V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
No jó, už by mohli konečně objevit něco jako eSATA
Z toho jsem myslím nevytáhl o moc víc, jak z USB - kolem 55MB/s, přitom po SATA to jelo u stejného disku 120-75MB/s. Navíc "powered eSATA" (eSATAp) taky existuje a dokonce to většina novějších notebooků už má, ...
(jo, a pro všechny ostatní je tu expresscard )
Šlo samozřejmě o firewire 400, vím, že 800 vytáhne o něco víc, ale i tak mi přijde eSATA(p) poněkud vhodnější řešení pro storage. Nezávisle na mě na to asi přišli i výrobci notebooků a implementovali to v rámci "dalšího" USB portu.
Stejne casem budeme pripojovat k ntb cim dal mensi mnozstvi externich zarizeni pomoci "dratu"
Tohle se říkalo i před mnoha lety, když vešel do módy bluetooth, ne? Nakonec se ukázalo, že lidé mají radši "drátový" flashdisk, než ten na baterie. A na bezdrátové nabíjení nemá notebook pravděpodobně takovou sílu.
Já na notebooku mám bohužel jen nenapájený 4-pin firewire 400, takže bych musel tahat napájení z USB a to mi za těch pár extra MB/s nestojí, tedy používám USB2.0 externí disky. Pokud bych je používal nějak výrazně aktivněji, pravděpodobně už bych měl expresscard s eSATAp nebo ultrabay HDD mechaniku.
Fotografie z Foveonu se vyznačují vysokou ostrostí, nádherným podáním barev a absencí nežádoucích jevů typu barevného moaré, které vznikají na klasických snímačích s lowpass filtrem a bayerovou interpolací. … přináší větší snímač nové generace s rozlišením 15,36 Mpix (odpovídá baeyrovým snímačům o rozlišení 46 Mpix - srovnejte třeba s 18Mpix Canonem 550D/7D atd.
To jsou formulace jak z reklamního letáčku. Vlastně je to ještě horší, v reklamě by nemohli použít to "porovnání" s konkurencí.
Většině z vás asi jména jako Leaf, Phase One či Mamiya nic neřeknouMám jednu Mamiyu doma - r.v. 1980, bohužel ne středo-formát, ale klasický Kinofilm. Výborný foťák, i dnes na své stáří by pořídil velice slušné snímky.
Tiskni
Sdílej: