Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jj, vývojová verze se mi taky dost líbí. A jsem rád, že se tam to přispůsobení widgetů dostalo, já si udělal takovej minirok :)
Taky používám verzi z GITu. Verze 2.1.1 mě padala při scanování kolekce. Jinak souhlasím s tím, že plasma je zde celkem zbytečná. Možná až vznikne pár pěkných widgetů, změníme názor. Například kdyby se povedlo přehrávat podobná videa z youtube přímo v přehrávači, zobrazovat statistiky z Last.fm... . Třeba widget wikipedie je na tom také lépe nežli ve starší verzi.
UseNativeWidgetStyle=true
do [Settings]
v konfiguráku Plasmy si asi neskúšal, však?
Haha, nenaštartuje? Čo ty s tým robíš, človeče? Jediné, čo mi v KDE4 padá, je Konqueror na idiotských flashových stránkach. Aj to len občas.
Mne by stačilo aby celá plasma používala natívne widgetyMyslím, že použitím Aya + UseNativeWidgetStyle + Oxygen sa dajú dosiahnuť celkom konzistentné výsledky. (Prosím nereagovať na (ne)použiteľnosť Oxygenu.) A ešte mimo - porovnávať s OS X sa veľmi neoplatí, tam sú Stacky tiež implementované inak (1, 2) ako obyčajným menu. Plasma nikdy nemala byť konzervatívny desktop shell ako ten z KDE 3.x, či Gnome 2.x, či dokonca XFCE. Ak niekto uprednostňuje konzervatizmus, tak nech Plasmu naozaj nepoužíva. A čo sa týka implementácie Plasmy ako takej - takže si myslíte, že ideovo je fajn, len vývojári mali uprednostniť iný spôsob implementácie? Ak áno tak aký? Nepoužiť SVG, QGraphicsView, ...?Takto aby si človek vždy keď sa rozhodne zmeniť tému písal vlastnú tému pre plasmu aby nevyzerala zase ako z inej planéty.
Do not use more advanced SVG features since they will not be rendered properly. If you want to add blur or something similar, consider pre-rendering to PNG, and then import the PNG into the final SVG file.Ale na Plasme v Amaroku sa zhodneme... :|
Monitorovanie baterky cez plasmu nepoužívam, kalendár je to najškaredšie čo som kedy videl (s každou témou). Tie rozdiely medzi obrázkami sú na spôsob: nájdite 3 rozdiely ak na to máte. Mimochodom do konfiguráku plasmy som to tiež vtrepal.
Povedzme, že mám viacero okien v jednej položke taskbaru, kliknem na položku a namiesto menu so zoznamom okien na mňa vyskočí niečo, čo sa snaží napodobniť menu. Stlačím alt + tab na prepnutie okna a vyskočí na mňa niečo, čo sa snaží napodobniť zoznam. Stlačím alt + f2 a vyskočí na mňa niečo ... no neviem čo to je, ale štandardne to rozhodne nevyzerá. Je možné aby po kliknutí na povedzme hodiny na mňa vyskočil štandardný Qt Widget (kalendár)?
Stale ta ista otazka - uz to ma equalizer?! Ano? No haaaaaleluja - uz to kompilujem! Nie? Tak s tym nepodarkom chodte do riti!
Používá pořád svoje OSD nebo už to KDEčkové informování?
Tiskni
Sdílej: