Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
What exactly justifies making SMS messages sixty one million times more expensive...?
Inteligentná a zodpovedná regulačná politika telekomunikačného úradu a inteligentný a zodpovedný právny rámec pre regulácie telekomunikácií.No mne neostáva nič iné, len poďakovať alternatívnemu Gabovi, že aj vďaka jeho ojebom sme sa za tretieho operátora mohli privítať Telefónicu O2 SK aj s ich cenami SMSkamy za 6eurocentov (cena platí aj pri posielaní zo SR na čísla v krajinách Zóny 1, tj. CZ, GB, HU, AT, PL a IE).
IMHO je na vině vůbec to, jak je ta technologie navržená, což implikuje bídně nízký počet operátorůTechnologie za to nemůže, je s ohledem na dané požadavky navržená dobře. Návrh GSM vychází z technologických možností počátku 90. let, a pro hlasové služby není ani z dnešního pohledu nějak tragicky neefektivní. Problém, a to i pro ty další technologie, je omezené kmitočtové spektrum. Pokud má mít služba telekomunikační kvalitu, tak není reálný provoz na sdílených frekvencích, jako je tomu u WiFi. I současný model má prostor pro lepší rozdělení kmitočtů a určité rozšíření pásem, ale to nic neřeší. Neméně zásadní problém je nutnost celoplošného pokrytí, investičně velmi náročná věc, jinak si další operátor neškrtne. Umím si představit model, kdy zajímavá místa bude mít pokryto více operátorů a tam si můj telefon vybere nejlevnějšího, jinde holt dražšího. To je z technologického hlediska minimální problém, dalo by se to doplnit klidně i do GSM ve zpětně kompatibilní podobě. Nejde to z obchodních důvodů - propojovací poplatky mezi operátory, které jsou buď regulované a nefunguje to ideálně, a kdyby byly neregulované, tak jsme na tom stejně - velcí operátoři se masovou zákaznickou základnou tak omezí možnost rozvoje konkurence. Poslední verze HSDPA a LTE jsou technicky v podstatě stejné, je to spíš marketingové oddělení a návaznost na nově uvolňované kmitočty. S pohledu kmitočtové spektrální účinnosti a vůbec technické stránky jde o špičkové technologie, kterým se jakákoliv modofikace WiFi nemůže kvalitativně rovnat. A proč to celé není trochu jinak, blíže vašim nápadům - protože stávající pravidla určují stávající operátoři spolu s výrobci telefonů. Když nebudou telefony pro nějakou "speciální" technologii, je takový operátor bez šance. Výrobci jsou zase bez šance bez prodeje telefonů přes operátory. JE to všechno moc propojené než aby se něco rychle změnilo.
< Umím si představit model, kdy zajímavá místa bude mít pokryto více operátorů a tam si můj telefon vybere nejlevnějšího, jinde holt dražšího. To je z technologického hlediska minimální problém, dalo by se to doplnit klidně i do GSM ve zpětně kompatibilní podobě. Nejde to z obchodních důvodů - propojovací poplatky mezi operátory, které jsou buď regulované a nefunguje to ideálně, a kdyby byly neregulované, tak jsme na tom stejně - velcí operátoři se masovou zákaznickou základnou tak omezí možnost rozvoje konkurence.
Pochopitelně by musely být striktně odděleny datové služby (se striktní „síťovou neutralitou“) od hlasových služeb. „Operátoři“ by nabízeli jen datové připojení, hlas by jel přes VOIP operátory. A pak by se muselo vyřešít pár „detailů“ (SIP handover, roaming mezi větším počtem datových operátorů, kdy každý má úplně jiné podmínky, atd, atd...)
Na druhou stranu, dnes operátoři zdaleka nevyužívají v jednotlivých lokalitách dané pásmo, takže se vlastně strašně plýtvá. Ideální by bylo, kdyby se dražily jednotlivé frekvence v určitých geografických oblastech, takže by pak podle zájmu mohlo vzniknout daleko větší množství, byť někdy jen lokálně omezených poskytovatelů. Plus jiné frekvence zůstaly volné na způsob dnešního WiFi...
Ideální by bylo, kdyby se dražily jednotlivé frekvence v určitých geografických oblastech, takže by pak podle zájmu mohlo vzniknout daleko větší množství, byť někdy jen lokálně omezených poskytovatelů.Ono by to šlo technicky i dnes, a ani by nebylo třeba VOIP. Systém dražby frekvencí je záležitostí regulátora - u nás ČTÚ. Mohly by vzniknout lokální operátoři, a i dnešní telefony by mezi nimi mohly přepínat buď na principu roamingu, nebo na principu "přehazování" softwarově emulovaných SIM karet. Jenže tohle nikdo nebude používat, dokud nebude zavedená ta idea, že poskytovatel infrastruktury bude oddělen od poskytovatele služeb, a všichni si budou muset navzájem poskytovat stejné podmínky. Neumím si představit, jak tohle zavést, protože stávajícím operátorům jejich frekvenční příděly jen tak vzít nemůžete - mají to koupené na nějakou dobu, ochrana investic, etc. Mohlo se to řešit více v rámci dražby LTE frekcencí, byla k tomu veřejná diskuse, ještě je tam nějaký prostor do budoucna. Ale na velké změny bych to neviděl. Ad neefektivita využití frekvencí - tam, kde by se uživila nějaká konkurence, tj. by tam byl zájem o další frekvence pro další operátory, to jsou velká města. A tam prostor fakt není, BTS jsou ve městech každých pár set metrů. Volno je na venkově, ale jen tam se alternativní operátor neuživí. Celkově ta idea není špatná, ale standardy silně ovlivňují velcí operátoři, a ti tam něco takového jen tak nepustí. Další věc podle mě je, že pro "obyčejného člověka" by taková služba svým systémem účtování a nutností přemýšlení byla trochu moc složitá.
Mohly by vzniknout lokální operátoři, a i dnešní telefony by mezi nimi mohly přepínat buď na principu roamingu, nebo na principu "přehazování" softwarově emulovaných SIM karetAsi tak, system malych operatoru fungoval v USA do te doby nez vetsinu z nich sezral AT&T nebo Verizon.
As of March SMS messages on AT&T will cost 20 cents and MMS will cost 30 cents - both to send a receive.20 centů? To je dražší než v ČR!
Tiskni
Sdílej: