Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Proč bys to chtěl mazat?
Nedávno se pod několika zápisky a zprávami strhla diskuze o číslování verzí. Přijde mi standardní označovat svoje programy třemi číslicemi případně přízviskem. První číslice je hlavní verze. 0 pokud projekt teprve začíná a zkouším v něm různé blbost, 1 pokud dospěl do stabilní fáze, 2 a další verze pokud jsem celý kód od začátku překopal. Druhou verzí jsou významnější změny, programu jsem přidal novou funkci, portoval jsem ho na jinou platformu. Třetí číslicí jsou drobné změny, oprava chyby, přidání neviditelné změny, malá optimalizace. Pak používám přízviska alfa, pokud mi to funguje, ale moc bych to nedoporučoval pro ostré použití, beta, když si myslím, že je to v pohodě a potřebuju kód otestovat, abych ho mohl prohlásit za bezchybný. Některé projekty z GNU jedou jednu číslici. Prohlížeče nahodili tempo rychlého růstu čísel, přestože výraznější změny se nekonají - začal to Chrome, který potřeboval dohnat historii Firefoxu. Ten v té době také zaregistroval a z toho, co by byl dříve Firefox 3 je dnes nějaká obluda s vysokým číslem, kterou již ani nepoužívám. Jak číslujete svůj software vy?