Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nanoblog: založil jsem si profil na diasp.org k testování. Jestli si mě někdo chcete dát do přátel (nebo někteříí do nepřátel ), pošlete mi mail tutoj přes abclinuxu.cz (buď s vlastním ID, nebo pošlu svoje, ať vyzkouším oba směry). Jestli víte někdo o jiném serveru, nebo provozujete-li jej sami, nezapomeňte se tady v diskuzi podělit
.
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě tam jsou přesně ta rizika, o kterých píšeš. Stejně jako u Jabberu nebo u jiných podobným způsobem distribuovaných služeb. Jediné řešení je nedávat si do aspektů lidi z podů, kterým nevěříš. To je samozřejmě chabé zabezpečení, protože pod může změnit majitele, není jasné, jestli nemá nějakou nebezpečnou zranitelnost a tak dále.
Bylo by hezké, kdyby například všechna data byla uložená šifrovaně a pouze přátelé příslušného člověka by je mohli dešifrovat, nicméně otázka je, jak zabezpečit šifrovací klíče tak, aby se k těm klíčům (a tedy k šifrovaným datům) nemohl dostat majitel podu. Jediná možnost je, aby celé šifrování a dešifrování probíhalo na straně klienta v prohlížeči. Pody by pak data svých uživatelů ukládaly v šifrované podobě a neměly by možnost je dešifrovat. Nejsem si jistý, do jaké míry je takový přístup použitelný. Například výměna klíčů při navázání přátelství by byla hodně náročná a zdlouhavá, pokud by se ti dva uživatelé nepotkatli zrovna online. I když je jasné, že dřív nebo později něco takového bude potřebné, nejsem si jistý, zda se to dnes dá implementovat.
U Jabberu existuje OTR (off-the-record) komunikace, kterou umí například Jitsi, a ta spočívá v point-to-point šifrování zpráv a dohodnutí kryptografie pomocí PGP klíčů. Nicméně většina lidí tohle nedělá a komunikace zůstává nešifrovaná.
Navíc dnešní hloupá móda spočívající v nesmyslném používání PGP klíčů pro OTR způsobuje, že je většina implementací OTR pro spoustu lidí buď nepoužitelná nebo přinejmenším otravná. Například já bych chtěl použít svůj standardní X.509 certifikát od světově uznávané autority a ne nějaký amatérský PGP shit.
Pokud jde o zabezpečení server-to-server komunikace, odstrašujícím příkladem je zejména Google Talk, který odmítá šifrovat server-to-server spojení s většinou ostatních serverů, přestože mají správný certifikát od uznávané autority (!!!) a tím pádem celou komunikaci vidí nejen provozovatelé serverů, ale i kdokoliv po cestě.
Tak je to v naší zlé době s bezpečností.
andrej@diaspora.podzimek.org
Já jsem si raději spustil vlastní pod. Právě v tom je klíčová výhoda Diaspory, která je navržená tak, aby nikdo nemusel spoléhat na neznámé cizí stroje.