Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »spotřeby USB DVB/T zdeDíky. Já už mám svůj No-Name USB adaptér, který v pořádku funguje nalezený (po rozdělání obalu se dokonce vleze dovnitř).
Ohledně fotovoltaiky si moc iluzí nedělám, experimentoval jsem s tím taky a prozatím ty malé věci jsou vhodné akorát na zahradní lampičky kde dobíjejí akec (v 90% lampička po nějaké době přestane svítit a musí se akumulátor dobít externě).Jedna lampička, to je spousta energie. Teda pro nějaký vyžraný x86 asi ne, ale pro ten zbytek určitě jo. Jinak bych dodal, že jsem nemluvil jen čistě o solární energii.
Ale pro vyšší napětí a vyšší proud by byl nutný nějaký násobič/měnič.Naprosto bez problému. Jednak se proud zvyšuje tím, že se články v panelu se zapojují paralelně (jakýkoliv článek nezávisle na velikosti dává tak 0.6V). Ten můj jich má jedenáct. Dále je možné sehnat měniče/regulátory buď pro běžné panely (zezadu se dá připojit i běžná Pb akumulátor – na tento regulátor si osobně dělám zálusk) a nebo existují i v menší variantě. Uznávám, že v mém případě by se ale spíš hodil nějaký brouk.
BTW zajímavá by byla spotřeba toho budoucího OMAP 5 ještě třeba podtaktovanýho.Ty jo, dej pokoj. Já se tady rozhoduju mezi Pandou a solárním panelem a on už tady otravuje s OMAPem5. S takovou abych nekupoval vůbec nic, protože než se to z poza té louže vůbec dotáhne, tak už tu bude nová verze.
I když mě osobně by zajímala spotřeba procesoru co mám v patičce.To zas nevím. Pro takto energeticky kritické aplikace se používají jiné věci než takové děla. Třeba Hawkboard. Jinak po takové zajímavé zařízení doporučuju sledovat blog nějakého embedded vývojáře. Existuje velká spousta jiných zajímavách zařízení, třeba… (a přitom tu až do teď David Ježek otravoval s takovýma vykopávkama).
Děsná škoda, že neumím tvořit a pájet vícevrstvé plošňáky s BGA, hned bych si postavil notebookVětší problém by IMHO dneska byl spíš s nějakým rozumným obalem. Střikolis a formu v baráku aspoň já osobně nemám.
BTW ad anketa, imho je zbytečný při současný křehkostiTak ty křemíkové plátky jsou sice křehké jak sviňa, to jo (otci včera dorazila komplet celá 40W stavebince, takže mám představu o čem je řeč), ale jak se to dá do skla nebo plastu tak je to v pohodě. Ten můj už mi spadl na zem a furt funguje. Jinak např. u přehrávače nevím co bych s ním musel dělat abych články o velikosti zadní klipsi rozflákal. Nehledě na to, že pro něj se to bude nejspíš skládat z článků jako je v příloze (ten myslím z nějaké kalkulačky – na slunci 3.3V) a u těch je většinou dražší i ten drát na kontakty než článek samotný. A dál je možné sehnat krom klasických krystalických článků i jakési amorfní a bůh ví jaké leča ještě na trhu budou dostupné.
účinnostiTo je zatím asi největší problém. Mám tak přibližně vypočteno že velikostně by oba články měli vystačit s napájením fakt na chlup. Už jsem uvažoval i o nějakém vysokokapacitním kondenzátoru. Takže proto hledám zařízení s co nejmenší spotřebou. Spotřeba se dá snížit většinou o mnoho lehčeji než zařídit větší příkon.
a velikostiTo mám vcelku jednoduché: Panely/články o moc větší než zařízení samotné nevyhledávám a nechci.
Jako nabíjecí stanice možná jo, ale zase, že by to nějak hodně vytrhlo (hlavně kvůli malý spotřebě ), to asi ne.Tak to zas mně jo. Jako zařízení do terénu. Když např. člověk vyrazí někam vysoko do hor kde jsou jen šutry a plevel nebo na Saharu, tak bude hledat zásuvku těžko. Ale ono není potřeba ani Sahara. Dost bohatě stačí vyjet na kolo. Obojí, tak TB, tak SM1600 jsou docela odolné, takže pro takovou činnost jako stavěné.
To se spíš ušetří zákazem žárovekTak to prosím ještě jednou přečíst ten úvod.
Větší problém by IMHO dneska byl spíš s nějakým rozumným obalem. Střikolis a formu v baráku aspoň já osobně nemám.RepRap? Něco o rozměrech zhruba Touchbooku by na tom vytisknout asi šlo.
Ty jo, dej pokoj. Já se tady rozhoduju mezi Pandou a solárním panelem a on už tady otravuje s OMAPem5. S takovou abych nekupoval vůbec nic, protože než se to z poza té louže vůbec dotáhne, tak už tu bude nová verze.Jj to je nevýhoda, že nikdo nedělá modulární návrh. Bych si koupil jen desku a pak postupně měnil "procesory". I když patice na BGA by musela být taky zajímavý technický dílko...
To zas nevím. Pro takto energeticky kritické aplikace se používají jiné věci než takové děla. Třeba Hawkboard. Jinak po takové zajímavé zařízení doporučuju sledovat blog nějakého embedded vývojáře. Existuje velká spousta jiných zajímavách zařízení, třeba… (a přitom tu až do teď David Ježek otravoval s takovýma vykopávkama).Hawkboard má jedinou výhodu a to, že má SATA. Nicméně právě v tom novým OMAPu 5 už bude SATA taky, což činí z hawkboardu zastaralý design. Jinak abych řekl pravdu, tak o nový verzi jsem se dozvěděl z diitu
Větší problém by IMHO dneska byl spíš s nějakým rozumným obalem. Střikolis a formu v baráku aspoň já osobně nemám.Tak o kejsu jsem uvažoval minimálně. Dle mých zkušeností stačí mít k dispozici dostatek PET lahví a nějakou tavnou plastovou "páječku"
To je zatím asi největší problém. Mám tak přibližně vypočteno že velikostně by oba články měli vystačit s napájením fakt na chlup. Už jsem uvažoval i o nějakém vysokokapacitním kondenzátoru. Takže proto hledám zařízení s co nejmenší spotřebou. Spotřeba se dá snížit většinou o mnoho lehčeji než zařídit větší příkon.Jo 1F stojí, pokud se správně koupí něco přes stovku, ale má dost velkej vnitřní odpor. Leda, že bys koupil nějakej kondík brzdového rekuperačního typu.
Tak to zas mně jo. Jako zařízení do terénu. Když např. člověk vyrazí někam vysoko do hor kde jsou jen šutry a plevel nebo na Saharu, tak bude hledat zásuvku těžko. Ale ono není potřeba ani Sahara. Dost bohatě stačí vyjet na kolo. Obojí, tak TB, tak SM1600 jsou docela odolné, takže pro takovou činnost jako stavěné.
Tak to prosím ještě jednou přečíst ten úvod.No je fakt, že často ven nechodím a v Liberci je skoro pořád zataženo
I když patice na BGA by musela být taky zajímavý technický dílko...Tak BGA napájený na nějakou plošku s rozumnými vývody by už použít šla.
Jj to je nevýhoda, že nikdo nedělá modulární návrh.Modulární jak x86 desky? No to pak díky moc.
Hawkboard má jedinou výhodu a toSpotřebu.
Jinak abych řekl pravdu, tak o nový verzi jsem se dozvěděl z diituTož tady nás krmí takovým x86 smetím, zatímco…
Ta deska je na obecný počítač moc zaměřená na video zpracování.Pro mě jako dělaná. HTPC? Pche.
pokud se dá OLPC nabít za 10 minut ruční nabíječkou, tak ani manuálně na horách to není problémNo jo, sakra.
Modulární jak x86 desky? No to pak díky moc.No rozhodně se mě nechce vyhazovat CPU a motherboard jen kvůli výměně za novější síťovku. A pokud by bylo na desce hodně elektroniky a byla dostatečně drahá, tak by se vyplatilo ji nezahazovat. Výhoda je taky upgrade RAMky.
Spotřebu.Ale oproti 28nm podtaktovanou na stejný výpočetní výkon bude mít HB mnohem vyšší.
Pro mě jako dělaná. HTPC? Pche.Jo tak na HTPC se samozřejmě hodí (ty videovstupy
Ale oproti 28nm podtaktovanou na stejný výpočetní výkon bude mít HB mnohem vyšší.No a tom se právě můžeme hádat. By to chtělo zrecenzovat a výsledek dodat v [W]/[Kč]/[W].
Kusovku je lepsi laminovatTéž není špatný nápad. Laminát není až tak zas nejhorší materiál. Akorát u nějaké kastle vidím problém v kdejakých miniaturních záhybech pro porty a tak. Např. kastle obklopující TB se zdá, že prošla aspoň nějakým MKP (a nebo to nenavrhovala aspoň žádná lama mého ražení) a ty žebra pro L profil by asi nebylo tak úplně nejjednodušší udělat.
Nejvetsi ucinnost maji monokrystalicke. Videl jsem nejake - podle barvy asi amorfni - na plastu, ktere byly mnohem lehci, nez klasicke sklenene, ale ucinnost byla asi tretinova, co jsem meril.No nevím. Ono už i tak je to docela na chlup. Teda počítám-li rozměr zadní strany tabletu.
I kdyby to prodlouzilo beh TB jen o 2 hodiny, tak to ma smysl.Moje řeč. Navíc stačí zařízení vypnout, nechat dobýt a zas je možné dál fungovat. Na místa kde není žádná zásuvka jak dělané.
zebra se vlepiČímž by ovšem vznikl spoj a nejslabší místo celého článku. Ale nechme toho. To je jedno.
voltmetr na i2c uz tu mam pripravenyNo právě o takových věcech jsem se chtěl zmínit při psaní třeba o TWL4030. Ono totiž nic takového není třeba. TWL4030 má dokonce dvě rozhraní na baterku k měření napětí:
Jen malá poznámka. Je naprosto logické, že ten fotovoltaický článek dává při světle lampičky nula nula prd.Nedává nula a prd, ale klidně až těch 5.5V. Bohužel naprázdno a nedovede to udržet.
Neexistuje žádný univerzální článek a kromě spektra záření záleží i na tom kolik na něj dopadne fotonů a jak s nimi naloží.Jasně, s tím počítám. On je problém v tom, že zářivka není spojitá ani v čase (BTW: kolik to má? 100Hz?) ani ve spektru. Např. mám v pokoji 4× 50W halogenky a na to už se panel tváří jinak (hlavně u nich nepředkládám, že se spektrum blíží Diracovu impulsu). Prostě spojité světlo je spojité světlo. Oku je to vcelku jedno, ale FV článku ne.
a jak s nimi naloží.Toto mě zajímá. Do teď jsem žil v iluzi, že nějaké velké rozdíli mezi těmi články nejsou.
Ve stínu toho moc nebude a pokud článek natočíš, tak se víc těch fotonů odrazí než zpracuje.No a to je právě dost to…neto. Ono stačí článek odklonit od slunce a jde to docela nepěkně dolů (není to přímo jako to zastínění, ale též žádná sláva). Takže minimálně bude potřeba něco na vyrovnávání napětí. Jenže s tím jde dolů i výkon a jak jsem se zmiňoval v některém komentáři výše, velikost článků vzhledem k náročnosti zařízení plánju docela hraniční. A idea, že třeba vlezu do šaliny a přehrávač umře na nedostatek šťávy a nerozjede se dokud se nedostanu na přímé slunce mi není moc milá. Jediným řešením by asi bylo přestěhovat se na Saharu.
Na touchbook chci dozadu prilepit solarni clanky taky ...Paráda. Pak se zaregistrovat nebo aspoň nějaký kontakt. Takové věci by bylo dobré někde probrat.
Co se tyka odberu, tak podle me je poddimenzovany menic na 5VTo těžko říct. Mrkva už o tom kdysi psal přímo do AI a vyřešil to přepájením těch drátů.
Chtel bych se zeptat na funkcnost originalni wifi - mel jsem s ni docela problemy, az jsem presel na zd1211, kterou ale musim napajet primo z baterky.Jo, originální RT3070 funguje. Ale jinak už jsem taky dokoupil jinou, hlavně kvůli externí RSMA.
Mrkva už o tom kdysi psal přímo do AI a vyřešil to přepájením těch drátů.No... Prudil jsem na IRC a na mailing listu, na ty dráty přišel Martix.
Tiskni
Sdílej: