Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poměrně zajímavá anketa Linux new media awards již několik let ?asi? nemá pokračování. Zrovna jsem na ní s nostalgií vzpomínal a přemýšlel, jak by asi vypadala dnes. Od té doby se změnilo skutečně hodně. Zatím co takové Ubuntu/Canonical bude stálice, hádám, že například hvězda AMD spadla dolů, Intel naopak stoupá vzhůru. AMD sice otevřelo specifikace grafických karet ATI, ale výsledky to přinese za X let a bůh ví jestli pro v té době aktuální karty. Navíc si vývojáři těžují, že podpora AMD již není jako dřív. Binární ATI driver nestačí na nVidii ani z rychlíku, a Intel dodává specifikace i OSS drivery sám. Navíc z dílny Intelu přišly věci jako GEM a tak vůbec se zdá, že jediná vada Intelu na grafickém poli je nízký výkon HW. Larabee to snad změní. Podpora síťových a wifi karet je u Intelu příkladná, stejně jako chipsetů.
Zdá se, že i spousta ostatních výrobců svůj postoj změnila. Namátkou mě napadá Broadcom, který snad začal být více Linux friendly i s novými kernely 2.6.
A tak se ptám jak byste hlasovali dnes vy? kategorie jsou následující:
1.Most Linux-friendly Hardware Vendor 2.Best Virtualization Solution 3.Best Linux-based Anti-spam Solution 4.Most User-friendly Linux Distribution 5.Best Combination of Community and Commerce 6.Outstanding Contribution to Linux /Open Source / Free Software
Tiskni
Sdílej:
vidím, že je tu dnes nějak mrtvo