neunikla, dokonce tam mám svoji "značku" taky.
Ohledně www, FTP - dovedu si představit, přes inetd mohlo "běžet" dokonce několik služeb najednou!
.. obávám se, že to jen tak neprojde, i kdyby ano, na dnešním trhu vyhrávají tzv. "masové šunty", o zařízení, které nám při běhu vypadne z kapsy a které bude bez problému fungovat dál, se nám už (zřejmě) může jen zdát.
Před asi dvěma lety se mi do ruky (a vlastnictví) dostal postarší notebook, myslím, že to byl COMPAQ někdy z roku 1993-1994. Úctyhodných 16MB RAM spustilo (za neustálého swapování) i windows 95. Jen občas vypadávala obrazovka - pomohlo počítač pustit z ~1 metru na tvrdou podlahu a vše fungovalo dál
V současné době tady mám po ruce nějaký Dell, na tom už obstojně jedou i win98. Nutno podotknout, že současný kernel s fluxboxem neobstál. Tedy spíše linuxová verze Firefoxu (i přes rozšířených 256MB RAM).
Dodnes si myslím, že se nikdo dopodrobna nezabýval problémem softwarové klávesnice.
Někdo ten nápad s více layouty softwarové klávesnice dostal (očividně) taky
Napadá mě jedině jedna analogie
Se samotnou podstatou GPS problém není, ten jsem postřehl jen s navigačními systémy.
Jak jsem psal vlastním HP 720 v dnešní době baterie má výdrž cca 7hod. jakmile budu mít čas budu uvažovat o výměně baterek za jinou kapacitu.Celkem bez problémová výměna cca do 700,- Kč. Ale i tak je to stále těžká historie a nostalgie.
Osobně bych asi šel do nějakého modelu s klávesnicí TouchbookCena se zdá být celkem zajímavá ... sice to nemá tuším GSM modul, ale i tak se to celkem začíná podobat tomu co bych chtěl já.
sice to nemá tuším GSM modul, ale i tak se to celkem začíná podobat tomu co bych chtěl já.Ale zase to má uvnitř spoustu volného místa a USB, takže se dá kdyžtak něco přidat
Tiskni
Sdílej: