Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Jde na papíru fulltextově vyhledávat? Předávat text dalším aplikacím (třeba slovníku)? Funguje tam hypertext? Co copy'n'paste nebo nedestruktivní mazání a historie?Hmm, a teď to zkusme jinak - přečteš si papír i poté, co zkrachuje vydavatel?
Základní vlastnost DRM je, že jde zpravidla nějak prolomit/obejít.Nojo, to se vopravdu vyplatí, koupit něco proto, abych si to musel před přečtením (nelegálně) prolamovat. To mě děěěěsně baví.
Samozrejme, uz zakupene knihy sa daju na citacke citat bez ohladu na to, ci vydavatel skrachoval, alebo nie.Jde na papíru fulltextově vyhledávat? Předávat text dalším aplikacím (třeba slovníku)? Funguje tam hypertext? Co copy'n'paste nebo nedestruktivní mazání a historie?Hmm, a teď to zkusme jinak - přečteš si papír i poté, co zkrachuje vydavatel?
(a dobře, už končím)
http://www.engadget.com/2011/09/29/thinkpad-tablet-review/
mam lacny digitslny zapisnik A4 - Tevion MD 85276 a ten uklada poznamky vo formate .top a s tym mozno pracovat v progrsme MyScript a velmi uspesne.
Asus note, mozno posluzi studentovi na poznamky sle bude ich musiet potom tlacit slebo prepisovat. Mozno to vyuzije lepsie niekto, kto je literarne cinny, spisovatel,
ja som to kupil cez alzu a som sklamany
Netvrdím, že Asus zvládl propagaci produktu apod., ale čím víc si s tím hraju, tím větší mám pocit, že to je fantastický kus hardware s obrovským potenciálem. Ten systém je velmi pěkně otevřený.
To využití radši nekomentuju, to snad ani nemá cenu.
Mne to pripada, ze o nedostatkoch sa tu nechcelo pisat. Asus eee note ma problemy aj s Pdf subormi, ktore su vacsieho rozsahu, napriklad ked v pdf su cele obrazky.
V poslednom Vasom prispevku uz argumentujete aplikaciami ako FBreader atd. O.K.ked uz mate skusenost tak sa s nou podelte s inymi, mozete sa realizovat, aby ini zaujemci nemuseli laborovat so zatiadenim a trapit sa, respektivne nech zmenia nazor na vec.
Viete v com je problem firmy asus a jej marketingoveho oddelenia? Akosi rataju s tym, ze clovek bude robit pracu za nich, hladat na internete v diskusnychforach co sa vlastne s ich vyrobkom da robit, pricom je to predsa ich zalezitost, ved oni predavaju, chcu predavat a zarobit. Nie kazdy je linuxovy guru, experimentator, ktory nema co robit a zaobera sa len studovanim toho, co ma poskytnut vyrobca v navode na pouzivani, respektivne na svojich webovych strankach. Firmy sa spravaju ako idioti, hraj sa a studuj
je to nepochopitelne. Apple je sice tiez extrem, ale toto sa u nich nemoze stat, to pochopili este v 70rokoch minuleho storocia. Nemam zaujem fakt vytvarat nezmyselne konfrontacie. Dufam, ze Ste pochopili co som chcel povedat
vsetci vyrobcovia by mali pochopit, ze zakaznici nie su na to aby riesili ich zakladne nefostatky vyrobku, vyrobok ma byt dodavany tak, aby sa s nim dalo pracovat a bez nervov. Neoponujem Vam, ze asus eee note je schopny hardverovy kusok, ale softverovo je to prepadak, momentalne zakaznikovi neponuka nic len poznamkovy blok a to je vsetko. za tie peniaze je to tragedia. Mne nevadi, ze je to jednoucelove zariadenie, kupoval som to s tym vedomim, ze to bude len na poznamky. Problem je je hlavne v tom, ze s uvedenymi poznamkami mozem robit len to, ze si ich prekonvertujem do formatu png, ktore ma len 72dpi a mozem si ich tak jedine vytlavit na tlaciarni, S formatom ktory ponuka ako vystup asus sa momentalne neda robit nic. a nechspem preco Ste vyssie operovali s matematickymi poznamkami, ved studovat sa daju aj jazyky
literarna tvorba a v tomto pripade by sa OCR priam hodilo.
Tiskni
Sdílej: