Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
(!R)@&{&/x!/:2_!x}'!R
Ray tracer se vejde na 7 řádků: http://www.nsl.com/k/ray/raya.k.
Wow, taky moc pekne, ale popravde na psani webovych aplikaci bych to asi nepouzival, ackoliv na nejake podulohy by se to hodilo.
O tom jak si napsat vlastní obalení okolo C knihovny bude možná, některý z mých dalších zápisků.O tom už jsem trochu napsal na czwiki4d.
to ja se spis rozepisu o tom jak predelat .h do .d
Z linuxové sekce jsem pochopil, že se k D programu linkuje statická knihovna. To není, po čem by příčetný vývojář toužil. Co dynamické knihovny?
A hlavně, co by se mi líbilo, by byl opačný postup, kdy v D napíšu knihovnu a tu pak linkuji k jiné céčkové aplikaci. To je totiž problém všech (snad až na objective C) vysokoúrovňových jazyků, že co v nich napíšete, zůstává zakleto pro daný jazyk. Například java má tohle standardizované (JNI), ale použití je značně kostrbaté a osobně mám pocit, že efektivita přenosu dat a volání mezi oběma systémy je bídná.
no me tusim zde funguje linkovani i dynamickejch a to jak ldc, gdctak dmd
JJ, me slo spis o to ze to jde jak v dmd tak i ldc, gdc sice jde alejen nekdy a nejak to blbne
To je totiž problém všech (snad až na objective C) vysokoúrovňových jazyků, že co v nich napíšete, zůstává zakleto pro daný jazyk.Například v Haskellu to jde.
Nevíte jak se to chová, když výsledek výpočtu v haskelu se nevejde céčkového intu?Nastane přetečení. Zde je zdrojový kód odkazovaného příkladu (k funkcím
fromIntegral
jsem doplnil typy):
fibonacci :: Int -> Int fibonacci n = fibs !! n where fibs = 0 : 1 : zipWith (+) fibs (tail fibs) fibonacci_hs :: CInt -> CInt -- S typy: -- fibonacci_hs = (fromIntegral :: Int -> CInt) . fibonacci . (fromIntegral :: CInt -> Int) fibonacci_hs = fromIntegral . fibonacci . fromIntegral foreign export ccall fibonacci_hs :: CInt -> CIntV příkladu pravý
fromIntegral
převede hodnotu typu CInt
na Int
a v případě, že by rozsah CInt
byl větší než rozsah Int
(norma Haskellu garantuje minimální rozsah typu Int
30 bitů), tak číslo přeteče. Levý fromIntegral
provádí převod opačným směrem, a opět hodnota může přetéct.
CInt
je typ Haskellu, jenž umí reprezentovat všechny hodnoty typu int
z C.
Ach ta ma cestina, ma tam samozrejme byt tvrde y. jinak tuto vetu jsm nenapal nejstastneji. Chtel jsem proste rict, ze s hlavickovymi soubory je to proste obcas zazitek, protoze narozdil od modulu se jedna o prime vlozeni souboru,kdezto u modulu v jazyce D se jedna jen o exportovani symbolu. Jinak k tomu poradi pokud prvne vlozim soubor kterej ocekava treba nejakej typ a az nasledne soubor kde je danej typ definovan tak se dostanu do potizi.
#ifdef
Ano toto makro samozrejme znam, ale neni to vse spasne a hlavne to resi jen problem ze se nenainkluduje soubor vicekrat a nefunguje to uplne vzdy dobre, uz jsem zazil situace kdy se mi to stejne vlozilo vickrat.
#pragma once
!
Vsak co vim tak python je na tom dost podobne co se typovani tyce jako D, pokud promenou pouziji jako int tak uz je stale int ne? Sice se ta typy neuvadeji ale to je tak vse
auto
jako specifikátoru typu, při kterém si ho kompilátor sám odvodí datový typ podle použití, což ovšem opět neumožňuje použití jedné proměnné na cokoliv. V phobosu je typ variant, který tak použít jde.
Na druhou stranu, mě statické typování v D vyhovuje do té míry, že ho používám často radši než python :)
Opravdu nemusi, aha tak to jsem to nekde spatne cetl :), ja stejne vzdy i v pythonu, PHP atd zachovaval to ze jedna promena vzdy reprezentuje stale ten stejny typ
JJ, ono kdyz pak clovek prepisuje po nekom kod a promena title na zacatku obsahuje nejaky retezec, uprostred je to pole a nakonec kdyz se dostane az k return title, tak zjisti ze to vraci cislo :D
Kód mimo funkcí v IO monádách je s drobnými omezeními verifikovatelný (např. Zeno). No a pak je tu ještě Agda nebo Coq
U silně staticky typovaných jazyků jako např. haskell (98 i 2010) je uvedený příklad (řetězec -> pole/seznam -> číslo) neproveditelný.Technicky vzato mohu napsat
coerce = coercea přetypovat cokoliv na cokoliv. Další nepříjemností Haskellu je, že nemá induktivní typy, takže není možné použít matematickou indukci.
coerce = coerce
lze "přetypovat" jen jednou a to buď explicitním uvedením signatury nebo typovou inferencí, tzn. v celém programu má jedinečný typ. Tedy AFAIK, stále se haskell teprve učím.
Haskell nemá induktivní typy ? Např. Maybe Int nebo String nejsou ?
coerce :: forall a. a
– všimněte si toho kvantifikátoru – za a
mohu dosadit cokoliv.
Hodnoty induktivně definovaného typu vzniknou konečnou aplikací "zobecněných nul" (u seznamu Nil
) a "zobecněných následníků" (u seznamu Cons
). Jenže například repeat 'c'
je hodnota typu String
resp. [Char]
, která vznikla nekonečnou aplikací.
inf = S inf
):
data Peano = O | S Peano
Napisete program, provedete experiment (spustite ho na nejakych datech), a prekladac doplni typy na zaklade vysledku experimentu.Jak se ale zajistí, že odvozené typy budou správné i pro jiné běhy? Podobnou věc mohu udělat abstraktní interpretací.
Základní výhodou je pro mě syntaxe velmi podobná C/C++Tohle moc nechapu, a nechapal jsem to ani u Javy nebo C#, a vlastne retrospektivne ani u C++ (vuci C). Prijde mi to jako takova vejicka na uzivatele - pojdte sem, mame skoro stejnou syntax! Ale ve skutecnosti se v tech jazycich programuje jinak a maji zcela jine zakladni knihovny. Syntax je jen mala cast toho, co musite znat. A ten rozdil se zvetsuje s tim, jak se jazyky vyviji. Jelikoz D je (doufam) jeste stale ve vyvoji, je to trochu podfuk, ne?
Ano Qt ma i port pro D jmenuje se QtD
Ale popravde jsme to nestestoval jak moc je to funkcni a i vyvoj se zda ze je momentalne pomalej, pokud jsme se dival tak 10 mesicu na to nikdo nechytl, ale duvodem muze byt ze proste nebylo treba :)
JJ vala vypada moc pekne, treba se k ni taky nekdy dostanu, ale zatim jsem jenom u D a V je prece jen jeste daleko :D
Tiskni
Sdílej: