Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
hmm, no nepoznam vela skol, snad az na medinu, kde by ludia bezne chodili viac ako 4 dni v tyzdni.. ked si clovek dobre zorganizuje rozvrh, kludne sa to da skresat na 2 dni :)))
nam tera z dali na FIIT (2.rocnik) taky rozvrh ze musim chodit minimalne 4 dni do tyzdna, a to som mal minuly semester 2 dni :)
Určitě jste už zaregistrovali, že ředitel jedné společnosti, která má téměř 2500 zaměstnanců si začal kvůli hospodářské situaci vyplácet minimální mzdu. Opravdu šlechetný čin.
A to já zase pracuju v podniku, kde mi díky krizi zrušili odměny za loňský projekt, aby mělo vedení svůj „životní standard“ zajištěno.
Jako — žádná škoda. Beztak jsem tu almužnu chtěl utratit za hajzlpapír. Takhle si budu měsíc mejt prdel v budetu, no. Ale tady jde o princip, že?
Vzpomínám si na Dietlův seriál Synové a dcery Jakuba skláře. Nechci psát o dnešní katastrofě sklářského průmyslu. Ale již poprvé, když jsem jej viděl, tak mě zaujala jedna věc. Syn majitelky hutě (myslím jej hrál Poloczek) místo vedení firmy jezdil na plesy a do divadel. Fabrika zarůstala plevelem, nikdo se nestaral o provoz a obchod. Pak ve špatných časech, v roce 1933 ta fabrika zkrachovala. On řekl: nojo, krize.
Jen aby takových, co se vymlouvají na krizi, nebylo víc. Jenže tenkrát se aspoň dalo ukázat na konkrétního majitele, dnes jsou majetnické vztahy neprůhledné, například porcelánku v Karlových Varech vlastní ze 66 % stát ...
Krize dá spoustě firem poslední ránu z milosti, ale není hlavní příčinou krachu.
Nevím co je pravdy že GM v USA zvažuje rospustit firmu, nevýhodný zakázky rozpustit a dobrý převést na jinou. Z důvodů krize.
V případě GM by byl popisovaný postup (tj. bankrot) tím nejlepším řešením. Americké automobilky jsou v problémech už dlouho, současné krize to jen vyhrotila. Samozřejmě se to nebude líbit odborářům z UAW, kteří si v minulosti vymohli absurdní výhody - firma jim dokonce proplácí i Viagru.
Americké automobilky jsou v problémech už dlouho, současné krize to jen vyhrotila.
Přesně tak - problémy v automobilovém průmyslu v USA byly již kolem roku 2004. Vím to, protože jsme zajišťovali vybavení kovárny v Indianě pro dodávky dílů (hřídelí a ojnic) pro GM.
GM ještě nějaké rezervy má, ale moc dlouho jim nevydrží, protože každý měsíc ztrácejí další peníze. Proto museli žadonit o státní podporu - news.bbc.co.uk/2/hi/business/7738462.stm
Zřejmě po vzoru některých firem zavádí kvůli úsporám v jedné škole vyučování jen čtyři dny v týdnu.nektere skoly k tomu pristupuji mnohem akcneji... zacnu trochu ze siroka... stat new york na celosvetove krizi zatim predelal asi nejvic. diky krachu firem na wall streetu prisel primo asi o 20% prijmu statniho rozpoctu... jo, musi se skrtat... takze na new yorkske statni univerzite (SUNY) byl do konce tohoto roku seskrtany rozpocet o 6.5% a pristi akademicky rok jeste o 17%.... zatim to zni normalne... ufff, jeste, ze se vybira skolne... muze se zvednout skolne... skolne se opravdu zvedlo asi o $600 na rok... pointa je nekde jinde... ze zvyseneho skolneho jde univerzite jenom 5-10%... zbytek je cistym prijmem statniho rozpoctu! takze, abych to shrnul... 420 tisic (to neni preklep) studentu, co na SUNY studuje, bude sanovat diru ve statnim rozpoctu... to je aspon plan proti krizi! ...jinak toto beru jako ukazkovy duvod, proc nezavadet skolne i u nas...
...jinak toto beru jako ukazkovy duvod, proc nezavadet skolne i u nas...
Pokud by se na to nešlo (a ono by se na to nešlo) takto (krmení státního rozpočtu), pak by bylo školné OK.
BTW slyšel jsem, že u nás bude školné od roku 2010, je to tak? Nebo se to změnilo?
Pokud by se na to nešlo (a ono by se na to nešlo) takto (krmení státního rozpočtu)jak to chces zarucit?
pak by bylo školné OKa mas pro to nejake duvody, nebo si to jenom tak myslis?
jak to chces zarucit?
Já nevím, u nás se vše řeší zákony, takže asi zákonem. '.'
a mas pro to nejake duvody, nebo si to jenom tak myslis?
Prostě mi připadá normální, že vzdělání není zadarmo. Navíc, pokud by ty peníze zůstávaly školám, bylo by na nich více peněz a to není na škodu, když kvalitní učitelé často odchází (například kvůli penězům) dělat do soukromého sektoru, často také (alespoň u nás, na gymplu --- u výšek nevím) chybí peníze na (kvalitní) vybavení.
Já nevím, u nás se vše řeší zákony, takže asi zákonem. '.'tyyyjo, zes to nerekl tem lidem driv nez zavedli skolne v takove podobe, jake ho maji... nemuseli by to ted resit tak primitivnima zpusobama jakou jsou protesty proti guvernerovi nebo snad dopisy zakonodarcum...
Prostě mi připadá normální, že vzdělání není zadarmo.ono neni zadarmo... platis si ho z dani (v tvem pripade, nekdo ti ho plati z dani)
Navíc, pokud by ty peníze zůstávaly školám, bylo by na nich více peněz a to není na škodu,ta vychozi podminka nemusi byt splnena... viz vyse....
často také (alespoň u nás, na gymplu --- u výšek nevím) chybí peníze na (kvalitní) vybavení.takze chces zavest skolne i na stredni?
ono neni zadarmo... platis si ho z dani (v tvem pripade, nekdo ti ho plati z dani)
No právě. Já preferuji přímý tok peněz (například člověk → škola, nikoliv člověk → stát → škola), protože jinak to jednak není tak transparentní a mohou se někde ztrácet peníze a jednak tomu ten rozdělující úředník často prd rozumí.
ta vychozi podminka nemusi byt splnena... viz vyse....
Proto mé komentáře od začátku obsahují ty skeptické poznámky.
takze chces zavest skolne i na stredni?
Já to s tím gymnáziem uvedl jen jako příklad, protože jinou osobní zkušenost nemám. Ale uvažovat by se o tom dalo, koneckonců co je vlastně to SRPŠ (mimo "Serte Rychle, Pane Školníku")?
No právě. Já preferuji přímý tok peněz (například člověk → škola, nikoliv člověk → stát → škola), protože jinak to jednak není tak transparentní a mohou se někde ztrácet peníze a jednak tomu ten rozdělující úředník často prd rozumí.takovymto teoretikum bych nejradsi udelal nejakou rezervaci, at si chvili zkusi zit podle podobnych uvah.... proc si platit policii, kdyz si kazdy muze najmout ochranku, ktera se bude starat o dodrzovani bezpecnosti?
a jednak tomu ten rozdělující úředník často prd rozumí.a ty tomu rozumis lip? dejme tomu, ze si budes platit skolne... hadej kdo ty penize bude rozdelovat... zase je to urednik...
Proto mé komentáře od začátku obsahují ty skeptické poznámky.jo.... tvoje poznamky jsou ciste teoretickeho razu a s realnym svetem nemaji mnoho spolecneho...
co je vlastně to SRPŠtak to je mazec... srovnavat prispevek do SRPS se skolnym... :-]] tak dlouho jsem se uz nepobavil...
proc si platit policii, kdyz si kazdy muze najmout ochranku, ktera se bude starat o dodrzovani bezpecnosti?
A proč si neplatit z daní státní utěrače prdele? Nemůže si přece každý (dovolit) utírat prdel sám.
a ty tomu rozumis lip? dejme tomu, ze si budes platit skolne... hadej kdo ty penize bude rozdelovat... zase je to urednik...
Pak si to rozděluje škola.
tak to je mazec... srovnavat prispevek do SRPS se skolnym... :-]] tak dlouho jsem se uz nepobavil...
Ze SRPŠ jdou peníze (pravda, je to nemnoho peněz) do školní pokladny. Poté se z nich financují (alespoň u nás) školní akce. Školné by bylo pouze poněkud vyšší a financoval by se z něj chod školy. Opravdu výrazný rozdíl.
ufff, jeste, ze se vybira skolne... muze se zvednout skolne... skolne se opravdu zvedlo asi o $600 na rok... pointa je nekde jinde... ze zvyseneho skolneho jde univerzite jenom 5-10%... zbytek je cistym prijmem statniho rozpoctu!To je holt cena za to, ze jsou SUNY, tedy STATNI Universita New York, jsem si jisty, ze treba z penez vybranych za skolne na Cornell ci Columbia nejde 90-95% nenazrane vlade v Albany, prestoze jsou take ve state New York. Je to naopak argument pro skolne a pro osvobozeni vzdelani z rukou statu, ktere si bez mrknuti oka vezmou za rukojmi nejen sve danove poplatniky ale i 420 tisic studentu statni univerzity.
Je to naopak argument pro skolne a pro osvobozeni vzdelani z rukou statu,reknete to na rovinu... je to argument proto, aby si studium mohlo dovolit jenom tech par nejbohatsich... a obcas taky par chudych nadanych... aby se nereklo...
Mozna majetkovy standard ... O vedomostnim bych si dovolil pochybovat. Nebo se snad nekdo domniva, ze kdo ma penize (ktere nota bene dostal od rodicu), ten je chytrejsi?
Už si byl někdy na soukromé škole?
To určitě ano a je to taková anomálie. Při jedné návštěvě USA mi zákazník ukázal střední školu, kam kdysi chodil jeho syn. Povídá: tahle škola má vynikající úroveň, přestože je to škola státní. Tak jsem si pomyslel, že u nás bych to řekl přesně naopak ...
Tak to se mi ulevilo. Za pár týdnu bude po krizi.
Hospodářská krize řádí. Ale lidé jsou přemýšliví a našli několik receptů. První nápad je skutečně příkladný a univerzálně použitelný.
Určitě jste už zaregistrovali, že ředitel jedné společnosti, která má téměř 2500 zaměstnanců si začal kvůli hospodářské situaci vyplácet minimální mzdu. Opravdu šlechetný čin. Podrobnosti jsou zde
Mně osobně se ale mnohem více líbí další nápad. Zřejmě po vzoru některých firem zavádí kvůli úsporám v jedné škole vyučování jen čtyři dny v týdnu. To je opravdu bezva. Být školákem v takové škole, byl bych nadšen.
Něco trochu podobného bývalo prý kdysi i u nás. Pamětníci vzpomínají, že jednou v zimě ministervo vyhlásilo tři týdny uhelných prázdnin ! Na vysokých školách bylo v některých ročnících vyučování jen čtyři dny v týdnu. Ale v rámci rovnosti pohlaví ta platilo převážně jen pro dívky. Většina pánů musela ten jeden "volný den" strávit na vojenské katedře. Pokud tedy někdo neměl modrou knížku nebo si nechtěl prodloužit vojenskou službu po studiu. Ale dnes už je všechno jinak.
Tiskni
Sdílej: