Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nanoblog: založil jsem si profil na diasp.org k testování. Jestli si mě někdo chcete dát do přátel (nebo někteříí do nepřátel ), pošlete mi mail tutoj přes abclinuxu.cz (buď s vlastním ID, nebo pošlu svoje, ať vyzkouším oba směry). Jestli víte někdo o jiném serveru, nebo provozujete-li jej sami, nezapomeňte se tady v diskuzi podělit
.
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě tam jsou přesně ta rizika, o kterých píšeš. Stejně jako u Jabberu nebo u jiných podobným způsobem distribuovaných služeb. Jediné řešení je nedávat si do aspektů lidi z podů, kterým nevěříš. To je samozřejmě chabé zabezpečení, protože pod může změnit majitele, není jasné, jestli nemá nějakou nebezpečnou zranitelnost a tak dále.
Bylo by hezké, kdyby například všechna data byla uložená šifrovaně a pouze přátelé příslušného člověka by je mohli dešifrovat, nicméně otázka je, jak zabezpečit šifrovací klíče tak, aby se k těm klíčům (a tedy k šifrovaným datům) nemohl dostat majitel podu. Jediná možnost je, aby celé šifrování a dešifrování probíhalo na straně klienta v prohlížeči. Pody by pak data svých uživatelů ukládaly v šifrované podobě a neměly by možnost je dešifrovat. Nejsem si jistý, do jaké míry je takový přístup použitelný. Například výměna klíčů při navázání přátelství by byla hodně náročná a zdlouhavá, pokud by se ti dva uživatelé nepotkatli zrovna online. I když je jasné, že dřív nebo později něco takového bude potřebné, nejsem si jistý, zda se to dnes dá implementovat.
U Jabberu existuje OTR (off-the-record) komunikace, kterou umí například Jitsi, a ta spočívá v point-to-point šifrování zpráv a dohodnutí kryptografie pomocí PGP klíčů. Nicméně většina lidí tohle nedělá a komunikace zůstává nešifrovaná.
Navíc dnešní hloupá móda spočívající v nesmyslném používání PGP klíčů pro OTR způsobuje, že je většina implementací OTR pro spoustu lidí buď nepoužitelná nebo přinejmenším otravná. Například já bych chtěl použít svůj standardní X.509 certifikát od světově uznávané autority a ne nějaký amatérský PGP shit.
Pokud jde o zabezpečení server-to-server komunikace, odstrašujícím příkladem je zejména Google Talk, který odmítá šifrovat server-to-server spojení s většinou ostatních serverů, přestože mají správný certifikát od uznávané autority (!!!) a tím pádem celou komunikaci vidí nejen provozovatelé serverů, ale i kdokoliv po cestě.
Tak je to v naší zlé době s bezpečností.
andrej@diaspora.podzimek.org
Já jsem si raději spustil vlastní pod. Právě v tom je klíčová výhoda Diaspory, která je navržená tak, aby nikdo nemusel spoléhat na neznámé cizí stroje.