Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
ForwardX11 yes
ješte:
ForwardX11Trusted yes
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
sftp-server
u nefunguje scp
, protoze scp
neni nic jineho nez vstup presmerovany pres pipe (ssh
) a vystup do remote shellu. upozornuji na slovo 'vyhradnim', ctenar muze sam vyzkouset pri pouziti ForceCommand
:)
hehe... kolega mi rekl, "kdo pouziva scp...?"... wow, ja tedy osobne pouzivam, vetsinou pouze scp
:)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
na konci I. dilu autor zadal o tipy na temata, dostal jich kopec... bohuzel zustal u zakladu, ktery zna kazdy uzivatel unixu, co neklika, jak zbesily
Vy v tom článku někde vidíte napsáno, že je tento díl poslední? Já tam naopak na konci vidím zmínku o tom, co bude v příštím dílu, očekával bych tedy, že nejméně jeden ještě bude. Takže by asi bylo lepší s hodnocením, u čeho autor zůstal nebo nezůstal, počkat až na konec seriálu…
jinak, co jsme se dozvedeli? nic zajimaveho... skoda.Proč to množné číslo? Mluv za sebe laskavě. Nebo je vás tam víc? Víc machýrků co už všechno uměj, tak čtou abclinuxu?
Takže mi přišlo o moc lepší nainstalovat tam sftp modul pro sshd a odinstalovat vsftpd,který bral zbytečně 6MB RAM - ušetřil jsem 6 MB RAM :)
sftp je temer o rad pomalejsi. coz se vsak u beznych operaci neprojevuje.
V jakém smyslu je "téměř o řád pomalejší"?
AllowUsers root@localhost !root
nebo DenyUsers root@!localhost
bohužel nefungují.
Stejně tak omezení uživatele pomocí direktivy Match mi nepomůže, protože nemůžu omezit nic významného.
Neřešil jste někdo podobný problém? Rád bych to vyřešil přímo v sshd, vím že to můžu udělat třeba přes pam_access, ale tohle by přece SSH daemon mohl zvládnout...
Radek
Match
v man sshd_config
a posledni verze OpenSSH to rozsiruje i pro definovani zpusobu autentifikace.
Match Introduces a conditional block. If all of the criteria on the Match line are satisfied, the keywords on the following lines override those set in the global section of the config file, un- til either another Match line or the end of the file. The argu- ments to Match are one or more criteria-pattern pairs. The available criteria are User, Group, Host, and Address. Only a keyword. Available keywords are AllowTcpForwarding, Banner, ForceCommand, GatewayPorts, GSSApiAuthentication, KbdInteractiveAuthentication, KerberosAuthentication, PasswordAuthentication, PermitOpen, RhostsRSAAuthentication, RSAAuthentication, X11DisplayOffset, X11Forwarding, and X11UseLocalHost.
Available keywords are AllowTcpForwarding, ForceCommand,GatewayPorts, PermitOpen, X11DisplayOffset, X11Forwarding, and X11UseLocalHost.
Nevím proč to tak je, ale obávám se, že balíček s novou verzí pro všechny verze Fedory asi nebude. A použití nedistribučních balíčků bych se rád vyhnul. Na druhou stranu, pokud už se rozhodnu použít jiný, tak si tam můžu přidat i patch na podporu LDAPu, který by se mi tam docela taky hodil $ uname -sr ; ssh -V OpenBSD 4.1 OpenSSH_4.6, OpenSSL 0.9.7j 04 May 2006
/etc/hosts.allow
, pokud je sshd
zkompilovano proti TCPWrappers
$ ldd /usr/sbin/sshd | grep wrap libwrap.so.0 => /lib/libwrap.so.0 (0xb7f54000)
ssh
? Pokud ne, stačí PermitRootLogin no
. Pokud z nějakého důvodu potřebujete povolit lokální přihlášení roota přes ssh, asi bude dobré prozdradit důvod, proč to tak potřebujete (třeba se najde jiné řešení).
su
. V současnosti řešíme administraci serverů tak, že se přihlásí uživatel a pak si udělá su. K tomu musí znát rootovské heslo. Já bych rád, aby se to udělalo tak, že se uživatel přihlásí svým klíčem a potom udělá ssh root@localhost
a root bude mít nastavené klíče, které se smí přihlásit. Půjde tak lépe hlídat kdo se smí přihlásit a lépe půjde odebrat někomu možnost přihlásit se jako root, než mu mlátit do hlavy, aby zapoměl heslo. PermitRootLogin
without-password
a to su zůstane jako ta nouzovka. Ale pak se půjde ze sítě přihlásit jako root rovnou, bez použití neroot uživatele... Ale to by možná nemuselo zas až tak vadit...
Radek
pam_wheel
, které přesně k tomuhle slouží?
sudo
je dobre, ale ne vselekem. jestli ma nekdo blbe napsany /etc/sudoers
, tak nekdo muze z povoleneho programu ziskat root shell a je po logovani :)
takze, bud verime, a mame tu nejakou dohodu s uzivateli... nebo holt se podivame po paranoidnim resenim - tj. auditing a RBAC a MAC.
sudo -s
dostaneme root shell a uživatel zadává vlastní heslo. Ale pravidla bezpečnosti stejně říkají, že pokud měl někdo přístup k root shellu, tak jediná možnost, jak zajistit bezpečnost po jeho odchodu je přeinstalovat počítač...
-Y Enables trusted X11 forwarding. Trusted X11 forwardings are not subjected to the X11 SECURITY extension controls.vsetko je v manuale
Tiskni
Sdílej: