Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
DCF77 je rádiový signál vysílaný na většinu evropského území z německého Frankfurtu nad Mohanem, kterého se užíva k synchronizaci hodin. Vzhledem ke způsobů kódování (60bit/min) zůstávalo donedávna každou minutu 14 bitů (viz tento obrázek ze stránek Martina Poupy) nevyužitých. Prý snad měly být vyhrazeny pro krizové signály. To se ale někdy asi před rokem změnilo a oněch 14 bitů je nyní „využito komerčně“.
Podle tohoto vlákna na fórech www.mikrocontroller.net se začaly v oněch 14 bitech posílat data o počasí (podle evropských regionů); provozovatelem systému je firma Meteotime. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, až na to, že data jsou šifrována a že si tedy člověk bez speciálního dekódovacího čipu ani neškrtne. (Naštěstí je alespoň výstup z čipu nějak zdokumentován.) K dostání jsou již první hodiny za poměrně přemrštěnou cenu (mezi 50-240€). Čipy se zatím dodávají jen dalším výrobcům a kdoví jestli (a za kolik) je bude možné koupit v kusovém množství.
Na výše zmíněném fóru proběhly pokusy o rozkódování signálu, zatím neúspěšně. Zdá se, že kódování vypadá takto: ze 3 po sobě jdoucích minut je vzato oněch 14 bitů (tj. celkem 42bit) ze kterého jsou poté dešrifrována data pro jeden určitý region (data pro každý region jsou vysíláná 2x denně v noci: jednou předpověď na nadcházející den, jednou na další noc; každý region má přitom pevně stanovené vysílací časy). Zdá se, že každý takovýto packet je dešifrován pomocí klíče odvozeného z ostatních dat DCF77 signálu, tj. z data a času. To dá poté 22 výsledných bitů s předpovědí počasí.
Technicky jistě velmi zajímavý systém, nicméně se nabízí otázka, zda-li je v pořádku, aby se infrastruktura pro - ze zákona danou - veřejnou službu takto nehoráně propachtovala jediné firmě, která tak na její využití získává monopol, zřejmě na mnoho let dopředu (představte si, co by se stalo, když lidé zadraho nakoupí „hodiny na počasí“ a ty pak přestanou fungovat). A jestli by vůbec nějaký veřejný výstražný systém nebyl lepším využitím zbylého bitového pásma tohoto vysílače.
P.S. Bezpochyby, pokud by systém fungoval u nás, nezůstaly by volné ani ostatní bity... Což mě přivádí k otázce: neměl by takový systém fungovat raději na evropské, než národní úrovni a být „řádně regulován“?
Tiskni
Sdílej:
Pokud myslíš, že to můžeš poskytovat levněji tak si požádej o licenci,a k čemu mu u nás bude, že o ní požádá? nebo mi něco uniklo a ČTÚ zrušil regulaci?
Já bych asi netvrdil, že mobilní operátoři mají nehorázné ceny, mi se zase tak nehorázné nezdají.Například by mě zajímalo, proč mi za minutu hovoru do USA účtují až 30 Kč a za minutu na českou pevnou linku jen 7 Kč, když rozdíl v terminačních poplatcích mezi těmito cílovými sítěmi je menší než 1 Kč.
ze umi vydelat prachy a nacpat se tam kde nikdo neni? to te stve? ze umi vyuzit der aby nedovolili zadnou konkurenci? ze to taky neumis, to te stve?no, víš, jsou lidé, kteří by to třeba uměli, ale neudělají to, protože to považují za neetické a pro společnost kontraproduktivní ... ale vysvětlovat, že z nesobeckého jednání mají prospěch všichni, je v dnešní době méně než házení hrachu na zeď
Předně, k čemu je dobrý DCF. Jednak to je kmitočtovej normál (což ale asi počítačovníkům nic neříká), což je důležitá věc. Jde na to leccos synchronizovat, lze na to chytat různé oscilátory a tím prudce zvýšit jejich přesnost, což je zas zpětně důležitý pro kalibraci jinejch zařízení.
Vlastní DCF pracuje na velmi dlouhejch vlnách, čili to funguje v podstatě všude, krom míst tragicky zarušenejch (a rušení v tomhle pásmu by se mělo trestat káznicí nebo i smrtí). Jinými slovy, stačí vám jedinej vysílač na pokrytí širokýho území.
Určení přesnýho času za pomocí Internetu, no tomu se směji. To je stejný jak časový znamení v TV. 10 vteřin žádná míra. Opět problém s lidma, kteří nic nedělali rukama, ale všechno komplem a kterejm stačí si všechno nasimulovat jak v počítačový hře (což je další věc, za kterou by se mělo vraždit). Pokud se totiž začnete trochu vážněji zabývat experimentálníma družicema nebo astronomií zjistíte, že se bez přesnýho času prostě nehnete. A vteřina je už moc velká odchylka. A jsem přesvedčenej, že se najde dost lidí, kteří by mohli přidat další aplikace.
Ovšem zpět k DCFku. DCF77 není žádnej evropskej projekt a teorie o tom, že by to mělo být řízený EU je dosti stupidní. Jednak jsem ještě nevidel jedinej projekt EU, kterej by ve výsledku fungoval, druhák se mi hrozně líbí, jak by někdo něco chtěl sebrat tomu, kdo to vybudoval a předat to EU, aby měla aspoň něco fungujícího. Totiž časovej normál na velmi dlouhejch vlnách není ani nic novýho (aneb fungovalo to v době, kdy Internet neexistoval) ani nic ojedinělýho (neb časovku na VDV jsme mimochodem měli taky, akorát po revoluci tu začali vládnout ,,mladí talenti'', kteří nechápali, na co to je a o čem nevím, na co to je, to je na nic a má se to zrušit...a lidi na hvězdárnách se začali chytat stropu).
Dále není pravda, že by DCF77 bylo něco nekomerčního. Ze začátku se moc nevědělo, CO se tam vlastně přenáší. Popis těch signálů se dostal mezi lidi až dost pozdě, což je důvod, proč se dřív stavěly hodiny spíš na českej systém, kterej tady byl zdokumentovanej v různejch časopisech. Dál nevím co koho sere na tom, že jsou některý data kodovaný. Jako to, co vysílá, je snad věc majitele toho systému, ne? Nebo mu chcete tohle právo upřít? To už snad přece jenom ne! Víte, co za data se vysílá v časovce na 14996kHz? Já taky ne. Je to špatně, že to nevím? No jasně, rád bych to věděl, ale ten vysilač mi nepatří, tak se s tím prostě musím smířit. A nebo když to není zdokumentovaný, tak by se to mělo zakázat a zrušit? A když nevíte, jak určit vlastní polohu z Omegy, tak by se měla zrušit? A když nevíte, jak určit svou polohu z Navsatu, tak by se měl zrušit? A nebo ještě líp předat pod kontrolu EU?
Pánové, jděte do prdele s takovejma názorama.