OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Citelný nárůst informací, který je dnes aktuální i pro ty nejmenší firmy, si žádá nový přístup k firemní IT infrastruktuře a používaným softwarovým nástrojům. Například podpora týmové spolupráce a sdílení dokumentů v dnešním slova smyslu již není jen o e-mailovém klientu, ale o celém souboru navzájem integrovaných nástrojů, které by měly umět nabídnout opravdu širokou paletu funkcí pro usnadnění práce koncovým uživatelům. Efektivní komunikaci dnes můžeme chápat jako úsporu nákladů, času i energie a zvýšení rychlosti a produktivity práce. Všechny tyto faktory pak vedou k větší ziskovosti organizace.
Označte si v kalendáři středu 29. září dopoledne.
Na tento den je pro vás připravena první virtuální konference „Softwarová řešení IBM – cesta k efektivní IT infrastruktuře“, na které se dozvíte nejen novinky a zajímavosti o softwaru IBM, ale hlavně se budete moci zapojit do diskuze k jednotlivým tématům.
Co jste možná o softwaru IBM nevěděli…
IBM si je vědoma rozdílného firemního prostředí a nároků na funkce různých podnikových systémů. Proto své produkty staví na bázi otevřeného softwaru, u aplikací využívá kompozitního modelu na platformě Eclipse a dává tak uživatelům široké možnosti k rozšíření nebo modifikaci těchto řešení. Preferujete jiný operační systém než Microsoft Windows? Žádný problém. Software IBM plně podporuje a je optimalizován také pro platformy Linux (Ubuntu, Red Hat, SUSE) nebo Mac OS X.
Více informací o konferenci, včetně registrace, naleznete zde a novinky můžete sledovat také na Facebooku a Twitteru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: