Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Květen přinesl nová vydání linuxové distribuce Bodhi, systému Lakka pro retrohráče, metadistribuce T2, BSD systémů DragonFly BSD, NetBSD a NomadBSD, provázená aktualizacemi GNU Guix, Ubuntu Touch, GeckoLinuxu, antiX Linuxu, Red Hat Enterprise Linuxu 8 či AV Linuxu…
Distribuce Bodhi Linux je tradičně jedna z mála používajících jako výchozí desktopové prostředí Enlightenment, resp. jeho fork Moksha. Jejím základem je Ubuntu, potažmo Lubuntu. V případě současného, kvůli problémům s webem odkládaného vydání 6.0 je to konkrétně Ubuntu 20.04.2 LTS, tedy skok oproti přes rok staré verzi 5.1, která ještě stála nad 18.04. Prostředí Moksha obsahuje řadu oprav (verze 0.3.3), má přepracovaný, do zelena laděný vzhled, a doprovází ho mírně upravený správce souborů Thunar a jednoduchý textový editor Leafpad. Nově je výchozí webový prohlížeč Chromium. Ke stažení jsou obrazy systému s distribučním jádrem Linux buď 5.4, nebo 5.8 (Hardware Enablement); v prvním případě je také na výběr ze základního balíku aplikací a předinstalovaných i dalších (AppPack) včetně LibreOffice, GIMP či Blenderu.
Nezávisle vyvíjenému Dragonfly BSD zajímavému zvláště souborovým systémem HAMMER2 se dostalo většího vydání 6.0 s četnými aktualizacemi a vylepšeními napříč systémem, namátkou v implementaci virtuální paměti či VFS cache, také nástroj dsynth
pro lokální sestavení portů (balíčků) mj. nově implementuje kompresi Zstd.
Transakční správce balíčků GNU Guix – protějšek Nix a NixOS – byl vydán v nové verzi 1.3.0 a s ním i distribuce Guix System, která ho používá pro celý systém. V repozitářích přibylo na dva tisíce balíčků, mezi nimi podpora p2p protokolu IPFS, synchronizační služba Syncthing nebo VPN WireGuard, a ze stávajících 15 tisíc bylo přes tři tisíce aktualizováno. Distribuce konkrétně používá jádro Linux-libre 5.11.15, glibc 2.31 a desktopové prostředí Xfce 4.16. Novinkou je experimentální podpora architektury POWER9 (powerpc64le
). Samotný správce balíčků napovídá při překlepech v syntaxi, usnadňuje běh nejnovějších verzí softwaru nebo deklarativní specifikaci softwaru k instalaci a obsahuje četné optimalizace.
„Živý“ desktopový BSD systém NomadBSD přechází na schéma číslování verzí založené na podléhajícím vydání FreeBSD a datu sestavení, po 1.4 tedy následuje 130R-20210508, kde část 130R
odpovídá FreeBSD 13.0-RELEASE – ohlášeny byly i budoucí obrazy odvozené z různých, i vývojových větví FreeBSD. Jinak vydání shrnuje toliko pár oprav chyb a přidává ovladače VMware.
Další BSD, tentokrát NetBSD charakteristické podporou široké škály hardwaru od vestavěného po servery, dostalo balík zvláště oprav – vydání 9.2 řeší nejen bezpečnostní chyby, ale také např. dostupnost souborového systému ZFS při sdílení po síti.
Komunita kolem Ubuntu Touch vydala další, již 17. sadu aktualizací tohoto alternativního systému pro vybrané smartphony. Zatímco v pozadí probíhají přípravy na přechod z Ubuntu 16.04 na podstatně čerstvější 20.04, výběr změn dostupných hned ke stažení je podstatně skromnější: jde především o zlepšení podpory hardwaru některých zařízení, zvláště NFC nebo fotoaparátu.
Vývoj metadistribuce T2 se v poslední době znovu rozběhl, a tak nyní verze 21.5 následuje po sotva čtyřech týdnech, s výmluvným označením „Because we can“. Už tak široký výběr podporovaných architektur rozšiřuje o s390x či SuperH, po cca 130 balíčcích bylo aktualizováno, resp. přidáno, včetně přechodu na GCC 11, za doprovodu řady výkonnostních optimalizací.
GeckoLinux sestavuje pro desktop nastavené obrazy openSUSE s repozitáři Packman, a to jednak konzervativního openSUSE Leap, jednak průběžně aktualizovaného Tumbleweed. Právě druhé jmenované byly k 17. květnu vydány nově s Btrfs jako výchozím souborovým systémem při instalaci, k tomu s povolenou kompresí Zstd, a dále byl povolen démon EarlyOOM (zabiják procesů při docházející paměti) či odkládací prostor v zRAM, další vylepšení se týkají např. instalace překladů uživatelského rozhraní. Po pár dnech ale následovalo opravné vydání řešící chybu ve vytváření tabulky diskových oddílů při instalaci. K dispozici jsou obrazy s desktopovým prostředím GNOME 40, KDE Plasma 5.21, Xfce 4.16, LXQt 0.17, Cinnamon 4.8.6, MATE 1.24, Budgie 10.5.3 nebo Pantheon.
antiX, variace na Debian bez systemd, dostal další balíček aktualizací s obrazy označenými 19.4 „Grup Yorum“ (podle turecké aktivistické hudební skupiny). V duchu zaměření distribuce na starší počítače jsou na výběr minimalistická sestavení bez desktopového prostředí nebo jen podpory UEFI, výchozí jádro zůstává Linux řady 4.9, ačkoliv k dispozici je také 4.19 odpovídající vůbec současnému „stabilnímu“ Debianu 10 „Buster“, doprovází je však firmware ze vždy nejčerstvější větve Debianu – Sid. Obrazy s grafickým prostředím dávají na výběr ze správců oken IceWM, Fluxbox, JWM a dláždícího herbstluftwm, k tomu základní aplikace jako nově internetový balík SeaMonkey vedle Firefoxu (78.10), volitelně s kancelářským balíkem LibreOffice.
Firma Red Hat oznámila vydání menší verze Enterprise Linuxu 8.4. Ta stále obsahuje nejen bezpečnostní opravy, ale i nové funkce a povýšení softwaru – včetně Application Streams s poměrně aktuálními nástroji pro vývojáře, běhovými prostředími, databázovými systémy,…
Na multimediální produkci zaměřený AV Linux na podzim přešel z čistého Debianu „Buster“ na odpovídající MX Linux, tedy mj. bez systemd. Za půl roku se nahromadil takový dostatek změn, že si to zasloužilo regulérní vydání označené datem 2021.05.22. Obsahuje namátkou DAW Ardour 6.7 a Reaper 6.28, aktualizovanou uživatelskou příručku, několik oprav chyb a nově obě sestavení, tedy kromě 32bitového i to 64bitové, používají v desktopovém prostředí Xfce správce oken Openbox a minimalistického správce přihlášení SLiM.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: