Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Bude to už 5 měsíců co jsem psal o tom, že bych chtěl lepší internet. Bohužel tou dobou mojí jedinou šancí byl O2 CDMA, ale zyšalo to vypadat, že i do naší malé vesničky dorazí ADSL. No nakonec když nám paní s O2 zavolala a nabýdla nám ADSL internet, tak se táta rozhodl ho objednat. Dopadlo to tak že už se nám neozvali, není divy když je technicky nemožné ADSL u nás provozovat. A tak mi nezbylo než se spokojit s CDMA.
Když už jsem se smířil, že trošku slušnej net si užiji až na kolejích (pokud se někam dostanu), tak se stalo něco nečekaného.
Asi před 2 týdny, přišli za tátou do firmy lidi z jednoho sdružení poskytující internet v nedalekém městě. (No ona to nebyla zas tak úplná náhoda ). A těm lidem se moc líbil tátova pozice jeho firmy a jestli by jim nedovolil si tam namontovat vysílače pro jejich wifi internet. Táta se snimi domluvil, že mu nemusí nic platit, že mu bude stačit když mu napojí internet zadarmo. Oni souhlasili. Tátova firma od našeho baráku je vzdálená asi 200-300M vzdušnou čarou, tak sem si chtěl udělat u táty APčko, kterým bych si posílal internet i domů. Nakonec sem to ani dělat nemusel, táto to domluvil tak, že nám pustili net i domů, takže sem si koupil jen router s anténou nasměroval na jejich vysílač a net mi jede, jak doma tak u táty na pile. A vše zadarmo,
Co se týče kvality internetu, jsem nadmíru spokojen (ono když jste předtím měli CDMA, tak se vám zdá všechno super ). Internet za celou dobu nespadl( teda akorát ted koukám že spojení nějak vypadlo
), rychlost je dostačující a odezva je taky nízká, takže si konečně mohu vyzkoušet enemy territory.
Tiskni
Sdílej: