Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Včera jsem si na DVD-RAM přinesl DVD ISO obraz distribuce KNOPPIX. Mám sice dvě optické mechaniky, ale jen jedna z nich čte DVD-RAM. Nezbývalo než zkopírovat ISO obraz na pevný disk a pak jej předat k3b.
Naneštěstí je ISO obraz větší než 4GB a tolik volného místa mi zbylo jen na diskovém oddílu se souborovým systémem FAT32 (který tak velké soubory nepodporuje). Oddíl je "reziduem" z dob před zakoupením Windows XP. Co teď ? Smazat oddíl a vytvořit místo něj nový s NTFS ? V budoucnu to jistě provedu, ale zálohovat 10GB dat teď večer ?!
Lepší rešení bylo použít LVM.
1. Na oddílu s FAT32 vytvoříme dva prázdné soubory, součet jejich velikostí by měl asi tak o 20% přesahovat velikost ISO obrazu:
dd if=/dev/zero of=/mnt/win_d/image1.img bs=... count=... dd if=/dev/zero of=/mnt/win_d/image2.img bs=... count=...2. Vytvoříme loopback bloková zařízení pro naše dva obrazy
losetup /dev/loop1 /mnt/win_d/image1.img losetup /dev/loop2 /mnt/win_d/image2.img3. Oba obrazy připravíme pro použití s LVM
pvcreate /dev/loop1 pvcreate /dev/loop24. Vytvoříme skupinu svazků ze dvou obrazů
vgcreate bigdvd /dev/loop1 /dev/loop25. A teď ze skupiny vytvoříme jeden logický svazek, pro který použijeme 100% volného místa ve skupině
lvcreate -l 100%FREE bigdvd6. Získáme tak nové blokové zařízení
/dev/bigdvd/lvol0
, na kterém vytvoříme souborový systém
(mkfs.ext2 /dev/bigdvd/lvol0
)
7. Na závěr už stačí jenom vytvořit přípojný bod a nový souborový systém připojit
mkdir /mnt/bd mount -t auto /dev/bigdvd/lvol0 /mnt/bd(tady proběhlo nakopírování ISO obrazu na logický svazek a jeho vypálení.)
8. A jak zase vše uklidíme:
umount /mnt/bd lvremove bigdvd vgremove bigdvd losetup -d /dev/loop1 losetup -d /dev/loop2 rm /mnt/win_d/image1.img rm /mnt/win_d/image2.imgPopsaný postup si říká o napsání shellového skriptu. Nevýhoda řešení je zřejmá. Tvorba velkých prázdných souborů chvíli trvá.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free