Vývojári z distribúcie Artix, ktorá je postavená na Arch Linuxe, alebo skôr jeho forkom, už skôr prešli na Open-RC init systém, stále však niektoré projekty ako GNOME boli závislé na systemd. Teraz pretiekol pohár trpezlivosti a počnúc GNOME 49, kvôli ktorému komponenta gnome-session je úplne závislá na systemd-init, padlo rozhodnutie na odstránenie GNOME z repozitárov Artixu. Táto zmena sa podľa všetkého týka viac než 90 distribúcií, ktoré tiež nepoužívajú systemd. Viac v príspevku na DistroWatch.
Magazín IEEE Spectrum opět po roce publikoval svůj žebříček programovacích jazyků. Vedou Python, Java, C++, SQL a C#.
Repozitáře pro spolupráci v rámci projektu Fedora se přesunou z Pagure na nově vzniklý Fedora Forge. Ten stejně jako třeba Codeberg běží na softwaru Forgejo, které bylo už před časem vybráno jako náhrada za Pagure. Pagure pochází z dílny Fedory, ale mimo ni se příliš neuchytil. Jeho vývoj a údržba byly náročné a Fedora se rozhodla jít cestou úspěšnějšího projektu, který má větší základnu přispěvatelů.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
V IT4Innovations národním superpočítačovém centru byl dnes slavnostně spuštěn první český kvantový počítač VLQ disponující 24 fyzickými qubity s unikátní hvězdicovou topologií. Systém dodala společnost IQM Quantum Computers a jeho celková pořizovací cena činila přibližně 125 milionů korun.
Výrobce čipů Nvidia chce investovat až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč) do společnosti zaměřené na umělou inteligenci OpenAI. Firmy o tom informují v tiskové zprávě. Oznámené partnerství přichází v době, kdy se mezi technologickými giganty a start-upy zostřuje konkurence o zajištění přístupu k energii a čipům potřebným pro rozvoj umělé inteligence (AI).
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 157 (pdf).
Společnost Cloudflare oznámila, že sponzoruje nezávislý webový prohlížeč Ladybird a linuxovou distribuci pro vývojáře Omarchy (Arch Linux s dlaždicovým správcem oken Hyprland).
Společnost XTX Markets zabývající se algoritmickým obchodováním pro své potřeby vyvinula a dnes představila a otevřela souborový systém TernFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj TernFS začal počátkem roku 2022. Od léta 2023 jej XTX Markets používá v produkčním prostředí.
Byl spuštěn předprodej linuxového telefonu FLX1s od Furi Labs. Výroba by měla být dokončena ke konci října.
Opera Developer 24.0 Version: 24.0.1558.3 - Checking for updates... Update stream: Developer System: Ubuntu precise (12.04.4 LTS) (x86_64; XFCE) Browser identification Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/37.0.2062.0 Safari/537.36 OPR/24.0.1558.3 (Edition Developer)pluginy:
Opera/9.80 (X11; Linux x86_64) Presto/2.12.388 Version/12.16nastaveni: plugins
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND 6636 bio 20 0 2080m 1.3g 26m S 59 11.2 1:30.87 opera 6665 bio 20 0 1077m 226m 18m S 3 1.9 0:05.87 opera:libflashpPametova narocnost: # http://github.com/pixelb/scripts/commits/master/scripts/ps_mem.py verze 3.1
209.3 MiB + 1.7 MiB = 211.0 MiB opera:libflashp 1.3 GiB + 4.3 MiB = 1.3 GiB operaproblemy: Rozpadle fonty
3/ FireFox - FireFox 31 top:
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND 5586 bio 20 0 2881m 1.7g 64m S 55 14.4 6:14.55 firefox 6263 bio 20 0 1445m 491m 47m S 20 4.2 1:03.47 plugin-containePametova narocnost: # http://github.com/pixelb/scripts/commits/master/scripts/ps_mem.py verze 3.1
454.3 MiB + 15.6 MiB = 469.9 MiB plugin-container 1.6 GiB + 11.5 MiB = 1.6 GiB firefox
4/ chrome top: neni Pametova narocnost: # http://github.com/pixelb/scripts/commits/master/scripts/ps_mem.py verze 3.1
4.4 GiB + 95.4 MiB = 4.5 GiB chrome (59)5/ seznam testovacich bookmarku - otevreno najednou 47 tabu:
http://www.svetandroida.cz/ http://diit.cz/ http://www.idnes.cz/ http://www.ihned.cz/ http://www.cdr.cz/ http://www.zive.cz/default.asp http://www.root.cz/ http://www.pctuning.cz/ http://www.extrahardware.cz/ http://fffilm.fuxoft.cz/ http://www.reddit.com/ http://allthingsd.com/ http://www.androidpolice.com/ http://www.mobilmania.cz/default.asp http://www.gizmodo.com/ http://www.engadget.com/ http://avmania.zive.cz/default.aspx? http://www.webupd8.org/ http://www.theatlantic.com/infocus/ http://www.boston.com/bigpicture/ http://tvfreak.cz/ http://www.svethardware.cz/ http://www.fotoaparat.cz/ http://www.digimanie.cz/ http://www.digineff.cz/ http://www.fotografovani.cz/ http://digi.zive.cz/default.asp http://musicserver.cz/ http://www.newmusic.cz/ http://www.dpreview.com/ http://luminous-landscape.com/ http://www.dcresource.com/ http://www.consumerist.com/ http://mobil.idnes.cz/ http://www.paladix.cz/bazar/index.php http://en.akihabaranews.com/ http://www.omgubuntu.co.uk/ http://www.atomicmpc.com.au/Default.aspx http://www.anandtech.com/ http://techreport.com/ http://online.wsj.com/public/page/news-tech-europe.html?mod=WSJ_topnav_tech_main http://www.theverge.com/ http://techland.time.com/ http://semiaccurate.com/ http://thenextweb.com/ http://www.wired.com/ http://www.vanityfair.com/?INTCID=VF_Logo6/ Zaver test prohlizecu a pametova narocnost. Otevreno 47 tabu - stranek najednou a/ Opera 24 4.7 GiB + 85.3 MiB = 4.8 GiB opera (59) b/ Opera 12.16 209.3 MiB + 1.7 MiB = 211.0 MiB opera:libflashp 1.3 GiB + 4.3 MiB = 1.3 GiB opera celkem 1.5 GiB c/ FireFox - FireFox 31 454.3 MiB + 15.6 MiB = 469.9 MiB plugin-container 1.6 GiB + 11.5 MiB = 1.6 GiB firefox Celkem: 2.1 GiB d/ chrome 4.4 GiB + 95.4 MiB = 4.5 GiB chrome (59)
Tiskni
Sdílej:
jsou pro to nejaky pluginyJasně. Jako zakompilovatelné knihovny.
zvetsovani pisma pro high-res displeje nebo znovuotevreni zavrenych stranek - reopen?Když si to dokódíš, tak klidně.
Podporuje to google apps?LOL. Řekl bych že tomu brání úrověň zpracování JavaScriptu jakou to má, takže spíš ne.
jako treba adblock
No a včil se dívám, že i cosi takového to má. Přímo zabudovaného. Viz screenshot v příloze. Ale díky nepodpoře flashe a všelijakých blikacích a vyskakovacích pič*vin to tlačítko stejně nemá moc na věci vliv
A v záplavě všech možných funkcí bych zapomnněl na tu nejkruciálnější funkcionalitu: Umí to posílat posty do systému Ábíčka a když bůh dá, tak možná i s diakritikou a přílohama (to uvidím až příspěvěk odešlu )