Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
$ uname -r 2.6.35-32-generic $ ./grep --version ./grep (GNU grep) 2.16 # chybí PATTERN - příkaz nefunguje $ ./grep < /dev/zero Usage: ./grep [OPTION]... PATTERN [FILE]... Try './grep --help' for more information. $ ./grep a < /dev/zero ./grep: memory exhausted
Jen teda system behem toho kdy se o prikaz pokousel moc pouzitelny nebyl, ale to je asi tim ze je bezi na stare T43Ne, já mám lepší stroj (Core i3 Sandy Bridge, 8 GB RAM) a vyčerpání paměti znamená 20minutový zátuh. Reportoval jsem to a dozvěděl jsem se, že mám používat menší swap - mám 8 GB RAM a 1,3 GB swapu. Od té doby jsem názoru že Linux prostě neumí spravovat operační paměť. V LKLM hnije patch, ale nevypadá to, že by to někdo řešil.
$ yes "nejoblibenejsi nekonecne dlouhy prikaz"| head -c 100000000 > test.txt $ grep >/dev/null nej ./test.txtPropustnost:
LANG=cs_CZ.utf8 grep 142.3 MB/s LANG=C grep 320.5 MB/sSamozřejmě mezi jednotlivými měreními je nutné vyprázdnit IO cache, např:
# echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches; sync
Záleží co chceme benchmarkovat. Já to pochopil, že propustnost při praktickém používání grep a tam záleží i jak to čte z disku.
Pokud mne zajímá propustnost grepu, je potřeba, abych opravdu měřil propustnost grepu. Pokud budu číst ze vstupu, který nebude schopen poskytovat data tak rychle, aby byl úzkým hrdlem grep, pak neměřím propustnost grepu, ale něco úplně jiného.
Navíc podle těch čísel, která ukazujete, ve skutečnosti ani vy z disku nejspíš nečtete; tipoval bych, že proto, že ten flush děláte před testem a ne mezi vytvořením souboru a spuštěním grepu.
Nejsem si jistý jak je to s VM cache u TMPFS, ale tipnul bych si, že se asi taky použije.
Použije - ale jinak, než si myslíte: tmpfs je vlastně page cache, která pod sebou nemá žádné zařízení. Takže flushnout nejde, protože kdyby se vám to nějakým způsobem podařilo, o data přijdete.
Tudíž doporučuji i tam flushovat, aby měření nebylo ničím ovlivněno, nic se s tím nezkazí.
Nezkazí - ale také to nemá žádný efekt.
Co se týká DOSu při HTTP upload, každý rozumný člověk tam má nějaký limit.Nevím jestli jde nastavit limit pro všechny klienty dohromady. Umím to jenom per-request. Ale nezkoumal jsem to podrobně. (a nejlepší řešení by bylo neukládat proboha celý POST do paměti) A nevím, jak jsi přišel zrovna na tento případ, já si zatím složil počítač 1) vlastním programem s bugem který prostě naalokoval a použil strašně moc paměti, 2) pokusem o napsání make -j 4 s vypnutým numlockem, takže to spustilo 200 instancí g++, 3) otevřením několika 100MPx obrázků ve Firefoxu.
20 minutové zátuhy lze umravnit vypnutím swapTo má negativní dopad na výkon.
nebo alespoň vypnutím overcommit při alokaci pamětiS tím mi nefungovalo Wine a možná nebude fungovat i něco dalšího.
Nevravim, ze nemas pravdu, len napisem svoje skusenosti: Na desktope mi zvycajne prislo lepsie, ked aplikacia hned spadla pri nedostatku pamati, nez ked predtym 10 minut nechala pocitac nezmyselne swapovat. Podla mna ma v tomto pripade swap zmysel jedine v pripade, ze pouzivas aplikaciu ktora proste potrebuje vela virtualnej pamati a pridanie RAM nie je moznost. (ci uz financne, alebo technicky, ale to potom pouzivas bud nepsravny SW alebo HW..) Jediny realny zmysel swapu vidim v suspend to disk ale este som nemal to stastie ze by to niekde fungovalo 100% vzdy, takze to beztak nepouzivam. Na server podla mna vo vacsine pripadov swap nepatri vobec, lebo ak sa co i len blizi vyuzitie pamati 100% tak je cas na optimalizaciu SW aby bol pamatovo efektivnejsi, alebo na viac HW. Zvlast v dobe EC2 a pod. je IMHO lepsie nechat server/service spadnut a nechat loadbalancer nastartovat sluzbu na inom stroji, nez mat 10 minut latenciu taku, ze je server prakticky nepouzitelny. (a uzivatel trpi) Pravda, ak na HW nie su peniaze, tak si asi clovek nepomoze, ale to je skor financny problem, nez technicky.20 minutové zátuhy lze umravnit vypnutím swapTo má negativní dopad na výkon.
Man grep:
fgrep is the same as grep -F
-F, --fixed-strings
Po prvním dílu jsem doufal, že to byl jen takový pomalý a trochu zmatený rozjezd a že zbytek už bude lepší. Teď už se jen děsím, co bude příště.
Já to sem radši psát nebudu, protože vím, v kterém článek píšu, je defektní a když je v textu khmerština, při editaci maže jiné části textu než co ukazuje že maže, což vede k závažnému poškození dat.
tady se mi, již dost krabatá, šedá kůra ještě více zkrabatila. nejdřiv jsem si položil otázku, co autor ví. první, co mne napadlo, že autorovi vypadl defektní jazyk:
Já to sem radši psát nebudu, protože vím, že jazyk v kterém článek píšu, je defektní a když je v textu khmerština, při editaci maže jiné části textu než co ukazuje že maže, což vede k závažnému poškození dat.
ale to mi nedával smysl zbytek souvětí, nehledě na fakt, že z toho vyplývající autorovo přesvědčení o defektní češtině mi zvedal krevní tlak. Uklidniv jej odkázáním do patříčných mezí jeho, jal jsem se prošetřovati další hypotézu a to obrácenou, že tam je něco navíc. Tato hypotéza se ukazuje býti nejpravděpodobnějsí. Doufám, že autor už též objevil, kde mu co přebývá.
vím → vim :-)
Ale taky mi chvíli trvalo, než mi to došlo.
Myslím, že tam mělo být "že redakční systém".
Taky mě první napadl jazyk, pak cosi o defektním autorovi, a nakonec jsem se snažil vymyslet, proč a hlavně co za speciální znak použil z khmerštiny, že se to umazalo.
Redakční systém je pravděpodobnější než vim vzhledem k autorově stylu psaní. A i vzhledem k tomu, jestli vim neumí khmerštinu.
Tiskni
Sdílej: