Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Problémy so životnosťou OLED už sú vyriešené? Nevypáli po 5 rokoch používania systémový panel na OLED duchov?
protoze jim ty jejich kramy nikdo nekupuje, o to min se budou kupovat, kdyz jejich zivotnost je zcela miziva
Tohle čtu pořád dokola, ale reálná zkušenost tomu tak úplně neodpovídá. Zoufalý jsem u televize akorát z toho, že po devíti letech pořád nejeví sebemenší známky toho, že by chtěla umřít, takže pořád nemám záminku, abych si konečně koupil novou s větším rozlišením a obrazovkou. :-) Pračku jsem loni nahrazoval po čtrnácti letech provozu, mikrovlnku letos po patnácti. Ledničku máme sice zatím "jen" asi 8 let, ale tu už měl pár let někdo před námi. Low-end notebook, který se měl podle místních mudrců rozpadnout nejpozději po dvou letech, má pět a půl a pořád mu nic není. Mobilu je po pěti letech lehce ošoupaný a krytka konektoru nabíječky odpadla od pásku, na kterém má po odklopení držet (ale když se zavře, tak pořád drží).
Jediné, co potřebuje každý rok nejméně jednu opravu, je plynový kotel, ve kterém je naopak elektroniky minimum (a ze všech těch oprav se jí týkala jen jedna).
A neodpovídejte mi, prosím, že "jo, tehdy se to ještě dělalo pořádně". Přesně totéž jsem totiž slýchal už před těmi 10-15 lety.
Každoročná oprava plynového kotla? To je divné, ten náš má skoro 20 rokov, elektroniky celkom dosť (riadenie / diagnostika cez rs232 ...) a má za sebou dokopy 0 opráv.
To je možné, u nás je to povinné zo zákona. Ja si pod slovom oprava predstavujem niečo trochu iné.
Sam Vimes boots theory of socioeconomic unfairness :-) (Ale ne tak úplně, protože u výrobků, o nichž tu byla řeč, ten cenový poměr není ani zdaleka tak dramatický.)
Co se OLED týká, zatím to beru jako zajímavou technologii, která se už prosadila u malých panelů (foťáky, mobily), ale pro televize je to zatím spíš proof of concept s nejistou životností a cenami několikanásobnými oproti tomu, co jsem ochoten za televizi zaplatit. Takže spěchat rozhodně nebudu, tím spíš, že z vývoje OLED panelů pro televize zatím vycouvali všichni výrobci kromě jednoho, ke kterému mám dlouhodobě nedůvěru.
normalni lidi si kupujou veci s tim, ze jim 20let budou slouzitKde se takové věci dají koupit? (Pračka, lednička, myčka -- počítače na 20 let nepotřebuju, mezitím bude výkon a poměr spotřeba/výkon o řád jinde)
Kde se takové věci dají koupit? (Pračka, lednička, myčka
Pokud místo dvaceti let stačí 10-15, pak v naprosto běžných obchodech - Mall, Alza, … Mikrovlnka byla tuším z R+R Planeo, ale to jen proto, že ji zrovna měli levně ve výprodeji, stejný model se prodával i kdekoli jinde.
Možné to je, ale na mojom 13-ročnom LCD zapnutom každý deň minimálne 8 hodín s panelom na tom istom mieste žiadne viditeľné poškodenie.
Já samozřejmě monitory s ~200dpi viděl, ale pro mne to prostě smysl nemá. Mně těch 110dpi, co mám teď, bohatě stačí a o 11 procent větší monitor s téměř dvojnásobným počtem pixelů mi nic zásadního nepřinese, menší fonty bych na něm stejně používat nemohl.
Na nějakém malém zařízení typu netbooku nebo smartphonu 200dpi LCD smysl má (ale trvám na tom, že 600dpi je nesmysl i tam). Ale na velkém monitoru pro normální práci je mi to prostě k ničemu.
ale trvám na tom, že 600dpi je nesmysl i tamOd 300 DPI bych mohl dělat plošné spoje fotocestou ne tak, že to vytisknu na blánu a prosvítím, ale že položím desku na displej. Bohužel když jsem to zkoušel, zjistil jsem, že můj fotorezist vyžaduje kratší vlnové délky než je modrá na monitoru.
Stejně jako LED 4K TV, i OLED může být monitorem, není nutné aby se jmenovala "monitor", rozdíl veškerý žádný (pokud nejste hráč a nezajímáte se o milisekundy lagu).Těch rozdílů bylo na televizích docela hodně, někdo o tom tuším psal blog i tady na abclinuxu. Co si vzpomínám, tak tam je nějaké kurvítko snažící se aktivně „vylepšovat“ nekvalitní televizní signál, čímž úspěšně kazí čistý počítačový signál. Pokud mi paměť slouží, tak třeba co se týče zobrazování fontů to bylo docela nepříjemné. Co jsem tak četl, tak není jednoduché najít televizi, která by tohle nedělala.
rozdíl veškerý žádnýRozdil je napr. v tom, ze z TV je treba platit 'televizni dan' pro CT.
Tiskni
Sdílej: