abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Distribuční novinky 51-53/2020

    4. 1. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 1920×

    V prosinci Google v tichosti převzal firmu Neverware, která poskytuje alternativní sestavení ChromiumOS. Od poloviny měsíce do konce roku byly aktualizovány linuxové distribuce NuTyX, Tails, Ubuntu Touch, Q4OS, Kwort, IPFire, 4MLinux a deepin.

    Google kupuje firmu Neverware, správce CloudReady

    Firma Neverware spravuje systém CloudReady, alternativní sestavení ChromiumOS určené k instalaci na běžné notebooky či desktopy, ať si uživatelé (resp. organizace) nemusejí zvlášť pořizovat chromebooky nebo jiná zařízení s oficiálně předinstalovaným ChromeOS, když už mají zájem o zjednodušené uživatelské rozhraní nebo spíše centralizovanou správu tohoto operačního systému. Typické užití je například ve školách se staršími počítači.

    V prosinci se ale v relativní tichosti na webu Neverware objevilo sdělení, že firma se stala součástí Google. Tvrdí, že pro uživatele se tím nic nemění, pouze komerční podpora pro organizace bude časem sloučena s podporou ChromeOS a vůbec se dosavadní CloudReady stane oficiální variantou ChromeOS. Nutno dodat, že taková tvrzení jsou při převzetí častá – a časem se nezřídka ukáží jako nepravdivá.

    NuTyX 20.12

    Francouzská distribuce NuTyX založená na Linux From Scratch vychází čtvrtletně – tentokrát se zcela novým sestavením 20.12.0 nahrazujícím starší řadu 11.x, která začala na jaře 2019. Aktuálně zahrnuje výběr několika stabilních jader Linux, ale i nové 5.10, základem je dále glibc 2.32, binutils 2.34 a GCC 10.2, na výběr je z desktopových prostředí KDE Plasma 5.20, MATE 1.24 a Xfce 4.14 (popř. některého správce oken). Přestože se jedná o větší vydání, stávající uživatelé mohou distribuci povýšit pomocí správce balíčků cards. Pro instalaci uživatelských aplikací přibyla podpora Flatpaku. Stěžejní novinkou je však RuNyX jakožto fork initu runit, alternativa k systemd, nicméně jde konzervativně zůstat i u System V initu. V každém případě by měl být funkční eudev a v případě systemd také elogind.

    Tails 4.14

    Na ochranu soukromí zaměřená distribuce Tails v dalším vydání 4.14 jako obvykle povyšuje verzi Tor Browseru (10.0.7) a Thunderbirdu (78.5.1), k tomu navíc jádra Linux na řadu 5.9 a tentokrát ještě usiluje o podporu hardwarových „kryptopeněženek“ Ledger v aplikaci Electrum (softwarové bitcoinové peněžence).

    Ubuntu Touch OTA-15

    Komunitou udržovaný mobilní systém Ubuntu Touch15. balíkem aktualizací především míří na nový smartphone Volla Phone, což si vyžádalo zlepšení kompatibility s Androidem 9 (kvůli podpoře hardwaru). Vedle toho shrnuje řadu dalších, spíše menších změn zvláště v uživatelském rozhraní a porty na několik starších zařízení: od Samsungu Galaxy Note 4 (2014) po Google Pixel 3a (2019).

    Q4OS 3.13

    Konzervativní distribuce Q4OS 3 „Centaurus“ s desktopovým prostředím Trinity – nebo i KDE Plasma — opět přibližně čtvrtletně povyšuje základ systému na novější obraz Debianu „Buster“, tentokrát 10.7. Přidává k tomu drobná vylepšení v instalátoru Calamares, opravy týkající se tisku, ovladačů HPLIP, a pročištění konfigurace.

    Kwort Linux 4.3.5

    Po roce a půl přichází minimalistická desktopová distribuce Kwort Linux ve verzi 4.3.5 a stejně jako o pár týdnů dříve vydaný CRUX, z nějž vychází, používá GCC 10.2, glibc 2.32, binutils 2.35.1, ale Linux již 5.10.1, k tomu namátkou LLVM 11 nebo webové prohlížeče Firefox 84 i Chrome 87 a v distribučních nástrojích např. minimalistického správce balíčků kpkg 130 či podporu šifrovaných diskových oddílů.

    IPFire 2.25 Core 153

    Pro síťové prvky určený IPFire uzavírá aktualizace v roce 2020 balíkem č. 153. Ten shrnuje bezpečnostní opravy – další zmírnění zranitelností procesorů nebo OpenSSL 1.1.1i – a podporu WPA3 při použití systému jako Wi-Fi AP, mezi povýšenými aplikacemi figuruje např. bittorrentový klient Transmission 3.00, naopak odebrány byly nevyužívané e-mailové filtry Amavis a SpamAssassin, drobná vylepšení se objevila napříč administračním rozhraním a v neposlední řadě vývojáři optimalizovali geolokační databázi libloc.

    4MLinux 35.0

    4MLinux je distribuce nezávislá a v zásadě spíše „lehká“, jak naznačuje použití správce oken JWM bez komplexního desktopového prostředí, odtud také uváděná minimální vyžadovaná paměť nainstalovaného systému pouze 128 MB. Na druhé straně mezi balíčky zahrnuje jednak klasické aplikace včetně nejen vcelku nenáročného kancelářského balíku GNOME Office, ale i běžného LibreOffice, který je o poznání náročnější na hardwarové zdroje, a jednak např. balík her pro běh v emulátoru DOSBox. Právě prosincové stabilní vydání 35.0 do tohoto herního výběru přidává klasický titul Dangerous Dave a mezi běžné aplikace vektorový editor Inkscape, jinak toliko shrnuje rutinní aktualizace.

    deepin 20.1

    Čínská desktopová distribuce deepin tři měsíce od velkého vydání 20 dostává první aktualizaci obrazů. Nově je základem Debian 10.6, vedle jádra 5.4 je k dispozici také 5.8, ale jako obvykle se výčet změn věnuje zvláště vlastnímu desktopovému prostředí – to nyní jako výchozí aplikace nabízí vlastní prohlížeč, e-mailový klient nebo správce diskových oddílů namísto těch od Mozilly či GNOME; dále také přidává podporu dotykových gest nebo přenosy souborů přes Bluetooth.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.