abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 10:11 | Komunita

Mozilla.cz informuje, že na začátku června Mozilla spustila novou platformu Ideas.Mozilla.Org pro sběr zpětné vazby, ale také návrhů na nové funkce a obecně komunikaci s uživateli. Nejkomentovanější návrhy se týkají kompaktního rozhraní, vzhledu s vyšším kontrastem a barevného vzhledu podle systému.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 17:11 | Nová verze Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 10:33 | Nová verze

Mozilla.cz informuje o aktualizovaném českém slovníku pro kontrolu pravopisu pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey. K dispozici je na na serverech s doplňky (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 10:11 | Nová verze

Byla vydána verze 0.52.1 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie). Nově lze instalovat také z Flathubu. Unvanquished je fork počítačové hry Tremulous.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:11 | Zajímavý projekt

Watchy jsou open source hodinky postaveny na ESP32-PICO-D4 s e-papírovým displejem s rozlišením 200x200 pixelů, s Wi-Fi a Bluetooth LE. Předobjednat je lze na Crowd Supply za 59 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
20.6. 22:11 | Nová verze

OASIS oznamuje zveřejnění nejnovějšího standardu OASIS, který byl schválen členy 27. dubna 2021: Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) Version 1.3. Formát OpenDocument je volně dostupný otevřený formát souborů dokumentů založený na XML pro kancelářské aplikace, který se používá pro dokumenty obsahující text, tabulky, grafy a grafické prvky. OpenDocument Format v1.3 je aktualizací mezinárodní normy verze 1.2

… více »
Zdeněk Crhonek | Komentářů: 4
19.6. 20:11 | Nová verze

Byl vydán Debian 10.10, tj. desátá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 34
19.6. 16:33 | Nová verze

Tým pro zajištění kvality LibreOffice (QA) oznamuje, že LibreOffice 7.2 Beta1 je k dispozici k testování! LibreOffice 7.2 bude vydán jako finální verze v polovině srpna 2021, přičemž LibreOffice 7.2 Beta1 je druhou předběžnou verzí od zahájení vývoje verze 7.2 na konci listopadu 2020. Od předchozí verze LibreOffice 7.2 Alpha1 bylo do úložiště kódu odesláno 1163 revizí a opraveno 221 problémů. Podívejte se do poznámek k vydání, kde najdete nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
19.6. 00:33 | Zajímavý projekt

Rodina open source vstupních zařízení Ploopy se rozrostla o Ploopy Mini Trackball. Stavebnici lze předobjednat za 69,99 CAD (1 210 CZK).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 15:44 | Nová verze

Byla vydána beta verze Linux Mintu 20.2 s kódovým jménem Uma. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.2 bude podporován až do roku 2025.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte kalkulačku?
 (10%)
 (32%)
 (62%)
 (26%)
 (12%)
Celkem 251 hlasů
 Komentářů: 25, poslední 18.6. 07:59
Rozcestník

Distribuční novinky 19-20/2021

25.5. | Redakce | Novinky | 1643×

Květen přinesl nová vydání linuxové distribuce Bodhi, systému Lakka pro retrohráče, metadistribuce T2, BSD systémů DragonFly BSD, NetBSD a NomadBSD, provázená aktualizacemi GNU Guix, Ubuntu Touch, GeckoLinuxu, antiX Linuxu, Red Hat Enterprise Linuxu 8 či AV Linuxu…

Bodhi Linux 6.0

Distribuce Bodhi Linux je tradičně jedna z mála používajících jako výchozí desktopové prostředí Enlightenment, resp. jeho fork Moksha. Jejím základem je Ubuntu, potažmo Lubuntu. V případě současného, kvůli problémům s webem odkládaného vydání 6.0 je to konkrétně Ubuntu 20.04.2 LTS, tedy skok oproti přes rok staré verzi 5.1, která ještě stála nad 18.04. Prostředí Moksha obsahuje řadu oprav (verze 0.3.3), má přepracovaný, do zelena laděný vzhled, a doprovází ho mírně upravený správce souborů Thunar a jednoduchý textový editor Leafpad. Nově je výchozí webový prohlížeč Chromium. Ke stažení jsou obrazy systému s distribučním jádrem Linux buď 5.4, nebo 5.8 (Hardware Enablement); v prvním případě je také na výběr ze základního balíku aplikací a předinstalovaných i dalších (AppPack) včetně LibreOffice, GIMP či Blenderu.

DragonFly BSD 6.0

Nezávisle vyvíjenému Dragonfly BSD zajímavému zvláště souborovým systémem HAMMER2 se dostalo většího vydání 6.0 s četnými aktualizacemi a vylepšeními napříč systémem, namátkou v implementaci virtuální paměti či VFS cache, také nástroj dsynth pro lokální sestavení portů (balíčků) mj. nově implementuje kompresi Zstd.

GNU Guix 1.3.0

Transakční správce balíčků GNU Guix – protějšek Nix a NixOS – byl vydán v nové verzi 1.3.0 a s ním i distribuce Guix System, která ho používá pro celý systém. V repozitářích přibylo na dva tisíce balíčků, mezi nimi podpora p2p protokolu IPFS, synchronizační služba Syncthing nebo VPN WireGuard, a ze stávajících 15 tisíc bylo přes tři tisíce aktualizováno. Distribuce konkrétně používá jádro Linux-libre 5.11.15, glibc 2.31 a desktopové prostředí Xfce 4.16. Novinkou je experimentální podpora architektury POWER9 (powerpc64le). Samotný správce balíčků napovídá při překlepech v syntaxi, usnadňuje běh nejnovějších verzí softwaru nebo deklarativní specifikaci softwaru k instalaci a obsahuje četné optimalizace.

NomadBSD 130R-20210508

„Živý“ desktopový BSD systém NomadBSD přechází na schéma číslování verzí založené na podléhajícím vydání FreeBSD a datu sestavení, po 1.4 tedy následuje 130R-20210508, kde část 130R odpovídá FreeBSD 13.0-RELEASE – ohlášeny byly i budoucí obrazy odvozené z různých, i vývojových větví FreeBSD. Jinak vydání shrnuje toliko pár oprav chyb a přidává ovladače VMware.

NetBSD 9.2

Další BSD, tentokrát NetBSD charakteristické podporou široké škály hardwaru od vestavěného po servery, dostalo balík zvláště oprav – vydání 9.2 řeší nejen bezpečnostní chyby, ale také např. dostupnost souborového systému ZFS při sdílení po síti.

Ubuntu Touch OTA-17

Komunita kolem Ubuntu Touch vydala další, již 17. sadu aktualizací tohoto alternativního systému pro vybrané smartphony. Zatímco v pozadí probíhají přípravy na přechod z Ubuntu 16.04 na podstatně čerstvější 20.04, výběr změn dostupných hned ke stažení je podstatně skromnější: jde především o zlepšení podpory hardwaru některých zařízení, zvláště NFC nebo fotoaparátu.

T2 SDE 21.5

Vývoj metadistribuce T2 se v poslední době znovu rozběhl, a tak nyní verze 21.5 následuje po sotva čtyřech týdnech, s výmluvným označením „Because we can“. Už tak široký výběr podporovaných architektur rozšiřuje o s390x či SuperH, po cca 130 balíčcích bylo aktualizováno, resp. přidáno, včetně přechodu na GCC 11, za doprovodu řady výkonnostních optimalizací.

GeckoLinux 999.210517 a 999.210519

GeckoLinux sestavuje pro desktop nastavené obrazy openSUSE s repozitáři Packman, a to jednak konzervativního openSUSE Leap, jednak průběžně aktualizovaného Tumbleweed. Právě druhé jmenované byly k 17. květnu vydány nově s Btrfs jako výchozím souborovým systémem při instalaci, k tomu s povolenou kompresí Zstd, a dále byl povolen démon EarlyOOM (zabiják procesů při docházející paměti) či odkládací prostor v zRAM, další vylepšení se týkají např. instalace překladů uživatelského rozhraní. Po pár dnech ale následovalo opravné vydání řešící chybu ve vytváření tabulky diskových oddílů při instalaci. K dispozici jsou obrazy s desktopovým prostředím GNOME 40, KDE Plasma 5.21, Xfce 4.16, LXQt 0.17, Cinnamon 4.8.6, MATE 1.24, Budgie 10.5.3 nebo Pantheon.

antiX 19.4

antiX, variace na Debian bez systemd, dostal další balíček aktualizací s obrazy označenými 19.4 „Grup Yorum“ (podle turecké aktivistické hudební skupiny). V duchu zaměření distribuce na starší počítače jsou na výběr minimalistická sestavení bez desktopového prostředí nebo jen podpory UEFI, výchozí jádro zůstává Linux řady 4.9, ačkoliv k dispozici je také 4.19 odpovídající vůbec současnému „stabilnímu“ Debianu 10 „Buster“, doprovází je však firmware ze vždy nejčerstvější větve Debianu – Sid. Obrazy s grafickým prostředím dávají na výběr ze správců oken IceWM, Fluxbox, JWM a dláždícího herbstluftwm, k tomu základní aplikace jako nově internetový balík SeaMonkey vedle Firefoxu (78.10), volitelně s kancelářským balíkem LibreOffice.

Red Hat Enterprise Linux 8.4

Firma Red Hat oznámila vydání menší verze Enterprise Linuxu 8.4. Ta stále obsahuje nejen bezpečnostní opravy, ale i nové funkce a povýšení softwaru – včetně Application Streams s poměrně aktuálními nástroji pro vývojáře, běhovými prostředími, databázovými systémy,…

AV Linux 2021.05.22

Na multimediální produkci zaměřený AV Linux na podzim přešel z čistého Debianu „Buster“ na odpovídající MX Linux, tedy mj. bez systemd. Za půl roku se nahromadil takový dostatek změn, že si to zasloužilo regulérní vydání označené datem 2021.05.22. Obsahuje namátkou DAW Ardour 6.7 a Reaper 6.28, aktualizovanou uživatelskou příručku, několik oprav chyb a nově obě sestavení, tedy kromě 32bitového i to 64bitové, používají v desktopovém prostředí Xfce správce oken Openbox a minimalistického správce přihlášení SLiM.

Lakka 3.0

Výběr uzavírá specializovaný systém pro retrohraní u televizoru Lakka. Vydání 3.0 na sebe nechalo čekat přes rok. Základem je vlastní sestavení distribuce LibreELEC 9.2 a uživatelské prostředí RetroArch 1.9.3 s řadou emulátorů herních konzolí a jiných systémů (nově např. PalmOS). Výčet podporovaného hardwaru se rozšířil mj. o přenosné konzole ODROID-GO Advance a hacknuté Nintendo Switch, vedle toho pochopitelně Raspberry Pi 4, a to včetně podpory API Vulkan (stejně jako na x86_64).        

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.