Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Za pár posledných dní sa udialo viac vecí, ktoré vyústili do vylepšenia môjho microservera o grafickú kartu. Najprv mi prestala fungovať USB zvuková karta kúpená na DX za 2$ a následne sa začal kaziť aj monitor (s TV tunner-om a bez HDMI), ktorý sme používali ako televízor. Zvažoval som viac možností, ako napríklad nákup ďalšej USB zvukovej karty cez DX, ale nechcelo sa mi čakať dva týždne na dodanie. A tak vyhral variant prídavnej grafickej karty s HDMI výstupom, cez ktorý by mal ísť aj zvuk a nový LED monitor, tiež s TV tunner-om a dvoma HDMI portami (keď už mám aj to Rpi)
Kupoval som cez alzu a vybral som si toto:
Výber bol pomerne jednoduchý. Grafická karta musí samozrejme fungovať pod linuxom, byť čo najlacnejšia, s čo najmenšou spotrebou a vo vyhotovení low-profile. Čo zakúpená karta spľňa na 100%. Namiesto monitora som si najprv pozeral LED televízory, ale nič rozumné s uhlopriečkou pod 30" som nenašiel, takže som zobral zasa monitor s tunner-om.
Na serveri používam CentOS 6.3. Po prvom spustení nenabehli X-ka, čo sa dalo očakávať. Vrhol som sa teda do inštalácie najnovších ovládačov priamo zo stránky ATI. Stiahol som súbor amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.zip. Následne som ho rozbalil a spustil:
sh amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.run --listpkg | grep -i rhel6
Pred ďalším krokom som doinštaloval pár balíkov, ktoré som ešte na systéme nemal a nechal vyrobiť rpm.
yum install kernel-devel kernel-headers rpm-build 'compat-libstdc++*' 'compat-glibc.*' sh amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.run --buildpkg RedHat/RHEL6_64a
yum remove 'fglrx-x11-drv-*' 'kmod-fglrx-*'
yum localinstall fglrx64_p_i_c-9.002-1.x86_64.rpm
PS: kúpil som si aj bezdrátovú klávesnicu s multidotykovým touchpadom k rpi (samozrejme ju používam aj so serverom, keď slúži ako HTPC) a som s ňou veľmi spokojný. Na rozloženie som si musel chvíľu zvykať, hlavne na pravý shift, ale vynahradila to úplne bezproblémová funkčnosť a to, že nemusím vymýšľať po čom budem behať s myšou, keď sedím na sedačke. Každému odporúčam, teda asi okrem klavesnicofilov.
Tiskni
Sdílej:
... programy, jenž ...
... programy, jež ..., to to nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? :)
... cizincům, jenž ...
A tady to samé: ... cizincům, již ... :)
A to není o gramatických nacistech, ale o tom, že tebe nikdo nenutil v tom příspěvku výše přechodníky použít, i když je neovládáš.Omlouvám se, spáchám sebevraždu, hned jak to vzroste na seznamu priorit tak vysoko, aby mě to mohlo začít zajímat.
To ti to netrhá oči, mně teda ano.... cizincům, jenž ...A tady to samé: ... cizincům, již ... :)
Když lidé neumí používat zájmeno jenž, je lepší, když používají vztažné zájmeno který. Jinak kuk sem.
to to nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? :)Nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? Mě to oči netrhá a ostatní to nečtou po sobě, ale po mě, takže se musím ptát - to ti to netrhá oči, když to po sobě čteš?
a mě je úplně jedno
…jak se skloňuje zájmeno já, pochopil jsem. :-)
jak se používá jenž, jež a již
V tom případě uděláte lépe, pokud tímto zájmenem nebudete ozvláštňovat svůj projev. Jinak docílíte jen toho, že místo abyste se učinil zajímavým, budete vypadat jako blbec.
…jak se skloňuje zájmeno já, pochopil jsem.Pokud to měla být narážka na mě, tak to mi vlivem osobního grammar nazzi, se kterým sdílím stejný myšlenkový prostor na IRC tak úplně jedno není. Jen je to silně závislé na stupni mé únavy a lenosti.
To není záležitost ignorance, ale priorit. Gramatika přesně podle pravidel definovaných kdesi v mrtvých knihách je na mém prioritním žebříčku při psaní diskuzních příspěvků o hodně níže, než předávání a sdílení myšlenek.
Je zábavné sledovat korelaci mezi výskytem tohoto podivného argumentu a kvalitou oněch myšlenek, v jejichž zájmu je jazyk przněn. :-)
Mimochodem, vy opravdu věříte tomu, že kdybyste věnoval aspoň trochu úsilí tomu, abyste nepsal jako hotentot, utrpěla by tím kvalita vámi prezentovaných myšlenek?
Mimochodem, vy opravdu věříte tomu, že kdybyste věnoval aspoň trochu úsilí tomu, abyste nepsal jako hotentot, utrpěla by tím kvalita vámi prezentovaných myšlenek?Ne, neutrpěla, prostě bych nepsal. Práh lenosti..