Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
+
použijeme jako operátor pro vlastní objekty. To jde v Perlu 6 snadno
multi sub infix:<+> ( graph $a, graph $b ) { $a.gist~ "\n" ~ $b.gist; } say $k5 + $k5;ale na to, když bychom chtěli předefinovat
+
, např. na Int
,
to mě Perl 6 vyhodil chybu s tím, že jsem příliš abiciózní.
Na Rat
to kupodivu prošlo
multi sub infix:<+> ( Rat $a, Rat $b ) { $a * $b } my Rat $a = 1/1; my Rat $b = 2/1; say $a + $b + 5; #7ale není těžké přijít na to, že to není dobrý nápad. Mimochodem původně jsem tam na místo
$a * $b
měl $a + $b + 1
a úspěšně jsem se dostal do nekonečné rekurze. Ten výsledek $a + $b + 5
, který je 7
, může být pro leckoho také překvapivý.
+
se vyjadřuji níže. Děkuji za ocenění. Já jsem zase rád, že někoho moje blogy potěšili.
Co se týká unicode, tak jsem zatím neplánoval udělat o něm díl. Nějak hlouběji jsem do toho zatím nepronikal. Samozřejmě jsem občas na to narazil např. prezentace Normal from grapheme. Za mě je zatím přínos o proti Perlu 5 to, že se vyhnu encode
a decode
. Na to, že bych se na některé věci s unicode (nejen v Perlu) neměl spoléhat, jsem se dozvěděl v diskuzi pod minulým článkem.
Co se týče smyslu Perlu 6, tak bych zkrátka řekl, že tvůrci a komunita (nebo alespoň část) Perlu, měla pocit, že je potřeba nový jazyk. Otázka je co znamená "pomoci dělat věci správně", jestli to znamená umožnit snadno dělat tyto věci, i třeba přesto, že půjdou snadno děla i věci špatně, nebo nějakým způsobem je vynucovat. Pro mě Perl 6 není jeden z mnoha.
tak bych zkrátka řekl, že tvůrci a komunita (nebo alespoň část) Perlu, měla pocit, že je potřeba nový jazyk.Byl to Tim O’Reilly, ktery potreboval dalsi knihy o Perlu (nejlepe novou verzi) a Larry Wall mu to slibil. Jenom se nejak nedohodli, jak dlouho to bude trvat.
X=>
, nebo ?? !!
. Budu rád, když to upřesníte, abych případně mohl reagovat.
⊕
jako binární operaci v různých strukturách a netušil jsem, že si to někdo bude automaticky spojovat s xor. Tak pokud je to matoucí, tak se omlouvám. Kdyby to bylo příliš matoucí tak to můžu v blogu změnit, popř. na to upozornit, ale to já nedokáži posoudit.
Nahradil jsem definici operátoru na celých číslechza
definici operátoru ⊕ na celých číslechtak snad už to bude jasnější.
',-,_
(ne samostatně) a nějaký druh mezer (ne na začátku).
Pro operátory taková omezení neplatí, přesně se mi to nepodařilo najít.
Raději pro představu ukáži pár příkladů co funguje
sub postfix:<γ> ($ ) { say "hi" }; my $απ='aa'; ($απ)γ; 'aa'γ; my \δ = 21; say δ; sub infix:<.⊕.> ( $α, $β ) { $α + $β; }; my $ĥoroj=12; my $ℵ=10; say $ĥoroj.⊕.$ℵ;
my $ℏ = 1.054571800e-34; # Funguje, jak má say $ℏ; my $μ̂ = 'zdar'; # Ostuda – nefunguje. Perl sucks, python rulez. say $μ̂ ;
my $ĉ=2; my &term:<μ̂> = { 'ahoj' }; constant aμ̂ = 'ahoj'; say $ĉ; say μ̂; say aμ̂;
my \μ̂ = 12; say μ̂; my $μ̂ = 13; say $μ̂;PS. čím ten znak píšeš zkoušel jsem compose i tex mod v emacsu a nepodařilo se :). Šipka nad písmenem se dá vypsat taky?
===SORRY!=== Error while compiling test2.pl6 Term definition requires an initializer at test2.pl6:1 ------> my \μ⏏̂ = 12; expecting any of: scoped declaratorAle možná to bude tím, že mám nějakou archaickou versi perlu6 (stabilní debian)
$ perl6 -v This is perl6 version 2014.07 built on parrot 6.6.0 revision 0Přiznám se, že vzhledem k častotě používání nemám žádný effektivní způsob psaní – většinou si to kopíruji myší z nějakého svého seznamu (na nějž jsem to dostal pomocí kcharselect).
perl6 -v This is Rakudo version 2016.03-86-g0e95cde built on MoarVM version 2016.03-84-g4afd7b6 implementing Perl 6.c.to funguje. Ale moc se v Unicode nevyznám, tak ti neřeknu zda to má jít podle té Sinopse.
Tiskni
Sdílej: