Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Samozřejmě tam jsou přesně ta rizika, o kterých píšeš. Stejně jako u Jabberu nebo u jiných podobným způsobem distribuovaných služeb. Jediné řešení je nedávat si do aspektů lidi z podů, kterým nevěříš. To je samozřejmě chabé zabezpečení, protože pod může změnit majitele, není jasné, jestli nemá nějakou nebezpečnou zranitelnost a tak dále.
Bylo by hezké, kdyby například všechna data byla uložená šifrovaně a pouze přátelé příslušného člověka by je mohli dešifrovat, nicméně otázka je, jak zabezpečit šifrovací klíče tak, aby se k těm klíčům (a tedy k šifrovaným datům) nemohl dostat majitel podu. Jediná možnost je, aby celé šifrování a dešifrování probíhalo na straně klienta v prohlížeči. Pody by pak data svých uživatelů ukládaly v šifrované podobě a neměly by možnost je dešifrovat. Nejsem si jistý, do jaké míry je takový přístup použitelný. Například výměna klíčů při navázání přátelství by byla hodně náročná a zdlouhavá, pokud by se ti dva uživatelé nepotkatli zrovna online. I když je jasné, že dřív nebo později něco takového bude potřebné, nejsem si jistý, zda se to dnes dá implementovat.
U Jabberu existuje OTR (off-the-record) komunikace, kterou umí například Jitsi, a ta spočívá v point-to-point šifrování zpráv a dohodnutí kryptografie pomocí PGP klíčů. Nicméně většina lidí tohle nedělá a komunikace zůstává nešifrovaná.
Navíc dnešní hloupá móda spočívající v nesmyslném používání PGP klíčů pro OTR způsobuje, že je většina implementací OTR pro spoustu lidí buď nepoužitelná nebo přinejmenším otravná. Například já bych chtěl použít svůj standardní X.509 certifikát od světově uznávané autority a ne nějaký amatérský PGP shit.
Pokud jde o zabezpečení server-to-server komunikace, odstrašujícím příkladem je zejména Google Talk, který odmítá šifrovat server-to-server spojení s většinou ostatních serverů, přestože mají správný certifikát od uznávané autority (!!!) a tím pádem celou komunikaci vidí nejen provozovatelé serverů, ale i kdokoliv po cestě.
Tak je to v naší zlé době s bezpečností.
andrej@diaspora.podzimek.org
Já jsem si raději spustil vlastní pod. Právě v tom je klíčová výhoda Diaspory, která je navržená tak, aby nikdo nemusel spoléhat na neznámé cizí stroje.
Tiskni
Sdílej: