Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vklidu si tak sedím, poslouchám hudbu a nejdenou telefon. Koukám volá mi kámoška, u které jsem v pátek připojoval internet a reinstaloval její počítač a počítač její sestry. A také jsem u ní už ten den byl. Bylo to kolem čtvrté ráno, jsem se u ní stavil, když jsem se vracel z kácení máje. Udělala nám "perfektní" míchaný vajíčka . No možná už vím z čeho mi bylo ráno špatně, ale o tom víc v následujícím blogu.
Zvedám telefon a zjišťuji, že její počítač nechce naběhnout. Prý tak divně pípá a nic se neděje. Napadla mě grafika. No tak jsem zaní zašel. Zjistil jsem že krafická karta je OK. Měl jsem podezření na RAMky a na CPUčko. Nakonec jsem začal hledat na netu, co přesně signalizuje tento beep. Našel jsem stránky, kde bylo řečeno že to znamená problém s RAM (člověk musí hledat podle toho co má za BIOS). Tak jsem je vzal domů a hodil do svýho kompu. No ten najel OK. Napadlo mě teda, že RAM bude v pořádku, ale během chvíle jsem zjsitil, že pc sice najelo, ale pochvíli tam byl kernel panic. Bylo tedy jasno RAM jsou v háji. Abych si to ověřil, vzal jsem ještě svoje RAM a zkusil je v tom jejím kompu.
A hle vše najelo. Takže záhada vyřešeno, teď už jen zbývá koupit nový paměti a může zase surfovat po netu
Tiskni
Sdílej:
Reference tables covering different BIOSes are needed.Hmm, takže sice odpadá zjišťování, co který beep znamená, ale přibývá zjišťování, co která kombinace ledek znamená, to je vážně ulehčení práce.