V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
Norma, kolik rádiové intenzity pole je bezpečné pro člověka vznikla přísně "vědecky". Když se měl schvalovat radar v Brdech, tak ještě kilometry od radary by bylo vyšší pole, než je norma. Takže se prostě nastavila nová hodnota tak, aby radar prošel - a takto přísně a "zcela seriózně" máme stanovenou bezpečnou hodnotu pole pro člověka.Tohle by mě zajímalo. Máš pro to nějaký zdroj?
České zákony a jejich změny je zdroj, který je naprosto přístupný každému člověku, co má internet a webový prohlížeč.Zas tak úplně triviální to není (zvlášť když to přesně nesedí, viz můj předchozí příspěvek), ale dejme tomu....
Na stránky českého ústavu, který stanovuje limity záření, se občas podívám, abych se pobavil. Zvláště rozbor radaru a zdůvodnění, proč tehdy zvýšily limity - to je dokonalé čtení pro orwella. Hned poté, co ústav zjistil, že tehdejší limity radar nesplní, nastal politický tlak - a velice rychle na to byly schváleny nové limity, tedy nový zákon....ale tohle už fakt není jednoduché najít a je minimálně slušnost dát odkaz.
"Zas tak úplně triviální to není (zvlášť když to přesně nesedí, viz můj předchozí příspěvek), ale dejme tomu..." Nijak jsem nepochopil co jste v mém textu rozporoval. To, že se zvyšovalo nejenom po radaru, ale později ještě znovu z jiných důvodů - to se jako zastavil čas?V případě radaru ano, protože nebude. Takže mi není jasné, proč tedy ve Washingtonu chtějí to zvyšování.
Kdo věcem rozumí, má potřebné fyzikální i legislativní znalosti, odkaz nepotřebuje - zná ho. A ti ostatní nemají potřebné znalosti, aby to zhodnotili. Ale budiž: http://www.szu.cz/Tak SZU je jasné i pro blbce ale je tam toho trochu moc a nic zajímavého jsem zatím nenašel (a hodiny nad tím trávit nebudu).
BTW, nevis neco o te stare klavesnici, co jsem prilozil do fotek? Rok vyroby bych odhadoval nekdy na 90. leta.
Nějaká tuctová membránovka od Chicony (přesný model je na tom štítku vzadu). Kde všude se toho válí fpysk. Sice se tu najde dost lidí, kteří na tyhle modely nedají dopustit, ale to je tím, že neznají nic lepšího, potažmo považují libovolnou změnu za špatnou.
Podobných/stejných tu mám půl bedny a budu rád, pokud je rozdám za čokoládu.