plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jen pár poznámek:
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače.
V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje.
Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu. Sám toto distro nepoužívám, ale přijde mi dobré, že tu něco takového existuje. Pokud chce člověk distro bez závislostí na KDE technologiích, má mnoho jiných voleb.
Jinak co já na Chakra Linuxu osobně nechápu je to, proč není více kompatibilní s Arch Linuxem... Například proč dělat AUR odznova, když CCR je úplně to samé, duplikované jen kvůli odlišným verzím balíčků...?
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače. V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje. Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu.
Asi tak. Konkrétně: Gwenview umí ořez, rotaci, změnu velikosti a spolupráci s kipi-plugins. Nevím, zda by se Digikam vešel na CD, většina lidí ho stejně asi nepotřebuje.
Bangarang je přehrávač audia a videa
už umí titulky?
protože podporují pouze UTF8, žádost o podporu non-UTF8 je, ale nic se neděje. Druhá věc je vykreslování. Přes phonon-gstreamer v podobě čwrbého obdelníku s tituky ve filmu.Vlc je na om líp, vykresluje je transparentntě.
Jinak je to asi nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
čwrbého -> černého
nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
tomu bych i věřil, ale možnosti nastavení se blíží gnome - několikrát jsem se mu snažil přijít na chuť ale třeba zrovna titulky mě vrací k VLC/Smplayer
myslím, že neumí, ikdyž například gstreamer má podporu libass...
kopírovat z výpisu? V archu funguje v pacmanovi bash-completion. Sprava balicku v Archu je dost easy.
Keby bol pacman naky strasny, zlozity nefunkcy, neintuitivny nastroj, tak to pochopim.Ze všech různých instalátorů, které jsem měl tu čest používat (apt(itude), emerge, urpm*, yum a zypper) je pacman ten nejméně inuitivní ze všech. Ani po přečtění manuálové stránky mi v tomto pčípadě nepomohlo - pomohla až Pacman rosetta.
Tiskni
Sdílej: