Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jen pár poznámek:
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače.
V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje.
Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu. Sám toto distro nepoužívám, ale přijde mi dobré, že tu něco takového existuje. Pokud chce člověk distro bez závislostí na KDE technologiích, má mnoho jiných voleb.
Jinak co já na Chakra Linuxu osobně nechápu je to, proč není více kompatibilní s Arch Linuxem... Například proč dělat AUR odznova, když CCR je úplně to samé, duplikované jen kvůli odlišným verzím balíčků...?
Bangarang je přehrávač audia a videa, autor ho asi nespouštěl, když lamentuje nad absencí video přehrávače. V Gwenview jdou jednoduše editovat fotky, což je vše, co občasný uživatel potřebuje. Kritika KDE-only repozitářů, či nutnosti mít zapnutý Nepomuk (to ještě štěstí, že autor Bangarang nespouštěl - AFAIK Bangarang Nepomuk silně využívá) je dle mého lichá, protože KDE technologie jsou základem a filozofií Chakra Linuxu.
Asi tak. Konkrétně: Gwenview umí ořez, rotaci, změnu velikosti a spolupráci s kipi-plugins. Nevím, zda by se Digikam vešel na CD, většina lidí ho stejně asi nepotřebuje.
Bangarang je přehrávač audia a videa
už umí titulky?
protože podporují pouze UTF8, žádost o podporu non-UTF8 je, ale nic se neděje. Druhá věc je vykreslování. Přes phonon-gstreamer v podobě čwrbého obdelníku s tituky ve filmu.Vlc je na om líp, vykresluje je transparentntě.
Jinak je to asi nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
čwrbého -> černého
nejpoužitelnšjší video pžehrávač pro KDE, založený na phonon.
tomu bych i věřil, ale možnosti nastavení se blíží gnome - několikrát jsem se mu snažil přijít na chuť ale třeba zrovna titulky mě vrací k VLC/Smplayer
myslím, že neumí, ikdyž například gstreamer má podporu libass...
kopírovat z výpisu? V archu funguje v pacmanovi bash-completion. Sprava balicku v Archu je dost easy.
Keby bol pacman naky strasny, zlozity nefunkcy, neintuitivny nastroj, tak to pochopim.Ze všech různých instalátorů, které jsem měl tu čest používat (apt(itude), emerge, urpm*, yum a zypper) je pacman ten nejméně inuitivní ze všech. Ani po přečtění manuálové stránky mi v tomto pčípadě nepomohlo - pomohla až Pacman rosetta.
Tiskni
Sdílej: