Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jelikož se stále nudím a nemám co dělat. Napadlo mě opět otestovat FreeBSD 7, které od dob mého posledního testování dospělo do verze RC1.
Jelikož jsem dostal k Váncům novou DVD smažírnu, tak jsem chtěl zehnat nějakej iso obraz. Jenže sem iso obrazy našel, ale byly jen pro cd a rozděleny na tři cd. Což by mi nevadilo kdybych měl 3 cd. Sem si říkal že to prostě napálím na 3 dvd, ale přišlo mi to jako plýtvání. Takže jsem si řekl, že z těch tří zkusím udělat jeden dvd iso obraz. Samozřejmě jsem mohl ty data někam rozbalit, stáhnout boot iso a pak připojit disk a instalovat z toho umístění, ale to by byla nuda. Já chtěl mít dvd se kterým můžu kamkoliv přijít a nainstalit z něho fungující systém.
První krok byl samozřejmě rozbalení těch iso obrazů do složek cd1 až cd3. Potom jsem vytvořil složku dvd, kam jsem nakpíroval postupně vše ze složek cd1 až cd3, teda kromě cdrom.inf či tak nejak, to jsem nechal z toho cd1. Jesště to házelo chybu u jednoho souboru že nejde přepsat, byl to soubor kterej byl stejné na všech cd takže to bylo jedno. Tento soubor jsem musel upravit, tak aby všechny balíčky hledal na cd1. Potom už jen stačilo vytvořit bootovací dvd, vypálti ho a zkusit jestli alpoň najede.
Tak jsem rebootoval, nastavil bootování z cd/dvd mechaniky a čekal. K mému údivu to nabootovalo v pohodě. Najela instalace a já začal instalovat. Celej proces instalace proběhl v pohodě a zvolil jsem instalaci všech balíčků a všechny se nainstalovali. Takže dvd funguje ok a já vám teď toto píši z freebsd 7.0 rc1.
Zatím nemohu hodnotit jak na tom je systém, ale posledně se mi stávalo že prostě vytuhl. Teď to zatím nedělá, takže uvidím. Ještě že už nemám cdma, takže nastavení internetu spočívalo v nastavení ip adresy, brány a dns serveru .
Tiskni
Sdílej: