Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Na přelomu srpna a září byl v krátkém sledu aktualizován Garuda Linux, jedno z nových desktopových sestavení Archu, a dále IPFire, Q4OS, GeckoLinux nebo skupina příruček Linux From Scratch. Poté následovala také vydání distribucí Zorin OS, NuTyX, deepin a Manjaro Linux.
Garuda Linux je další – poměrně nový – projekt poskytující přednastavené obrazy Arch Linuxu s některým desktopovým prostředím. Nespecializuje se však na jeden desktop, ani se neomezuje na ty nejrozšířenější varianty, nýbrž vedle KDE Plasma, GNOME, Xfce či Cinnamon nabízí také LXQt (ovšem se správcem oken KWin z Plasmy), čínský Deepin, správce oken i3 nebo na Waylandu postavený Wayfire. Obrazy jsou vesměs ke stažení v základní variantě „Lite“ (cca 2GB), ale také „Ultimate“ (cca 5GB) s více předinstalovanými aplikacemi a konfigurací zvláště pro hráče.
Nejde jen o „živá“ média s obligátním instalátorem Calamares, potažmo vlastní uvítací obrazovkou usnadňující konfiguraci systému, specifikem je sestavení jádra Linux-zen a výchozí souborový systém Btrfs s připraveným vytvářením záloh ve formě snapshotů při aktualizaci systému.
Čerstvé obrazy se objevují řádově co několik týdnů, ty nejnovější pocházejí z konce srpna, potažmo následujících dnů.
Systém pro síťové prvky IPFire ve 148. balíku aktualizací jako stěžejní novinku uvádí do praxe vlastní geolokační databázi namísto GeoIP od americké firmy Maxmind. Používá ji především k filtrování provozu. Nová implementace usnadňuje aplikaci změn a zrychluje načítání pro konfiguraci ve webovém administračním rozhraní.
Konzervativní distribuce Q4OS ve vydání 3.12 staví na Debianu 10.5, tedy shrnuje zvláště bezpečnostní opravy, instalátor webového prohlížeče Mozilla Firefox povyšuje na verzi 80, zlepšuje detekci GPU Nvidia nebo ladí vlastní vzhled prostředí KDE Plasma, které roste jako již preferovaná alternativa k forku KDE 3 – Trinity DE.
Poté, co začátkem jara vyšel openSUSE Leap 15.2, následoval také pro zvláště domácí uživatele přednastavený GeckoLinux a posléze i jeho obrazy založené na průběžně aktualizované větvi Tumbleweed. Na přelomu srpna a září se k nim přidaly obrazy s alternativními desktopovými prostředími Pantheon (z distribuce elementary OS) a Budgie (z distribuce Solus).
Příručka k sestavení vlastního linuxového systému Linux From Scratch a její nástavba Beyond Linux From Scratch tentokrát po roce dostávají větší aktualizaci (10.0) s výraznějšími obsahovými změnami nad rámec nových verzí softwaru, zohledňují totiž křížový překlad základních stavebních kamenů systému. Jako obvykle jsou k dispozici varianty bez systemd a s ním.
Zorin OS, derivát Ubuntu zaměřený na dosavadní uživatele zvláště MS Windows, v menším vydání 15.3 přidává jádro Linux 5.4, LibreOffice 6.4.6 a další aktualizace softwaru, společně s vylepšeními vlastní variace na KDE Connect, resp. GSConnect zvané Zorin Connect pro sdílení dat mezi desktopem a zařízením se systémem Android.
Na Linux From Scratch založená linuxová distribuce NuTyX opět přichází se čtvrtletní várkou aktualizací – více než tisíce balíčků. Vedle jádra 4.19.143 s dlouhodobou podporou obsahuje současnou nejnovější větev 5.8 a k tomu glibc 2.31, knihovny a desktopová prostředí včetně KDE Plasma, Xfce a MATE,… Nově jsou podporovány balíčky Flatpak. Nadále zůstává k dispozici možnost 32bitové instalace.
Distribuce deepin z kontinentální Číny v nové verzi označené 20 (1002) bere za základ systému Debian 10.5, používá přepracovaný instalátor s možností šifrování disku a automatické detekce GPU Nvidia, nabízí Linux 5.4 (LTS) a 5.7 a nechybí opět silně pozměněné vlastní stejnojmenné desktopové prostředí deepin, nově mj. s podrobnějším nastavením upozorňování či autentizací otiskem prstu.
Manjaro Linux vycházející z Archu má – navzdory vší nedávné kontroverzi včetně personálních změn – nové stabilní obrazy označené vydáním 20.1. Stěžejním desktopovým prostředím zůstává Xfce, nově s možností udržovat profily připojených obrazovek. Dále bylo povýšeno KDE Plasma (5.19, Aplikace 20.08) a varianta s GNOME Shellem (3.36) používá přepracovanou správu rozšíření. Obsažené jádro Linux je 5.8. Optimalizací se dočkal software pro správu balíčků Pamac (9.5).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: