Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Pokud myslíš, že to můžeš poskytovat levněji tak si požádej o licenci,a k čemu mu u nás bude, že o ní požádá? nebo mi něco uniklo a ČTÚ zrušil regulaci?
Já bych asi netvrdil, že mobilní operátoři mají nehorázné ceny, mi se zase tak nehorázné nezdají.Například by mě zajímalo, proč mi za minutu hovoru do USA účtují až 30 Kč a za minutu na českou pevnou linku jen 7 Kč, když rozdíl v terminačních poplatcích mezi těmito cílovými sítěmi je menší než 1 Kč.
ze umi vydelat prachy a nacpat se tam kde nikdo neni? to te stve? ze umi vyuzit der aby nedovolili zadnou konkurenci? ze to taky neumis, to te stve?no, víš, jsou lidé, kteří by to třeba uměli, ale neudělají to, protože to považují za neetické a pro společnost kontraproduktivní ... ale vysvětlovat, že z nesobeckého jednání mají prospěch všichni, je v dnešní době méně než házení hrachu na zeď
Předně, k čemu je dobrý DCF. Jednak to je kmitočtovej normál (což ale asi počítačovníkům nic neříká), což je důležitá věc. Jde na to leccos synchronizovat, lze na to chytat různé oscilátory a tím prudce zvýšit jejich přesnost, což je zas zpětně důležitý pro kalibraci jinejch zařízení.
Vlastní DCF pracuje na velmi dlouhejch vlnách, čili to funguje v podstatě všude, krom míst tragicky zarušenejch (a rušení v tomhle pásmu by se mělo trestat káznicí nebo i smrtí). Jinými slovy, stačí vám jedinej vysílač na pokrytí širokýho území.
Určení přesnýho času za pomocí Internetu, no tomu se směji. To je stejný jak časový znamení v TV. 10 vteřin žádná míra. Opět problém s lidma, kteří nic nedělali rukama, ale všechno komplem a kterejm stačí si všechno nasimulovat jak v počítačový hře (což je další věc, za kterou by se mělo vraždit). Pokud se totiž začnete trochu vážněji zabývat experimentálníma družicema nebo astronomií zjistíte, že se bez přesnýho času prostě nehnete. A vteřina je už moc velká odchylka. A jsem přesvedčenej, že se najde dost lidí, kteří by mohli přidat další aplikace.
Ovšem zpět k DCFku. DCF77 není žádnej evropskej projekt a teorie o tom, že by to mělo být řízený EU je dosti stupidní. Jednak jsem ještě nevidel jedinej projekt EU, kterej by ve výsledku fungoval, druhák se mi hrozně líbí, jak by někdo něco chtěl sebrat tomu, kdo to vybudoval a předat to EU, aby měla aspoň něco fungujícího. Totiž časovej normál na velmi dlouhejch vlnách není ani nic novýho (aneb fungovalo to v době, kdy Internet neexistoval) ani nic ojedinělýho (neb časovku na VDV jsme mimochodem měli taky, akorát po revoluci tu začali vládnout ,,mladí talenti'', kteří nechápali, na co to je a o čem nevím, na co to je, to je na nic a má se to zrušit...a lidi na hvězdárnách se začali chytat stropu).
Dále není pravda, že by DCF77 bylo něco nekomerčního. Ze začátku se moc nevědělo, CO se tam vlastně přenáší. Popis těch signálů se dostal mezi lidi až dost pozdě, což je důvod, proč se dřív stavěly hodiny spíš na českej systém, kterej tady byl zdokumentovanej v různejch časopisech. Dál nevím co koho sere na tom, že jsou některý data kodovaný. Jako to, co vysílá, je snad věc majitele toho systému, ne? Nebo mu chcete tohle právo upřít? To už snad přece jenom ne! Víte, co za data se vysílá v časovce na 14996kHz? Já taky ne. Je to špatně, že to nevím? No jasně, rád bych to věděl, ale ten vysilač mi nepatří, tak se s tím prostě musím smířit. A nebo když to není zdokumentovaný, tak by se to mělo zakázat a zrušit? A když nevíte, jak určit vlastní polohu z Omegy, tak by se měla zrušit? A když nevíte, jak určit svou polohu z Navsatu, tak by se měl zrušit? A nebo ještě líp předat pod kontrolu EU?
Pánové, jděte do prdele s takovejma názorama.
Tiskni
Sdílej: