abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    19.12.2014 11:20 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Čert vem PCI Express SSD, kdyby radši někdo zase začal vyrábět Ramdisk...
    Quando omni flunkus moritati
    19.12.2014 15:26 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Co je tohle? http://www.amd.com/en-us/products/memory/ramdisk
    19.12.2014 15:39 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    RAM disk v operační paměti, pravděpodobně jenom pro Windows, Vám přijde jako ekvivalent přídavné karty s dedikovanou RAM a záložním zdrojem napájení?
    Quando omni flunkus moritati
    19.12.2014 19:52 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Ano, s dnešním kapacitami pamětí DDR3 by nebyl problém tam dostat až 128GB (jako 4x32GB) a bylo by to využitelné jak pro servery (všechny výhody SSD, ale bez omezení počtu přepisů), tak pro desktopy, obzvlášt pokud by se přidal software, co by na pozadí zálohoval data na klasiký disk (v Linuxu by na to stačil i vhodně nakonfigurovaný device mapper), a rozbočka 24pin konektoru, co by ve vypnutém stavu napájela paměti z +5VSB.
    vlastikroot avatar 19.12.2014 21:21 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Asi by nebyl problem to zalohovat nejakou baterkou a/nebo superkondenzatorem. Chtelo by to zjistit, jak dokaze takova DDR3 uchovat dat pri co nejmensi spotrebe (underclock a undervoltage), kolik by to pak vydrzelo.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    Bystroushaak avatar 19.12.2014 22:10 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Čert vem PCI Express SSD, kdyby radši někdo zase začal vyrábět Ramdisk...

    To jo, to bych měl taky zájem, kdyby to bylo za nějakou akceptovatelnou cenu.
    20.12.2014 06:19 tany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Po tom už taky delší dobu brečím.
    vain avatar 22.12.2014 22:29 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Hele to je úplně super, proč to vlastně není na trhu?
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    22.12.2014 23:24 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Jo, tak to je mi taky záhada. Co jsem tak čas od času koukal, tak - jestli se dobře pamatuju - se od tý věci plánovala druhá generace, ale nikdy to nedošlo na trh. Asi si spočítali, že by o to nebyl takový zájem.
    Quando omni flunkus moritati
    Bystroushaak avatar 23.12.2014 15:10 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    No a nechcete to někdo začít vyrábět? Nevypadá to jako zas tak složitá věc a imho zde jsou lidé, kteří by to byli schopni dotáhnout do konce.
    vlastikroot avatar 23.12.2014 15:38 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Technicky problem to asi neni, dalo by se to udelat treba na nejakym lepsim FPGA. Vyvoj by ale nejaky penize stal a maloseriova vyroba taky. Asi by to stalo vic nez serverova deska s hromadou slotu na RAM :-D
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    Bystroushaak avatar 23.12.2014 16:59 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Vyvoj by ale nejaky penize stal a maloseriova vyroba taky. Asi by to stalo vic nez serverova deska s hromadou slotu na RAM :-D
    Proč malosériová? Tohle by chtělo zkusit na kickstarteru, imho by byl celosvětový zájem aspoň okolo tisíce kusů, pravděpodobně však víc.

    Kdyby to bylo třeba za 5 000 kč bez pamětí, s maximální možnou kapacitou minimálně 64GB a zálohované baterií, tak bych to bral a nebyl bych sám. Jak moc je to reálná cena?
    Jendа avatar 23.12.2014 16:27 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Bojím se návrhu desky, DDR3 není jako když si kreslím I2Cčko v gEDĚ. Ale pokud vyrobíte desku, to FPGA bych asi naprogramovat zvládnul.
    Jendа avatar 23.12.2014 17:53 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    (ale osobně mi přijde že když někdo umí vyrobit desku, napsat pro to SW už bude snadné)
    9.1.2015 08:57 Nikita Bretschneider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Přesně tak, navrhnout desku není sranda, protože elektrická délka určitých vedení musí být stejná, navíc je výhodné aby to bylo nějaké konkrétní číslo, neb se s tím pak dá počítat v časování.

    Dále. Znamená to vývoj custom čipu, tohle do fpga dostat téměř nejde. Tyto teorie mám dávno za sebou. DDR v těžký křeči...

    Ovšem průser největší - zálohování. Totiž jediné slušně fungující zálohování RAM baterkou je při použití SRAM. To funguje, jenže to při velké kapacitě nezaplatíte. U DRAM narážíte na refresh, což má příkon jako sviň. Ono to moc nevadí u zařízení typu telefon, kde sedí velký akumulátor (musíte to udělat tak, aby ho uživatel nemohl vyndat) a to zařízení je většinu času zapnuté a pravidelně se dobíjí. Pochopitelně čím víc zálohované paměti, tím větší příkon.

    Otázkou pak je čím to zálohovat. LiPOL nefunguje v mrazech, má životnost dva roky od data výroby a je jí zhola jedno zda leží ve skladu, nebo se používá. Pak jde kapacita do háje. To SSD vydrží rozhodně déle než se upíše k smrti. Když použijete olovňák, bude z toho cihla, no v desktopu by to nevadilo, ale životností už půjde přiblížit se SSD diskům. S užitím specielních nabíjecích technik se možná dostanete na 4 roky :-). NiMH dopadne podobně, s LiFe nemám zkušenosti. Opakuji. Zálohovat SRAM a DRAM jsou dvě různé věci!!

    Výrobci do toho nejdou z dobrého důvodu, nicměně pokud najdete dostatek "motivovaných startupistů" možná mezi nimi bude i schopný vývojář ochotný pracovat takřka zdarma. Pak to posune cenu do oblasti realizovatelnosti a možná si to i pár lidí koupí.
    Bystroushaak avatar 9.1.2015 11:25 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Znamená to vývoj custom čipu, tohle do fpga dostat téměř nejde.
    Imho budou čipy jak na ovládání RAM, tak i pro komunikaci po PCI. To složité bude dostat se na nějakou smysluplnou rychlost.
    Ovšem průser největší - zálohování. Totiž jediné slušně fungující zálohování RAM baterkou je při použití SRAM. To funguje, jenže to při velké kapacitě nezaplatíte. U DRAM narážíte na refresh, což má příkon jako sviň.
    Dá se použít řešení, kdy celý modul obsahuje 2.5" disk, který je tam jen pro tenhle případ. V případě výpadku energie pak slouží baterie jen k tomu, aby zkopírovala data z pamětí na tento disk a pak se to celé vyplo. Tedy napájení v řádu jednotek minut.
    Ono to moc nevadí u zařízení typu telefon, kde sedí velký akumulátor (musíte to udělat tak, aby ho uživatel nemohl vyndat) a to zařízení je většinu času zapnuté a pravidelně se dobíjí. Pochopitelně čím víc zálohované paměti, tím větší příkon.
    Bavíme se tu o RAMdisk pro servery / osobní počítače. Tam se imho dá předpokládat, že je většunu času zapnutý do sítě a pravidelně se dobíjí.
    Otázkou pak je čím to zálohovat. LiPOL nefunguje v mrazech, má životnost dva roky od data výroby a je jí zhola jedno zda leží ve skladu, nebo se používá. Pak jde kapacita do háje. To SSD vydrží rozhodně déle než se upíše k smrti. Když použijete olovňák, bude z toho cihla, no v desktopu by to nevadilo, ale životností už půjde přiblížit se SSD diskům. S užitím specielních nabíjecích technik se možná dostanete na 4 roky :-). NiMH dopadne podobně, s LiFe nemám zkušenosti.
    Daly by se použít superkondenzátory. Dneska jsou dost levné a kapacitu mají slušnou (až mě to překvapilo). Výdrž by sice pořád byla v řádu minut, ale to by nejspíš nemělo vadit při řešení, kdy si to uloží data na dedikovaný disk, jak jsem zmiňoval.
    Opakuji. Zálohovat SRAM a DRAM jsou dvě různé věci!!
    U_no_say.jpg
    vlastikroot avatar 9.1.2015 18:09 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Ta deska by musela byt 6 nebo 8 vrstva, pak neni problem tahnout celou sbernici funkci v navrhovem programu (udela i ty meandry atd). FPGA to da, minimalne read a write z PCI-e do pameti musi moderni virtex s podporou DDR3 dat. Ne treba plnou rychlosti, ale nemuze to byt takovy problem. Problem je cena toho virtexu.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    Bystroushaak avatar 23.12.2014 23:31 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Zrovna jsem si pročítal reddit a narazil jsem na vramfs, který umožňuje udělat RAM disk z grafické karty. Není to sice až tak moc užitečné, jak by byl skutečný hardwarový RAM disk, ale vzhledem k tomu, že dnešní grafiky mají paměť v řádech gigabajtů, tak to taky není úplně k zahození.
    31.12.2014 17:53 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    V čem je výhoda oproti RAMdisku v operační paměťi? (tmpfs)
    Bystroushaak avatar 31.12.2014 18:11 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    V tom že na grafice máš dnes taky X gigabajtů paměti, které tam často leží jen tak ladem.
    pavlix avatar 4.1.2015 21:54 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Není to sice až tak moc užitečné, jak by byl skutečný hardwarový RAM disk
    Jaký je smysl hardwarového RAM disku? V čem je lepší než osadit dostatek RAM a používat tmpfs nebo něco podobného?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    Bystroushaak avatar 5.1.2015 03:09 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    V čem je lepší než osadit dostatek RAM
    V tom že osadit dostatek RAM mnohdy prostě nejde, protože deska má své limity, které jsou u desktopových počítačů velmi nízko (moje deska třeba 32GB, přestože to není úplně lowend). Nehledě na to, že by tam pořád nebylo to bateriové zálohování, které považuji za kritické.
    pavlix avatar 5.1.2015 11:03 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Pak by mělo stačit ještě osadit baterii, ne? Jako já chápu, že se udělá blbý návrh a pak se vymýšlejí kompromisy. Jen jsem chtěl vědět jestli to je ten jediný důvod, nebo jestli je v tom něco víc. Podle všeho je tedy ten fyzický ramdisk něco box s přídavnou RAM a baterií, ktery se ale prezentuje spíše jako disk než jako RAM, ačkoli bez napájení vydrží jen chvilku. Chápu to dobře?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    5.1.2015 11:56 tom62 | skóre: 14 | blog: tom62 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Jenže na běžnou základní desku baterii jen tak snadno nepřiděláte (a i kdyby ano, nemuselo by se asi nějak ještě řešit to, aby se při restartu ta část RAM ničím nepřepsala). Baterie, pokud vím, vydržela kolem 12 hodin. Tím myslím 12 hodin bez napájení, v případě pouze vypnutého PC je napájení stále aktivní (což je další rozdíl oproti běžné RAM na desce), takže ke ztrátě dat dojde jen při delším výpadku napájení.
    9.1.2015 09:17 Nikita Bretschneider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    No hlavně je to DRAM, takže baterka sama nestačí, musíte to ještě dokopat k tomu, aby to dělalo refresh, jinak je tam ta baterka celkem naprd. To je v principu něco na úrovni modifikace chipsetu :-).

    --

    Čím méně toho člověk o věcech ví, tím snadnější se jeví dosažení cíle => idiot je všehoschopný.
    Bystroushaak avatar 9.1.2015 11:17 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    No hlavně je to DRAM, takže baterka sama nestačí, musíte to ještě dokopat k tomu, aby to dělalo refresh, jinak je tam ta baterka celkem naprd. To je v principu něco na úrovni modifikace chipsetu :-).
    No, to je opravdu neřešitelný úkol, který se dá vyřešit prostě napájením celé té karty po dobu, než vysype obsah někam jinam (například na dedikovaný 2.5" disk).
    Bystroushaak avatar 5.1.2015 13:46 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Pak by mělo stačit ještě osadit baterii, ne? Jako já chápu, že se udělá blbý návrh a pak se vymýšlejí kompromisy.
    Osadit baterii kam? Běžné základní desky rozhodně žádný slot na baterii zálohující RAM nemají a řešení s UPS vydrží relativně málo, protože musí napájet haldu blbostí kolem ve chvíli, kdy chci zálohovat jen disk.
    Podle všeho je tedy ten fyzický ramdisk něco box s přídavnou RAM a baterií, ktery se ale prezentuje spíše jako disk než jako RAM, ačkoli bez napájení vydrží jen chvilku. Chápu to dobře?
    Částečně. Fyzické ramdisky se dřív vyráběly jak ve verzi pro PCI, tak ve verzi do 5.25" boxu, které se zvenčí chovaly jako SATA disk. Baterie vydržela podle modelu, někde to byly desítky minut, jinde desítky hodin. Mám takový pocit, že jsem někde viděl i model, který v případě napájení vysypal obsah pamětí na normální disk, který byl součástí toho boxu jen pro tyhle účely.

    Jedna z výhod tohohle řešení byla právě v tom, že bylo možné do počítače dostat víc RAM, než jen rozšiřováním pamětí ve slotech na desce. Nehledě tedy na to, že při použití ramdisku kopletně v RAM paměti bude nejspíš ta RAM paměť chybět a nejspíš bude bottleneck propustnost sběrnice, která se pak imho používá až na moc věcí najednou.
    vlastikroot avatar 5.1.2015 17:37 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Ony ty DRAM mrchy fakt dost zerou, kdyz vidim tu baterku v tom SATA boxu.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    Bystroushaak avatar 5.1.2015 20:40 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Apple opět vyrábí u Samsungu, jako by se nechumelilo
    Já kdysi někde viděl k tomuhle připojenou baterii z motorky. Věřím, že na ní by to chvíli vydrželo :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.