Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Jelikož se stále nudím a nemám co dělat. Napadlo mě opět otestovat FreeBSD 7, které od dob mého posledního testování dospělo do verze RC1.
Jelikož jsem dostal k Váncům novou DVD smažírnu, tak jsem chtěl zehnat nějakej iso obraz. Jenže sem iso obrazy našel, ale byly jen pro cd a rozděleny na tři cd. Což by mi nevadilo kdybych měl 3 cd. Sem si říkal že to prostě napálím na 3 dvd, ale přišlo mi to jako plýtvání. Takže jsem si řekl, že z těch tří zkusím udělat jeden dvd iso obraz. Samozřejmě jsem mohl ty data někam rozbalit, stáhnout boot iso a pak připojit disk a instalovat z toho umístění, ale to by byla nuda. Já chtěl mít dvd se kterým můžu kamkoliv přijít a nainstalit z něho fungující systém.
První krok byl samozřejmě rozbalení těch iso obrazů do složek cd1 až cd3. Potom jsem vytvořil složku dvd, kam jsem nakpíroval postupně vše ze složek cd1 až cd3, teda kromě cdrom.inf či tak nejak, to jsem nechal z toho cd1. Jesště to házelo chybu u jednoho souboru že nejde přepsat, byl to soubor kterej byl stejné na všech cd takže to bylo jedno. Tento soubor jsem musel upravit, tak aby všechny balíčky hledal na cd1. Potom už jen stačilo vytvořit bootovací dvd, vypálti ho a zkusit jestli alpoň najede.
Tak jsem rebootoval, nastavil bootování z cd/dvd mechaniky a čekal. K mému údivu to nabootovalo v pohodě. Najela instalace a já začal instalovat. Celej proces instalace proběhl v pohodě a zvolil jsem instalaci všech balíčků a všechny se nainstalovali. Takže dvd funguje ok a já vám teď toto píši z freebsd 7.0 rc1.
Zatím nemohu hodnotit jak na tom je systém, ale posledně se mi stávalo že prostě vytuhl. Teď to zatím nedělá, takže uvidím. Ještě že už nemám cdma, takže nastavení internetu spočívalo v nastavení ip adresy, brány a dns serveru .
Tiskni
Sdílej: