Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Za pár posledných dní sa udialo viac vecí, ktoré vyústili do vylepšenia môjho microservera o grafickú kartu. Najprv mi prestala fungovať USB zvuková karta kúpená na DX za 2$ a následne sa začal kaziť aj monitor (s TV tunner-om a bez HDMI), ktorý sme používali ako televízor. Zvažoval som viac možností, ako napríklad nákup ďalšej USB zvukovej karty cez DX, ale nechcelo sa mi čakať dva týždne na dodanie. A tak vyhral variant prídavnej grafickej karty s HDMI výstupom, cez ktorý by mal ísť aj zvuk a nový LED monitor, tiež s TV tunner-om a dvoma HDMI portami (keď už mám aj to Rpi)
Kupoval som cez alzu a vybral som si toto:
Výber bol pomerne jednoduchý. Grafická karta musí samozrejme fungovať pod linuxom, byť čo najlacnejšia, s čo najmenšou spotrebou a vo vyhotovení low-profile. Čo zakúpená karta spľňa na 100%. Namiesto monitora som si najprv pozeral LED televízory, ale nič rozumné s uhlopriečkou pod 30" som nenašiel, takže som zobral zasa monitor s tunner-om.
Na serveri používam CentOS 6.3. Po prvom spustení nenabehli X-ka, čo sa dalo očakávať. Vrhol som sa teda do inštalácie najnovších ovládačov priamo zo stránky ATI. Stiahol som súbor amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.zip. Následne som ho rozbalil a spustil:
sh amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.run --listpkg | grep -i rhel6
Pred ďalším krokom som doinštaloval pár balíkov, ktoré som ešte na systéme nemal a nechal vyrobiť rpm.
yum install kernel-devel kernel-headers rpm-build 'compat-libstdc++*' 'compat-glibc.*' sh amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.run --buildpkg RedHat/RHEL6_64a
yum remove 'fglrx-x11-drv-*' 'kmod-fglrx-*'
yum localinstall fglrx64_p_i_c-9.002-1.x86_64.rpm
PS: kúpil som si aj bezdrátovú klávesnicu s multidotykovým touchpadom k rpi (samozrejme ju používam aj so serverom, keď slúži ako HTPC) a som s ňou veľmi spokojný. Na rozloženie som si musel chvíľu zvykať, hlavne na pravý shift, ale vynahradila to úplne bezproblémová funkčnosť a to, že nemusím vymýšľať po čom budem behať s myšou, keď sedím na sedačke. Každému odporúčam, teda asi okrem klavesnicofilov.
Tiskni
Sdílej:
... programy, jenž ...
... programy, jež ..., to to nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? :)
... cizincům, jenž ...
A tady to samé: ... cizincům, již ... :)
A to není o gramatických nacistech, ale o tom, že tebe nikdo nenutil v tom příspěvku výše přechodníky použít, i když je neovládáš.Omlouvám se, spáchám sebevraždu, hned jak to vzroste na seznamu priorit tak vysoko, aby mě to mohlo začít zajímat.
To ti to netrhá oči, mně teda ano.... cizincům, jenž ...A tady to samé: ... cizincům, již ... :)
Když lidé neumí používat zájmeno jenž, je lepší, když používají vztažné zájmeno který. Jinak kuk sem.
to to nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? :)Nikomu netrhá oči, když to po sobě čte? Mě to oči netrhá a ostatní to nečtou po sobě, ale po mě, takže se musím ptát - to ti to netrhá oči, když to po sobě čteš?
a mě je úplně jedno
…jak se skloňuje zájmeno já, pochopil jsem. :-)
jak se používá jenž, jež a již
V tom případě uděláte lépe, pokud tímto zájmenem nebudete ozvláštňovat svůj projev. Jinak docílíte jen toho, že místo abyste se učinil zajímavým, budete vypadat jako blbec.
…jak se skloňuje zájmeno já, pochopil jsem.Pokud to měla být narážka na mě, tak to mi vlivem osobního grammar nazzi, se kterým sdílím stejný myšlenkový prostor na IRC tak úplně jedno není. Jen je to silně závislé na stupni mé únavy a lenosti.
To není záležitost ignorance, ale priorit. Gramatika přesně podle pravidel definovaných kdesi v mrtvých knihách je na mém prioritním žebříčku při psaní diskuzních příspěvků o hodně níže, než předávání a sdílení myšlenek.
Je zábavné sledovat korelaci mezi výskytem tohoto podivného argumentu a kvalitou oněch myšlenek, v jejichž zájmu je jazyk przněn. :-)
Mimochodem, vy opravdu věříte tomu, že kdybyste věnoval aspoň trochu úsilí tomu, abyste nepsal jako hotentot, utrpěla by tím kvalita vámi prezentovaných myšlenek?
Mimochodem, vy opravdu věříte tomu, že kdybyste věnoval aspoň trochu úsilí tomu, abyste nepsal jako hotentot, utrpěla by tím kvalita vámi prezentovaných myšlenek?Ne, neutrpěla, prostě bych nepsal. Práh lenosti..