Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Druheho zna cely svet.
Ale jen proto, že jim informace o něm nacpala média, propaganda. Jaký by byl svět bez iPhonů, iPodů a dalších konzumních blbostí? Já bych si toho asi ani nevšiml. Zato absenci C a UNIXu bych zcela jistě zaregistroval.
Ten zbytek jakž takž, ale stejně. Nevěřím na to že neexistence jedné firmy by znamenala neexistenci podobného produktu. Prostě by s tím přišel někdo jiný.
Cožpak o to, ale Max začal tím, že Apple nejsou jen konzumní blbosti… a diskutuje se tu prakticky jenom o konzumních blbostech.
Tak by mě zajímalo, co jsou ty ostatní inovativní věci od Apple. Napadá mě leda tak současný mekintreš jako spouštěč aplikací od Adobe.
Osobně koncept pc, gui a jeho ovládání nechápu jako konzumní blbost, nebo něco zanedbatelného.
Apple nemá na svědomí koncepty, nýbrž je to jen jedna z více firem, které je tak či onak implementovaly.
Stejně tak chytrý telefon nechápu jako konzumní blbost, protože ve spoustě věcí nahrazuje PC, není to jen něco na hraní.
Jenže ony jak telefony vhodné k telefonování, tak komunikátory tu byly před šmatlaplackami a na svých parketách současné šmatlaplacky dalece překonávaly. Taky je docela zajímavá exkurze na dobový japonský trh.
vzhledem k tomu, jaké byly na toto záporné ohlasy, tak nevěřím, že by to bez Apple nějak prorazilo
No to by tedy byla veliká škoda.
Původní vize (Tablet PC) byla, že to budou používat lékaři, skladníci, učitelé atd. tzn. lidé, kteří jsou v pohybu, nesedí u stolu a přesto potřebují informace (získávat nebo zadávat do IS). To se ale neujalo kvůli tehdy šíleným cenám (takže lidi dál používali radši papír a tužku).
Dneska na těchto zařízeních většina uživatelů jen konzumuje (v horším případě i produkuje) zbytečný odpadní obsah (Facebook, „selfie“, současný pop, bulvár atd.). To je tedy věda a kreativita jako prase.
Keď vyšiel prvý iPhone, tak Nokia ho určite predčila vo všetkom, napíš jedinú užitočnú vlastnosť v čom bol iPhone lepší.
Idiot-friendly UI. (Jabko v kostce.)
Dokonce i ten tvar
2) to byla narážka na iPod
V tom případě Sony: Walkman, Minidisc.
Taky mě z toho bolí oči.
Tohle může tvrdit jen člověk, co netuší, co vše Wozniak a Jobs dokázali.
Wozniak ano, toho uznávám. Ale Jobs by mi nechyběl.
Až si o nich přečteš pár knížek, tak pochopíš,
Četl jsem iWoz. Ale to dobré je právě ta Wozniakova práce.1
že Apple není jen o konzumních blbostech.
Dneska už bohužel je. V zásadě to směřuje k tomu, že v každé aplikaci bude jen jedno velké tlačítko: „Buy“, aby uživatel věděl, na co má kliknout.2
Ty Jobsovy vize jsou jen marketingové lži – plno řečí o kreativitě a svobodě – ale ve výsledku omezují uživatele (i vývojáře) snad ještě víc než Microsoft.
Veškerá „kreativita“ spočívá v tom, že si uživatel3 vybere, za co tam bude utrácet – ale peníze nakonec směřují stejným směrem, takže na tom ani moc nesejde.
Kdo myslíš, že přišel s PC, kdo je dostal k obyčejným uživatelům?
IBM s (bohužel) Microsoftem.
Kdo přišel s tablety?
Ty byly AFAIK v nějakém sci-fi seriálu/filmu. Stejně jako další malé osobní přístroje (předchůdci PDA a chytrých mobilů). Koukni třeba na Návrat do budoucnosti 2 z roku 1989 – 1:47:59 – tam máš malý kapesní přístroj vybavený kamerou a displejem a funkcí „rozšířené reality“.
PDA a tablety vyrábějí různí výrobci od začátku 90. let (někteří už v 80.), Apple měl tehdy jen propadák Newton. Vyšlo jim to až napodruhé s iPadem/iPhonem. Zatímco jiní výrobci měli úspěšná kapesní zařízení už dříve (Psion, Palm, HP…).
Kdo myslíš, že přišel s použitelným GUI?
Inženýři z Xerox PARC (Palo Alto Research Center)? Jejich práci vykrádal/kopíroval Apple (Lisa) i Microsoft.
Kdo přišel s Retinou?
Na zvyšování DPI nevidím nic až tak objevného. Ne, že by to nebyl pokrok, ale nic překvapujícího. Apple je ani nevyrábí (dělá je LG a další).
[1] a práce dalších „bezejmenných“ inženýrů, po kterých se Jobs maximálně vozil a urážel je
[2] a v nastavení bude všeho všudy jedno textové políčko pro zadání čísla kreditky – nic víc Apple od uživatelů nepotřebuje
[3] zde ve smyslu: „ten, kdo je užíván firmami jako Apple nebo Microsoft“
Já to považuji za úspěch – Bystroušákův bot dokázal rozpoznat klíčové slovo příspěvku a vyhledat k němu informace.
Kdo myslíš, že přišel s použitelným hudebním přehrávačem?Diamond Multimedia? Apple byl první kdo svázal hudbu s obchodem (kde si se dostal k MP3 do té doby nikoho nezajímalo), pokusil se o zavedení DRM a vlastních proprirtárních formátů, vyhodil vyměnitelné baterky, zavedl proprietární interface, udělal z produktu předraženou módní ikonu, silně propagovanou víc než co jiného...hele, mám pokračovat?
Když by jsi znal historii, tak bys věděl, že ve spoustě věcí byl Apple první, technologický tahoun. A v současnosti pořád je.Jinak tohle nějak souvisí s korporátní strategií. Jednu dobu se Microsoft snažil tlačit že vymyslel internet (heslo: MSNet). Nevím proč se furt všichni snaží vyvolávat iluzi že něco vynalezli.
pokud to pomůže vymýtit elfy a jejich přátelíčky (jako odinOpatrne s tim vyhrozovanim, pane Kolibaci.
Proc propaganda? Kazda firma se snazi co nejlepe tlacit sve produkty. Nevidim na tom nic spatneho.Co třeba když je ten produkt jed? Typicky produkt libovolného lihovaru.
Jobs byl jednoduse znamejsi
No a vo vo vo votom to je.
Je na to neco skandalniho? Mne se nezda.
Stejně jako hokejisti, fotbalisti, modelky a jiné celebrity…
Edison alebo Tesla?
Je to o tom, že Edison dělal praktické věci pro lidi a uměl je prodat
Nie všetky boli až tak praktické. Jednosmerný prúd s nízkym napätím a na každom rohu elektráreň mi práve praktická nepríde
i keď mi je jasné, že si chcel predviesť typický humor niektorých svojich rovnako dobroprajných krajanov (viď diskusie v Blesku - tam by si sa s tým presadil:))
Tiskni
Sdílej: