Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
X11Forwarding
se nedoporučuje. Nechce-li se ti psát k ssh volbu -X, můžeš si v konfiguráku nastavit forwarding pro konkrétní důvěryhodné počítače pomocí direktivy Host
.
2. Novější ssh mají dvě různé úrovně povolení X11 forwardingu: normální (-X) a trusted (-Y). Pokud nemáš opravdu štestí na aplikace, které chceš vzdáleně spouštět, tak potřebuješ -Y. Můžeš začít -X, ale když začneš dostávat
X Error of failed request: BadCosiKdesitak to změnit na -Y. 3. Nemáš-li rychlé spojení (např. jakákoli LAN je dnes asi dost rychlá), použitelnost takhle spouštěných aplikací se výrazně zvýší kompresí: -C.
Několikrát jsem to zkoušel (Athlon XP 1800+, Athlon 700, 100 Mb/s přímo kabelem) a proti klasickému X11 to bylo zoufale trhané.Buď som tu niečo nepochopil, alebo si protirečíte ? Vychádzal som z toho, že ste uviedli prenosovú rýchlosť a teda sa sťažujete na trhanosť kvôli sieti. Vzdialené grafické aplikácie púšťam na linkách rôznych rýchlostí a rôznych kvalít (najpomalšia z nich má oneskorenie cca 3 sekundy). Aj tu vidím veľké výhody VNC pripojenia oproti "klasickému" (v kontexte tejto debaty) pripojeniu. Už sa vám stalo, že vám padla linka uprostred vykresľovania modálneho okna?
ssh -C
normálně používat při pár set kilobitech/s (záleží ovšem i na round-tripu). V podstatě cokoli, co i v ČR nabízejí jako broadband, už stačí. S VNC bych chtěl vidět, jak se pracuje přes kabelovku nebo ADSL...
ssh
se zapnutou kompresí. (U NX se ssh
využívá také, ale komprese je efektivnější a doplněná o vyrovnávací paměti na obou stranách.) Mimochodem mě překvapilo, že komprese není u ssh
zapnutá automaticky.
Jinak, pokud to snad nebylo jasné, měl jsem na mysli nároky na procesor dané šifrováním a autentizací přenášených dat. Ty nemají nic společného s X11, vzniknou i při tunelování čehokoli jiného (a naopak, X11 lze vzdáleně používat i bez SSH).
-v
. SSH server ti vynada, ze nemohl prenest X cookie a promennou DISPLAY
nenastavi:
debug1: Requesting X11 forwarding with authentication spoofing. debug1: Remote: No xauth program; cannot forward with spoofing.
DISPLAY
Tiskni
Sdílej: