Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už delší dobu jsem nenapsal žádný zápisek do svého blogu. Dokonce za posledních 20 dní, jsem se tu na abclinuxu (skoro) neukázal. Ptáte se co je toho příčinou? Odpověď je jednoduchá, měl jsem málo času. Od začátku měsíce pracuji jako brigádník u neziskové organizace něco jako CZFree.Net. Ačkoliv mi tato práce zabere spoustu času, jsem rád že jí mám. Velice mě baví a naučím se tam spoustu věcí. A hlavně jsem tam poznal spoustu prima lidiček. Ale o tom tento post nebude. Jelikož jsem měl delší dobu půst, bude tento zápisek mírně delší a pro jeho přehlednost se ho pokusím rozdělit do více sekcí.
Co se týká podpory SW, tak oproti 32-bit verzi Archa jsem měl jen menší potíže s flashpluginem, ale to byl opravdy jen malý problém. Mnohem déle jsem bojovaj s Javou, až jsem nakonec nainstaloval IcedTea. Jinak vše jede ok. Wine mám 32bitové, takže mám pár knihoven navíc, ale to mě moc netrápí.
P.S.: Tak nakonec jsem to zkrátil, závěrem musím dodat, že toto jsou asi opravdu jedny z nejlepších prázdnin mého života.
Tiskni
Sdílej:
Pokud se spuštěného winboxu vzdáleně přes jejich konzoli někam přihlásím dodrbe se řádkování a člověk v podstatě nic nevidí. Zbytek funkcí vypadá že jede OK.Mám Wine 1.1.0 a ve Winboxu jede všechno tak, jak má. I ten HTML prohlížeč dokumentace
a naučím se tam spoustu věcí.Lezením po střechách? No nevím.
Původně jsem uvažoval o IBM Lenovo případně jsem si chtěl pořídit MacBook.Kupovat nějaké zboží jen podle značky?
Wifi karta je atheros A5007EGNo tak to teda upřímnou soustrast. Já ji s chutí měnil za Broadcom.
Podpora je v podstatě pro všechno, ale né vše funguje ideálně a hlavně pár věcí nefunguje "out-of-the-box".Nic není ideální a já na tom byl podstatně hůř.
Jediný co je oproti vistám nevýhoda je výdž baterie. I přes všechny možné finty jako je snižování frekvence procesoru, nastavení grafiky aby se chovala šetřivím způsobem, snížení podsvícení atd, je výdrž baterie asi o půl hodiny kratší než ve Vistách.A C-states a LAPIC ti funguje? Není to čirou náhodou AMDčko?
V práci používáme k nastavování routerboardů program winbox.No potěš teda. Doufám, že máte v práci i někoho jiného než hordu techniků.
Který je už podle názvu jen pro windows.Divil by ses, ale tak do veze RoS 2.9.27 WinBox pod Wine nefungoval vůbec. Litevští bratři WinBox upravovali speciálně tak, aby pod Wine fungoval.
Pokud se spuštěného winboxu vzdáleně přes jejich konzoli někam přihlásím dodrbe se řádkování a člověk v podstatě nic nevidí.Font. Jinak pro konzoli doporučuji SSH. Je s ním mnohem luxusnější práce.
Kdybych ji měl dříve tak mám asi smůlu.Proč? Vývojáři z Atherosu zaslali blob téměř hned po vydání karty, teda samozřejmě pokud se oba bavíme o tom stejném.