Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Zřejmě nejznámějším a nejpopulárnějším programem pro práci s Informačním systémem datových schránek (ISDS) je Datovka. Původně se jmenovala dsgui, protože se jednalo o grafické uživatelské rozhraní nad knihovnou pro práci s datovými schránkami. Za vývojem Datovky stojí sdružení NIC.CZ, tedy správce české národní domény.
Datovka je kromě GNU/Linuxu k dispozici i pro systémy Windows a Mac OS X. Jedná se o aplikaci napsanou v jazyce Python a využívající grafický toolkit GTK+ 2. Balíčky jsou k dispozici ve formátech RPM (distribuce Fedora je má dokonce v základním repozitáři) a DEB (v Ubuntu si lze přidat PPA sdružení NIC.CZ). Jako licence byla zvolena GNU LGPL.
Datovka nenabízí širokou škálu funkcí, ale je v ní obsaženo vše potřebné - tedy odesílání a příjem zpráv, sledování stavu, export obálek a doručenek atd. Umí pracovat i s více datových schránkami najednou.
V prvním období bylo oficiální webové rozhraní v Linuxu nepoužitelné. Bylo totiž závislé na aplikaci Form Filler (od firmy Software602), která linuxovou verzi neměla. Později vznikla verze založená na Wine (jedná se tedy v podstatě stále o verzi pro Windows, jen s možností provozu i v Linuxu), která se z téměř nefunkčnosti dostala do stavu rozumné použitelnosti.
Naštěstí to skončilo tak, že dnes již zmíněný program potřeba není a s webovým rozhraním lze pracovat i v Linuxu. Nicméně stále existují situace, kdy se Form Filler hodí, protože se v české státní správě jeho formuláře dost používají (ovšem i CZ.NIC má svoji vlastní aplikaci pro tyto účely, byť již nevyvíjenou: ZFO Editor). Balíčky jsou k dispozici pro některé běžné distribuce (SLE/openSUSE, RHEL/Fedora, *buntu, Debian). Program je samozřejmě proprietární a jeho vzhled v Linuxu nemusí být zrovna nejlepší (vzhledem ke způsobu běhu).
Jedním z prvních dostupných programů pro datové schránky (i na Windows) byla aplikace Multischránka. Je implementována na platformě Adobe Air a je tedy přenositelná všude tam, kde tato platforma běží.
Nepříjemné však je, že firma Adobe již Air pro Linux nepodporuje, vývoj se zastavil na verzi 2.6 (zatímco pro Windows a Mac OS X je již verze 3.5) a i tuto verzi může být problém nainstalovat, aniž by instalátor hlásil nějaký problém. Také ohledně samotného programu Multischránka visí ve vzduchu otazník, protože jeho domovská stránka je v současné době mimo provoz (i když může jít jen o technickou závadu). Lze ho ale stahovat i odjinud, takže kdo je například zvyklý na tento program z Windows, může se ho pokusit zprovoznit.
Vznikala i různá další řešení, ať již kompletní programy či knihovny. Lze zmínit například zdejší projekt Multiplatformní přístup pro datové schránky, v jehož rámci bylo vykonáno mnoho práce a na jehož výsledcích může kdokoli dál stavět. Za pozornost stojí například konzolový klient shigofumi.
Nicméně zřejmě díky dostupnosti a kvalitě programu dsgui/Datovka byla postupně pozornost od těchto projektů odvrácena. Důležité ale je, že lze dnes s Datovými schránkami pracovat plnohodnotně a ještě se svobodným softwarem, což má v případě tak kritické aplikace velkou váhu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: