OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na přelomu srpna a září byl v krátkém sledu aktualizován Garuda Linux, jedno z nových desktopových sestavení Archu, a dále IPFire, Q4OS, GeckoLinux nebo skupina příruček Linux From Scratch. Poté následovala také vydání distribucí Zorin OS, NuTyX, deepin a Manjaro Linux.
Garuda Linux je další – poměrně nový – projekt poskytující přednastavené obrazy Arch Linuxu s některým desktopovým prostředím. Nespecializuje se však na jeden desktop, ani se neomezuje na ty nejrozšířenější varianty, nýbrž vedle KDE Plasma, GNOME, Xfce či Cinnamon nabízí také LXQt (ovšem se správcem oken KWin z Plasmy), čínský Deepin, správce oken i3 nebo na Waylandu postavený Wayfire. Obrazy jsou vesměs ke stažení v základní variantě „Lite“ (cca 2GB), ale také „Ultimate“ (cca 5GB) s více předinstalovanými aplikacemi a konfigurací zvláště pro hráče.
Nejde jen o „živá“ média s obligátním instalátorem Calamares, potažmo vlastní uvítací obrazovkou usnadňující konfiguraci systému, specifikem je sestavení jádra Linux-zen a výchozí souborový systém Btrfs s připraveným vytvářením záloh ve formě snapshotů při aktualizaci systému.
Čerstvé obrazy se objevují řádově co několik týdnů, ty nejnovější pocházejí z konce srpna, potažmo následujících dnů.
Systém pro síťové prvky IPFire ve 148. balíku aktualizací jako stěžejní novinku uvádí do praxe vlastní geolokační databázi namísto GeoIP od americké firmy Maxmind. Používá ji především k filtrování provozu. Nová implementace usnadňuje aplikaci změn a zrychluje načítání pro konfiguraci ve webovém administračním rozhraní.
Konzervativní distribuce Q4OS ve vydání 3.12 staví na Debianu 10.5, tedy shrnuje zvláště bezpečnostní opravy, instalátor webového prohlížeče Mozilla Firefox povyšuje na verzi 80, zlepšuje detekci GPU Nvidia nebo ladí vlastní vzhled prostředí KDE Plasma, které roste jako již preferovaná alternativa k forku KDE 3 – Trinity DE.
Poté, co začátkem jara vyšel openSUSE Leap 15.2, následoval také pro zvláště domácí uživatele přednastavený GeckoLinux a posléze i jeho obrazy založené na průběžně aktualizované větvi Tumbleweed. Na přelomu srpna a září se k nim přidaly obrazy s alternativními desktopovými prostředími Pantheon (z distribuce elementary OS) a Budgie (z distribuce Solus).
Příručka k sestavení vlastního linuxového systému Linux From Scratch a její nástavba Beyond Linux From Scratch tentokrát po roce dostávají větší aktualizaci (10.0) s výraznějšími obsahovými změnami nad rámec nových verzí softwaru, zohledňují totiž křížový překlad základních stavebních kamenů systému. Jako obvykle jsou k dispozici varianty bez systemd a s ním.
Zorin OS, derivát Ubuntu zaměřený na dosavadní uživatele zvláště MS Windows, v menším vydání 15.3 přidává jádro Linux 5.4, LibreOffice 6.4.6 a další aktualizace softwaru, společně s vylepšeními vlastní variace na KDE Connect, resp. GSConnect zvané Zorin Connect pro sdílení dat mezi desktopem a zařízením se systémem Android.
Na Linux From Scratch založená linuxová distribuce NuTyX opět přichází se čtvrtletní várkou aktualizací – více než tisíce balíčků. Vedle jádra 4.19.143 s dlouhodobou podporou obsahuje současnou nejnovější větev 5.8 a k tomu glibc 2.31, knihovny a desktopová prostředí včetně KDE Plasma, Xfce a MATE,… Nově jsou podporovány balíčky Flatpak. Nadále zůstává k dispozici možnost 32bitové instalace.
Distribuce deepin z kontinentální Číny v nové verzi označené 20 (1002) bere za základ systému Debian 10.5, používá přepracovaný instalátor s možností šifrování disku a automatické detekce GPU Nvidia, nabízí Linux 5.4 (LTS) a 5.7 a nechybí opět silně pozměněné vlastní stejnojmenné desktopové prostředí deepin, nově mj. s podrobnějším nastavením upozorňování či autentizací otiskem prstu.
Manjaro Linux vycházející z Archu má – navzdory vší nedávné kontroverzi včetně personálních změn – nové stabilní obrazy označené vydáním 20.1. Stěžejním desktopovým prostředím zůstává Xfce, nově s možností udržovat profily připojených obrazovek. Dále bylo povýšeno KDE Plasma (5.19, Aplikace 20.08) a varianta s GNOME Shellem (3.36) používá přepracovanou správu rozšíření. Obsažené jádro Linux je 5.8. Optimalizací se dočkal software pro správu balíčků Pamac (9.5).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: