Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Canonical se tentokrát rozhodl Ubuntu nainstalovat na androidový telefon MX4 od čínské společnosti Meizu, který byl vydán na podzim minulého roku. Telefon je zatím dostupný pouze v Evropě a koupit si jej můžete přes anglické stránky Meizu. Zařízení s cenovkou 299 euro (přes 8000 Kč) je dostupné ve stříbrném a zlatém provedení. Canonical bohužel zvolil velmi nestandardní způsob prodeje - telefon si můžete koupit pouze tehdy, pokud obdržíte pozvánku. Tu je možné získat přímo na webu Meizu splněním úkolů ve speciální hře. Každý uživatel má na splnění úkolů tři pokusy denně, a pokud se mu pozvánku nepodaří získat, může se vrátit následující den.
Co se týká hardwarových specifikací, Meizu MX4 Ubuntu Edition je o třídu výš, než předchozí telefony s Ubuntu. Zařízení má 5,36palcový displej s rozlišením 1920 x 1152 pixelů (418 PPI) a kontrastním poměrem 1100:1, pohání jej osmijádrový procesor MT6595 od MediaTeku na frekvenci 1,7 GHz a k dispozici má 2 GB paměti LPDDR3 RAM. O grafiku se stará PowerVR G6200. Data je možné ukládat na 16GB interní paměť, kterou bohužel není možné dále rozšiřovat pomocí microSD karet. Mezi další výbavu patří 20,7MP fotoaparát se čtyřnásobným digitálním zoomem na zadní straně, 2MP fotoaparát nad displejem a 3100 mAh baterie. Nechybí podpora 802.11 ac/n/g/b/a Wi-Fi a Bluetooth 4.0.
Vezmeme-li v potaz cenu telefonu a uvedené specifikace, je zřejmé, že Meizu MX4 Ubuntu Edition si koupí opravdu jen nadšenci. Parrino bohužel odmítl zveřejnit statistiky týkající se prodeje dvou již vydaných smartphonů s Ubuntu, tudíž si o jejich popularitě zatím nemůžeme udělat obrázek. Viceprezident Canonicalu pouze uvedl, že se prodávají „v tisících“.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: