Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Jen pár poznámek:
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače.
V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje.
Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu. Sám toto distro nepoužívám, ale přijde mi dobré, že tu něco takového existuje. Pokud chce člověk distro bez závislostí na KDE technologiích, má mnoho jiných voleb.
Jinak co já na Chakra Linuxu osobně nechápu je to, proč není více kompatibilní s Arch Linuxem... Například proč dělat AUR odznova, když CCR je úplně to samé, duplikované jen kvůli odlišným verzím balíčků...?
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače. V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje. Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu.
Asi tak. Konkrétně: Gwenview umí ořez, rotaci, změnu velikosti a spolupráci s kipi-plugins. Nevím, zda by se Digikam vešel na CD, většina lidí ho stejně asi nepotřebuje.
Bangarang je přehrávač audia a videa
už umí titulky?
protože podporují pouze UTF8, žádost o podporu non-UTF8 je, ale nic se neděje. Druhá věc je vykreslování. Přes phonon-gstreamer v podobě čwrbého obdelníku s tituky ve filmu.Vlc je na om líp, vykresluje je transparentntě.
Jinak je to asi nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
čwrbého -> černého
nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
tomu bych i věřil, ale možnosti nastavení se blíží gnome - několikrát jsem se mu snažil přijít na chuť ale třeba zrovna titulky mě vrací k VLC/Smplayer
myslím, že neumí, ikdyž například gstreamer má podporu libass...
kopírovat z výpisu? V archu funguje v pacmanovi bash-completion. Sprava balicku v Archu je dost easy.
Keby bol pacman naky strasny, zlozity nefunkcy, neintuitivny nastroj, tak to pochopim.Ze všech různých instalátorů, které jsem měl tu čest používat (apt(itude), emerge, urpm*, yum a zypper) je pacman ten nejméně inuitivní ze všech. Ani po přečtění manuálové stránky mi v tomto pčípadě nepomohlo - pomohla až Pacman rosetta.
Tiskni
Sdílej: